logo

Canon XA10: nová profesionální videokamera

Kamera Canon XA10 je určena pro uživatele, kteří hledají špičkový výkon a současně touží po kompaktních rozměrech. Canon XA10 je prvním modelem nové řady XA. Kombinuje pohodlné manuální ovládání, profesionální audio funkce a tradiční vysokou kvalitu produktů značky Canon.

Canon rozšiřuje svou nabídku profesionálních videokamer o nový model XA10, který kombinuje vysokou kvalitu obrazu, výjimečné zachycení pohybu a profesionální možnosti ovládání.

Kamera XA10 je určena pro uživatele, kteří hledají špičkový výkon a současně touží po kompaktních rozměrech. XA10 je prvním modelem nové řady XA. Kombinuje pohodlné manuální ovládání, profesionální audio funkce a tradiční vysokou kvalitu produktů značky Canon. Nový model je ideální volbou pro nezávislé kameramany, chtějí okamžitě natáčet, ale i pro majitele profesionálních modelů větších rozměrů, kteří hledají kompaktní doplněk ke stávajícímu vybavení.

Výjimečná kvalita obrazu

XA10 je vybavena nejnovější zobrazovací technologií Canon. I přes relativně malou velikost představuje nejvyšší třídu v oblasti kvality obrazu, kterou dosahuje zásluhou HD videosystému Canon. Ten je založen na technické DNA řady XF a využívá unikátní optiku a snímač HD CMOS Pro. Kamera, kterou lze díky jejím rozměrům vzít s sebou kamkoli, tak poskytuje excelentní zobrazovací výkon.

Videokamera je vybavena 30,4mm širokoúhlým originálním HD videoobjektivem s 10x optickým zoomem a maximální světelností f/1,8, který produkuje extrémně ostrý obraz s vysokým rozlišením. Objektiv kamery zaručuje kvalitu a všestrannost pro všechny kameramanské situace. Dva digitální extendry představují další možnost dosažení super kvality v situacích, kdy je nutný detailní záběr, a 8-lamelová clona slouží k přirozenějšímu rozostření pozadí nebo pro větší "bokeh" efekt. Vzhledem ke kompatibilitě s širokoúhlým konvertorem WD-H58W je možné zvolit i vyšší úroveň širokoúhlého obrazu. Pro tuto možnost jsou vhodné i stávající 58mm adaptéry a filtry.

XA10 disponuje snímačem HD CMOS Pro, typ 1/3, 2,07 Mpix, který snímá záznam v rozlišení 1920 x 1080 (Full HD). Tento snímač je součástí profesionální řady Canon XF100 a nahrazuje snímač 3CMOS, který byl součástí populární řady XF300. Hlavní přednost tohoto snímače spočívá v počtu pixelů, který je přibližně 2,6krát vyšší, než u běžných senzorů CMOS v kompaktních kamerách1. Díky tomu dochází k lepší práci se světlem a tím i skvělým záběrům při nízkém osvětlení.

Díky schopnosti videokamery natáčet s rozlišením 1920 x 1080 nedochází k žádné nežádoucí změně velikosti nebo interpolaci, což je nezbytné pro Full HD práci a přehrávání. Umožňuje uživatelům natáčet, zpracovávat a zobrazovat záznam v přirozeném rozlišení, a pomáhá tak zachovat tu nejlepší kvalitu. 
Videokamera nahrává AVCHD videa rychlostí až 24 Mbit/s, tj. maximální možnou přenosovou rychlostí v rámci současného standardu u AVCHD videí.

Profesionální zvuk, mimořádně kompaktní rozměry

Žádná jiná profesionální videokamera Canon není tak lehká jako nový kompaktní model XA10. Je o 33 % lehčí a o 48 % menší než typ XF105, což byl dosud nejmenší profesionální model značky Canon. I přes kompaktní rozměry se model XA10 stává vhodným nástrojem pro natáčení snímků v profesionální HD kvalitě a poskytuje také možnost mimořádně dlouhého natáčení.

Navzdory své malé velikosti obsahuje pokročilou technologii záznamu zvuku. Uživatelům tak umožňuje snímání vysoce kvalitní zvukové stopy, která splňuje kvalitu televizního vysílání. Vysoce kvalitní audio lze zaznamenávat připojením externích mikrofonů přes dva vstupy XLR, které jsou integrované v rukojeti. Flexibilitu poskytují i 3,5mm konektory pro sluchátka a mikrofon. Integrovaný špičkový mikrofon identifikuje a odfiltrovává hluk pozadí středních a nízkých frekvencí. Díky tomu je dosaženo většího jasu zvuku nahrávaného v okamžicích ticha a celková kvalita zvuku nahrávky je tak mnohem vyšší. Model XA10 nabízí i pokročilou úroveň kontroly zvuku.

Precizní ovládání

Videokamera XA10 nabízí množství funkcí, které se u kompaktních videokamer vyskytují jen zřídka. Jedná se například o možnost kompletního ručního ovládání obrazu během natáčení. Stejně tak je možné zcela nezávisle upravovat clonu, rychlost závěrky a expozici. Všechny tyto možnosti poskytují kameramanům schopnost pružně reagovat na všechny druhy podmínek, při kterých natáčejí své snímky.

Zaostřovací kroužek objektivu umožňuje intuitivní ovládání při natáčení videa, zatímco funkce jako, je např. clona, rychlost závěrky a expozice, mohou být upravovány pomocí ovládacího kolečka. Oba ovládací prvky je ale možné nakonfigurovat tak, aby byl zajištěn přímý přístup k dalším funkcím, jako je například funkce Face-Only AF nebo Zesílený stabilizátor obrazu (Powered IS).

Dotykový LCD displej s 922000 body a úhlopříčkou 8,8 cm a barevný elektronický hledáček (EVF) o velikosti 0,61 cm poskytují přesné sledování nutné pro natáčení v HD kvalitě. Rozsah pomocných funkcí, jako je zvětšování, vybírání a Edge Focus usnadňují uživatelům správné zaměření, zatímco funkce Zebra patterns a zobrazení křivky průběhu slouží k jednodušší kontrole expozice.

Flexibilita a všestrannost

Malá velikost a velké množství různých funkcí dělají z videokamery XA10 univerzální přístroj, který je vhodný k natáčení všech možných situací. Mimořádné ruční ovládání poskytuje spoustu možností výběru a úprav. Například použití infračerveného světla je ideální při natáčení neobvyklých a dramatických nočních záběrů, jako jsou třeba dokumenty nebo snímky z divoké přírody. V IR režimu snímání jsou k dispozici funkce Zelený a Bílý obraz, při kterých unikátní povrchová úprava objektivu Canon umožňuje jasný a ostrý obraz.

Ovládání přiblížení a tlačítko Start/Stop jsou integrovány do rukojeti kamery a poskytují tak velice snadné a pohodlné ovládání, zvláště při natáčení z malých úhlů. V situacích, kdy je prostor pro natáčení opravdu velice omezen, je možné rukojeť od těla kamery dokonce oddělit.

Model XA10 disponuje 64 GB interní pamětí a dvěma sloty na paměťové karty SDXC. Díky podpoře karet SDXC s kapacitou až 2 terabyty (TB) nabízí kamera prostor pro velký objem záznamů. Videokamera je také vybavena funkcí Relay Recording a Double Slot Recording. Automatické přepínání v případě zaplnění kapacity umožňuje nepřetržité nahrávání na obě paměťové karty nebo je možné nahrávat na obě karty současně. Funkce Pre REC, která kameramanovi poskytuje 3 sekundy nahrávání do cache paměti ještě pře samotným nahráváním, zaručí, že kamareman nepropásne ani jeden unikátní záběr.

Další články k tématům - audio - AVCHD - CMOS - DNA - EVF - Face-Only - HD - kamera - LCD - SDXC - video - WD-H58W - XA10 - XF100 - XF105 - XF300 - XLR

Článek ze dne 17. ledna 2011 - pondělí

Další články od Canon CZ s.r.o.

Canon EOS C300: nová digitální videokamera pro produkci filmů ve Full HD

Antonín Brož: nový obchodní ředitel přímého prodeje Canon

Canon lídrem v magickém kvadrantu tiskáren a multifunkcí

Tiskárny Canon PIXMA s podporou pro bezdrátový tisk z iPadu, iPhonu a iPodu touch

Canon PIXMA PRO-1: inkoustová A3 tiskárna pro fotografy

Canon EOS-1D X: profesionální zrcadlovka nové generace

Partnerský program Canon je úspěšný

imageFORMULA DR-M140: stolní skener pro vytížené kanceláře

Canon rozšiřuje řadu designových kalkulaček X MARK I

Speciální licence na oceňované řešení Canon uniFLOW

Canon platforma uniFLOW i pro mobilní zařízení

Canon PowerShot SX40 HS: kompaktní fotoaparát s ultrazoomem

Canon PowerShot S100: vyjimečná kvalita a kreativita do kapsy

Océ VarioPrint DP a Canon imageRUNNER ADVANCE C9000S PRO: nové produkční systémy

X MARK I MOUSE Slim: nová multifunkční kalkulačka Canon

Canon LV-8235 UST: projektor s ultra krátkou projekční vzdáleností

imageRUNNER 1700: nová řada vysokorychlostních multifunkčních A4 zařízení Canon

Nová řada generace laserových tiskáren Canon i-SENSYS a strojů imageRUNNER

i-SENSYS LBP7680Cx a LBP7660Cdn: nová řada laserových tiskáren Canon

Canon rozšiřuje řady fotoaparátů IXUS, PowerShot a tiskáren PIXMA

PIXMA MG2150 a PIXMA MG3150: nové kompaktní a cenově dostupné tiskárny Canon

Canon PIXMA MG5350: špičková kvalitu tisku s Wi-Fi konektivitou

PIXMA MG6250 a MG8250: špičkový tisk s Canon pro náročné fotografy

i-SENSYS LBP7010C, LBP7018C a MF3010: nové laserové tiskárny a multifunkce Canon

Canon IXUS 230 HS: super tenký fotoaparát s 8x optickým zoomem

Canon IXUS 1100 HS: nejtenčí fotoaparát ve své třídě s 12x optickým zoomem

Canon PowerShot SX150 IS: intuitivní superzoom pro celou rodinu

Fototiskárna Canon PIXMA iP4950: vysoká kvalita a rychlost tisku

Prestižní ceny EISA pro Canon

Svět plný barev: kampanň Canon na inkoustové tiskárny PIXMA

Čtyři ocenění pro Canon od nezávislé organizace BLI

Canon uspořádal svou první konferenci pro vývojáře a systémové integrátory

imageRUNNER ADVANCE C2025i: nové multifunkční zařízení Canon

Software Drivve LLC pro snímání dokumentů nyní i pro síťové skenery Canon ScanFront 300 a 300P

Canon F-718SGA: SW emulátor vědecké kalkulačky

EF-S 55-250mm: teleobjektiv pro začínající fotografy

Canon-Océ imagePRESS C7010VPS: zákazníci oceňují novou řadu digitálních produkčních tiskových strojů

Laserový tisk zlepšuje výkonnost na pracovištích

Konfigurace zabezpečení multifunkčních zařízení Canon imageRUNNER ADVANCE

Canon imagePROGRAF MFP: nové univerzální velkoformátové multifunkční řešení

Canon LV-8320: nejlepší projektor Canon řady LV

Canon imageFORMULA CR-50: skener šeků, poukázek a kuponů

Canon imagePROGRAF iPF8300: nejlepší fotografická tiskárna podle asociací EDP

Laserové technologie snižují náklady tisku

Čtyři ocenění TIPA 2011 pro produkty Canon

imagePROGRAF iPF6300S a iPF8300S: velkoformátové tiskárny pro produkční tisk a POS grafiku

Canon Total Service Care: komplexní servisní služby pro velkoformátová řešení

eCopy ShareScan 5: integrované řešení pro síťové skenery Canon imageFORMULA ScanFront 220e a 220eP

Canon Bonus Program 2011

PRINTexpo: Canon představí komplexní řešení pro zpracování obrazu a novinku v obalové technice