logo Canon CZ s.r.o.

Cloud a edge s podporou umělé inteligence promění kanceláře, výrobní podniky i města

Canon v rámci projektu Kancelář budoucnosti představuje názory odborníků na technologie a nabízí předpovědi hlavních trendů pro rok 2019 - aplikace založené na blockchainu, inteligentní cloud a edge, měnící se tvář poskytování služeb i otázky bezpečnosti.

Canon nabízí některé služby Kanceláře budoucnosti již dnes - pomáháme firmám a institucím s automatizací komunikačních, informačních i administrativních procesů. Naše důkladná znalost odvětví s technickou odborností jsou zárukou efektivního a inteligentního fungování firmy.

S čím vším vám můžeme pomoci:

"V roce 2019 uslyšíme blockchain velebit jako všemocné řešení, které má spasit vše od katastru nemovitostí až po evidenci žárovek. Tyto vize se přes noc ve skutečnost nepromění, ale brzy budeme svědky toho, že se začnou objevovat opravdová využití v podnikání. Uvidíme, jak některé z nejvýznamnějších společností začnou tuto technologii využívat k vyhotovování smluv, aniž by potřebovali armádu právníků, dále ke zjednodušení správy záznamů nebo k zajištění bezpečných přeshraničních plateb," říká Quentyn Taylor, ředitel informační bezpečnosti společnosti Canon Europe.

I když nebude blockchain všudypřítomný, jak mnozí předpovídali v době historických maxim bitcoinu, dojde k vyjasnění role této technologie do budoucna. Přechodné období, v němž budeme v byznysu potkávat myšlenky na zapojení blockchainu na každém kroku, přinese perné časy pro investory, kterým se bude velmi těžko posuzovat návratnost jednotlivých projektů.

Jedno z nejzajímavějších využití blockchainu v praxi, které loňský rok přinesl, byla aplikace společnosti Porsche. Ta se ve spolupráci s berlínským startupem XAIN stala prvním výrobcem automobilů, který zakomponoval a úspěšně otestoval blockchainovou technologii u svých vozů.

Porsche technologii využila například pro zamykání a odemykání automobilu prostřednictvím aplikace, pro dočasnou autorizaci přístupu, ale také pro nové obchodní modely založené na přístupu přes šifrovaná data.

V odvětví, které se rychle mění s rozvojem modelu decentralizovaného vlastnictví, umožní blockchain přidělovat oprávnění k dočasnému přístupu do automobilů mnohem bezpečněji a efektivněji. Zde tedy blockchain umožňuje hladký průběh změn, ale není přímo jejich příčinou.

A to je něco, s čím se v letošním roce budeme setkávat stále častěji. Spolu s tím, jak se firmy budou dostávat na kloub technologii opředené mediálním oparem, a začnou ji využívat k užitečným věcem.

Inteligentní cloud a edge

"Budoucnost není cloud a edge. To je naše přítomnost. Budoucnost je inteligentní edge a inteligentní cloud. Jinými slovy, mít informace na dosah prstu. Vzájemně propojený internet věcí (IoT) doplněný o senzory a připojená zařízení proměňuje kanceláře, výrobní podniky, města i naše domovy. Zároveň začíná vznikat i hybridní cloud, který se posouvá od spojení datového centra s veřejným cloudem k výpočetním jednotkám dostupným i v těch nejodlehlejších koutech světa a schopným fungovat ve spojení s veřejným cloudem," vysvětluje Patrick Bischoff, senior manažer oddělení strategie společnosti Canon Europe.

Sbližování těchto dvou trendů za podpory umělé inteligence přinese v roce 2019 dalekosáhlé změny a uvede nás do éry inteligentního cloudu a inteligentního edge. Tyto novinky zajistí spolehlivý chod důležitých institucí, jako jsou nemocnice a školy, budou spravovat vzácné zdroje, např. energii, potraviny a vodu.

Budou ale také schopné vytvářet nová zařízení, která budou pomáhat handicapovaným nebo nemocným lidem k pohodlnějšímu životu a stálému spojení s blízkými.

Změny v poskytování služeb

"Společnosti jsou zvyklé fungovat v režimu jako služba a zajišťovat tak vše od softwaru až po infrastrukturu. V posledních letech jsme byli svědky toho, jak se tento model rozrostl také o služby pro spotřebitele, jako jsou různé předplacené služby. Proměnil se tak způsob, jakým přistupujeme k médiím, ba dokonce i to, jak jezdíme na dovolenou," uvádí Wilko Wolters, spoluzakladatel d2twelve Strategy Consultants.

Šíření ekonomiky založené na IoT se letos nevyhne ani těm nejtradičnějším odvětvím a decentralizované vlastnictví zasáhne naplno i sektor, jakým je například automobilový průmysl. Výrobci přestanou být vzájemně odlišitelní, což bude mít zásadní vliv na způsob, jakým běžní spotřebitelé vnímají značky. Odlišovat se už budou jen poskytovatelé a nabízené služby.

Provozovatelé mobilních sítí budou hrát zásadní roli, protože sítě 4G a 5G změní chytrá zařízení v ještě chytřejší a zajistí, že služby budou pro lidi dostupné na jakémkoli koncovém zařízení, ať už se bude jednat o telefon, lednici nebo auto.

Lavinový efekt dosáhne obřích rozměrů. S tím, jak dojde k přijetí těchto modelů do hlavního proudu fungování firem, začnou ovlivňovat svět reklamy i maloobchodu. Firmy budou nabízet svoje služby přirozeně zcela odlišnými způsoby.

Nová tvář bezpečnosti a útoky na zranitelné body

"Pro profesionály v oblasti bezpečnosti představuje nejnovější vývoj propojené ekonomiky zcela nový prostor, v němž se budou muset v roce 2019 zorientovat. Hackeři a strůjci kybernetické kriminality zkoumají prostředí všudypřítomné konektivity, rozvětvení služeb a rozšiřující se propojení jednotlivých odvětví, měli bychom se proto ptát - jaká páteřní sít by měla propojovat IoT zařízení, jaké osobní údaje ve skutečnosti potřebují spotřební zařízení mít, jaký typ kontroly je zapotřebí, co je to nejhorší, co se může stát," doplňuje na závěr Quentyn Taylor.

Vzhledem k tomu, že jsou vzájemně propojená zařízení houfně instalována do kanceláří a pracovních prostředí, ale bezpečnostní opatření mnohdy zůstávají stranou zájmu, budeme jistě brzy svědky hackerských útoků na stále netradičnější zařízení.

Chytré ledničky, propojené tiskárny, automobily založené na IoT, to vše představuje příležitosti pro hackery. Pokud je nebude bezpečnostní politika podniků brát v potaz, mohou představovat potenciální slabý článek.

S rychlým rozšířením IoT zařízení v kancelářích po celé Evropě, začíná být jasné, že se nějaká významná firma stane terčem hackerů, kteří neustále hledají nové nezabezpečené koncové body.

Okřídlené úsloví praví - jste jen tak silní, jak silné je vaše nejslabší místo. Žádné antivirové programy na světě vás neochrání proti útoku na celou vaši infrastrukturu, pokud budete mít v kanceláři nechráněnou tiskárnu, ledničku nebo termostat.

Článek Canon CZ s.r.o. ze dne pátek 25. ledna 2019

Další články od Canon CZ s.r.o.

Canon slaví úspěch s novými modely řady varioPRINT 6000 TITAN

Udržitelná kancelář pohleden českých firem

Prodloužená záruka pro velkoformátové tiskárny řady Colorado M

Dokumentový skener Canon imageFORMULA DR-S250N

Velkoformátové tiskárny pro tisk CAD výkresů a plakátů

Texturované efekty a reliéfní nápisy na tiskárnách Arizona

Canon na veletrhu Reklama Polygraf Obaly 2023

Canon imagePROGRAF TC-20M - A1+ velkoformátová stolní tiskárna se skenerem A4

Nová řada UVgel tiskáren Canon Colorado M typu roll-to-roll

ImagePROGRAF TC-20 zajistí kvalitní velkoformátový tisk i v malé kanceláři

Inovace produkčních tiskáren série varioPRINT 140 QUARTZ

Digitalizace středoevropských kanceláří

Neustálé papírování zpomaluje digitalizaci

Nová řada produkčních tiskáren imagePRESS V1350 a V900

Plnění cílů udržitelného rozvoje vyžaduje zapojení velkých společností

Inovace udržitelných barevných Canon tiskáren řady i-SENSYS

Specializovaný skener pro snadné restaurování a digitalizaci fotografií

Canon na Expu v Dubaji představil své nápady a vize pro budoucnost

Canon imagePRESS V1000 rozšiřuje možnosti produkčního tisku

Profesionální tisková řešení pro interiérové dekorace a signmaking

Nová verze webové aplikace PosterArtist pro tisk plakátů

UV LED lakování ve spojení s tiskárnami řady varioPRINT iX

Roste zájem o digitalizaci firemního archivu a digitální podatelnu

Nové barevné A3 multifinkce Canon pro hybridní pracovní prostředí

PRISMAprepare Go přináší novou úroveň automatizace a profesionality produkčního tisku

Future Promotion Forum 2021 - platforma pro výměnu odborných informací o komunikaci se zákazníky

Instalace Canon varioPRINT iX na polygrafických trzích po celém světě

Arizona 135 GT - nová UV flatbed tiskárna

Certifikace Fogra59 pro inkoustovou produkční tiskárnu Canon ProStream 1800

Automatický odstraňovač sponek zrychluje digitalizaci dokumentů

Nová řada všestranných tiskáren Colorado 1630

O budoucnosti produkčního tisku na online Canon festivalu Make It

Automatizační moduly pro digitální barevné tiskárny řady imagePRESS C10010VP

Nová řada Canon ColorStream 8000 pro velkoobjemový produkční tisk

Digitální interiérový tisk UVgel Wallpaper Factory představuje převratné možnosti

imagePROGRAF TZ-30000 pro vysokorychlostní produkční tisk velkých objemů

Nová řada Canon imagePROGRAF TX pro rychlý tisk CAD výkresů a plakátů ve vysokém rozlišení

Multifunkce imageRUNNER ADVANCE DX C5800 - skutečné centrum pro bezproblémovou digitalizaci

Nová multifunkce Canon imagePRESS C170

Nové portfolio repasovaných multifunkcí Canon imageRUNNER ADVANCE

Multifunkce Canon pomáhají v neziskovkách

Nová řada imagePRESS C10010VP zvyšuje produktivitu vysokorychlostního archového tisku

Nová řada tiskáren Arizona 2300 s technologii Arizona FLOW

Pracujte z libovolného místa s podporou uniFLOW Online

Multifunke Canon s nativní podporou správy tisku Universal Print

Digitální tisk zakázkových tapet

První instalace produkčních tiskáren Canon varioPRINT iX

Nová řada inkoustových produkčních tiskáren Canon varioPRINT iX

Technologické trendy pro digitální kancelář 2020

Multifunkce imageRUNNER ADVANCE DX jako centrum digitální transformace firmy