logo

Jak na kvalitní fotografie z dovolené

Vítězslav Holas z Počítačové školy Gopas nabízí praktické tipy, jak nepokazit fotografie z dovolené. Dodržování základních pravidel je snadné - před stisknutím spouště se naučíte přemýšlet a vnímat detaily, které ovlivňují výsledek.

Pozor na rušivé prvky v pozadí a překryvy postav

Před stisknutím spouště si všímejte, jestli postavám "nevyrůstají" z hlav stromy nebo zda překrývající se postavy nemají "společnou" končetinu. Snažte se rovněž o to, aby hlavní objekt nebyl "přetnut" dráty, sloupem či jiným nežádoucím prvkem. Stačí většinou popojít kousek stranou a problém je vyřešen.

Počkejte si na lepší světlo

Fotografie není nic jiného než záznam odrazu světla. Pokud je světla málo nebo není dobré, projeví se to i na kvalitě snímku. Nejlepší světlo pro focení je brzo ráno, pozdě odpoledne a navečer. Světlo je měkké, teplé, boční a krásně plastické. Naopak v poledne je světlo tvrdé, ostré a vytváří nehezké stíny. Pokud můžete, počkejte si na vhodné světelné podmínky. Vyplatí se to.

Používejte blesk "naopak"

Fotky pořizované při malém množství světla s vestavěným bleskem nebudou nikdy hezké. To je prostě fakt. "Pokud je málo světla, blesk spíše nepoužívejte, ale zvyšte citlivost a použijte stativ. Fotky tak neztratí atmosféru. Blesk naopak použijte v momentě, kdy je světla hodně - portrét focený za poledního slunce na pláži bude bez přiblesknutí obsahovat hluboké stíny v obličeji, což nevypadá dobře", upozorňuje Vítězslav Holas z Počítačové školy Gopas a odborník na grafiku, multimédia a design.

Vyhněte se středu

Nikdy neumísťujte hlavní objekt či linie (např. horizont, hladinu) do středu snímku, ale vždy mimo něj - do třetiny. Postavám nechte více místa ve směru pohledu.

Běžte blíž

Nesnažte se zachytit všechno najednou, fotka bude roztříštěná a nepřehledná. Soustřeďte se na určitou věc, běžte k ní blíž (fyzicky, nebo zoomem) a vyplňte s ní celé obrazové pole.

Další články k tématům - design - fotografie - Vítězslav Holas

Článek ze dne 13. července 2012 - pátek

Další články od GOPAS, a.s.

Nabídka zaměstnání