logo

Intel investuje do oblasti solární energie

Intel Capital, Cogentrix Energy, PCG Clean Energy and Technology Fund a Solon AG společně investují do nově vzniklé firmy SpectraWatt, zaměřené na výrobu solárních článků.

Společnost Intel se rozhodla stimulovat vývoj obnovitelných zdrojů energie a poptávku po nich. Proto vyčlenila část klíčových aktiv ze skupiny New Business Initiatives a zakládá SpectraWatt Inc. V čele investičních aktivit stojí Intel Capital, globální investiční organizace společnosti Intel. Investice má celkovou hodnotu 50 milionů dolarů.

K iniciativě Intelu se připojily i další subjekty :

Ukončení transakce je očekáváno ve druhém čtvrtletí roku 2008.

SpectraWatt bude vyrábět a dodávat fotočlánky výrobcům solárních modulů. Mimo pokročilé technologie solárních článků se SpectraWatt zaměří i na inovace současných výrobních procesů a postupů, které sníží náklady na fotovoltaický proces výroby elektrické energie. V druhé polovině roku 2008 zahájí SpectraWatt v Oregonu výstavbu nové výrobní haly, která bude přímo určena pro výzkum pokročilých technologií. První dodávky pak lze očekávat v polovině roku 2009.

"Technologie od SpectraWattu jsou skvělým příkladem podnikatelských aktivit uvnitř Intelu," říká Arvind Sodhani, výkonný viceprezident společnosti Intel a prezident Intel Capital. "Jde o důležitou investici Intel Capital v rostoucím "zeleném" segmentu, těšíme se na spolupráci se společnosti SpectraWatt i podporu její expanze."

Solární články jsou částmi komplexního systému pro výrobu solární energie zodpovědného za přeměnu slunečního světla na elektřinu. Velikost segmentu trhu koncových spotřebitelů solární energie byla v roce 2007 přibližně 30 miliard dolarů. Podle společnosti Photon Consulting jde o 50procentní nárůst oproti roku 2006. V budoucnu je očekáván 30procentní až 40procentní meziroční růst. Důvodem je hlavně přiblížení úrovně ceny solární energie ceně energie z tradičních zdrojů. V současnosti se cena solární energie pohybuje přibližně na dvojnásobku této ceny.

Společnost Intel dlouhodobě podporuje a zavádí energeticky úsporné technologie u svých výrobků i ve výrobních procesech. Výsledky práce malé interní obchodní skupiny jsou tedy plně v souladu s celofiremní filozofií ochrany životního prostředí i snahou trvale vyhledávat nové obchodní příležitosti. Intel je zároveň na nejlepší cestě k výraznému snížení emisí skleníkových plynů. V letech 2004 – 2010 by toto snížení mělo dosáhnout úctyhodných 30 procent.

Nedávno Intel uvedl na trh bezolovnaté a bezhalogenové mikroprocesory a vévodí rovněž seznamu „Green Power“ agentury EPA (Environmental Protection Agency) jako největší nákupčí obnovitelných energetických kreditů.

"Vytvoření SpectraWattu je na trhu obnovitelných energií důležitým krokem vpřed," říká Andrew B. Wilson, CEO společnosti SpectraWatt a bývalý generální ředitel skupiny Intel New Business Initiatives. "Je nám ctí spolupracovat s našimi partnery na tak důležitém společném úkolu, jakým je dlouhodobá národní energetická nezávislost."

"Jsme hrdí na to, že můžeme být součástí tohoto nového vzrušujícího projektu," konstatuje Thomas Krupke, CEO společnosti Solon AG. "Se zkušenostmi a odhodláním, jimiž přispějí všechny zúčastněné firmy, si můžeme být jistí tím, že společného cíle dosáhneme a oblast solárních energií pozvedneme na další, vyšší úroveň."

O společnosti Intel Capital

Intel Capital, investiční program společnosti Intel Corporation, se zaměřuje na investice (equity investments) do společností podnikajících v oblasti inovativních technologií. Intel Capital investuje do řady společností z různých oborů - hardware, software, služby, domácí spotřebitelé, mobility, spotřebitelé na internetu, výroba polovodičů a laboratorní technika. Od roku 1991 investoval Intel Capital již více než 7,5 miliardy USD do přibližně tisíce společností ve více než 45 zemích světa. Za tu dobu bylo asi 212 společností z portfolia odkoupeno jinými společnostmi či prošly fúzemi. Akcie 168 firem se začaly veřejně obchodovat na burzách po celém světě. Jen v uplynulém roce investoval Intel Capital více než 639 milionů USD do 166 obchodních transakcí, přičemž asi 37 procent investic směřovalo mimo Spojené státy.

O Cogentrix Energy, LLC

Cogentrix Energy, LLC, dceřiná společnost The Goldman Sachs Group Inc., je hlavním vlastníkem a operátorem nezávislých energetických zdrojů v Severní Americe. Cogentrix je primární platformou Goldman Sachs pro vývoj a provoz konvenčních i obnovitelných metod tvorby elektrické energie v Severní Americe i na mezinárodních trzích.

O The Goldman Sachs Group, Inc.

Goldman Sachs je přední globální společnost nabízející komplexní škálu služeb v oblasti investičního bankovnictví, cenných papírů a správy investic. Do širokého mezinárodního spektra jejích klientů patří nejen velké společnosti, ale i finanční instituce, vlády a jedinci s velkým majetkem (high net worth individual – HNWI). Společnost byla založena v roce 1869 a je jednou z nejstarších a největších investičních bankovních institucí. Ředitelství má v New Yorku, kanceláře v Londýně, Frankfurtu, Tokiu, Hongkongu a dalších předních finančních centrech po celém světě.

O PCG Clean Energy and Technology Fund

PCG Clean Energy and Technology Fund je investičním nástrojem určeným k investicím napříč spektrem zdrojů a technologií spojených s tvorbou čisté energie. Fond je spravován zeleným týmem z PCG Asset Management, který prostřednictvím kombinace fondu fondů, separátních účtů a dozorčích vztahů dohlíží na závazky v hodnotě více než 15 miliard dolarů. Fond má sídlo v La Jolla v Kalifornii.

O Solon AG

SOLON AG für Solartechnik je jedním z největších evropských výrobců solárních modulů a vedoucím dodavatelem fotovoltaických systémů pro velké solární elektrárny. SOLON Group má pobočky v Německu, Rakousku, Itálii, Švýcarsku a ve Spojených státech a globálně zaměstnává přes 700 lidí. Hlavní obchodní činností SOLON Group je výroba solárních modulů různých výkonnostních kategorií a kompletních fotovoltaických systémů pro konstrukci solárních elektráren.

Článek ze dne 20. června 2008 - pátek

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizacní složka

Zmenšování digitální propasti v Evropě

Intel dokončil vývoj 32nm výrobního procesu

Intel podporuje vzdělávání už čtyřicet let

Víme, jak budou vypadat počítače do kapsy

Intel Health Guide zlepší domácí péči o chronicky nemocné pacienty

Intel Core i7 je nejrychlejší procesor na světě

K čemu budou sloužit počítače za 50 let ?

Intel získal ocenění Green Power Leadership

Mladí čeští designéři rozhodnou, jaké budeme mít v kapse mobilní počítače

Intel přináší na trh nové paměťové disky SSD pro podnikové využití

Intel hlásí rekordní tržby za třetí čtvrtletí ve výši 10,2 miliardy dolarů

České a slovenské rekordy v přetaktování procesorů byly překonány

Nová technologie Intel vPro vylepšuje zabezpečení, umí se automaticky vyladit a sama myslet

Šestijádrové procesory Intel Xeon zvyšují virtualizační laťku až na dvojnásobek současného výkonu

Intel zahájil dodávky paměťových jednotek SSD

Intel představuje bezhalogenové procesory Intel Xeon

Rozdíl mezi stroji a lidmi se do roku 2050 minimalizuje

Televize získá internet prostřednictvím systému na čipu

Zahrajte si fotbal s Intel Soccer Chalenge 2008 a vyhrajte noebook

Nové procesory s architekturou Core budou superrychlé

Intel připravuje novou řadu velmi výkonných SATA SSD disků

Další generace čipů bude mít značku Intel Core

Portugalci vybaví školáky půl milionem počítačů Classmate PC

Intel plánuje novou řadu integrovaných produktů System on Chip

Vraždící vozík vyhrál filmovou cenu společnosti Intel

INTEL slaví 40 let inovací

Nová procesorová technologie Intel Centrino 2 přináší luxus ve formě vysokého rozlišení a větší flexibility

Nová procesorová technologie společnosti Intel zlepšuje klíčové vlastnosti mobilních počítačů

Převrat v technologii pro tvorbu 3D filmových snímků chystají Intel a DreamWorks Animation

Intel investuje do oblasti solární energie

Intel a Alcatel-Lucent spouští WiMAX v Amsterodamu

Intel předvedl sedmdesát projektů počítačové budoucnosti

Intel představuje pevné disky nové generace

Výkonné procesory a WiMAX přinesou do mobilních zařízení plnohodnotný internet

Intel vyhlásil vítěze soutěže pro mladé vědce

Společnost Internet Mall získala kapitál ve výši 700 milionů korun od investičních společností Intel Capital a 3TS Capital Partners

Čeští náctiletí vědci soutěží na veletrhu Intel ISEF o ceny v hodnotě 65 milionů korun

Intel a SGI vylepšují vesmírný superpočítač pro NASA

Společnosti Intel a Cray vytvářejí supercomputing budoucnosti

Intel hledá nového Hitchcocka amatérského filmu

Na český trh byl uveden nejvýkonnější počítač pro domácí uživatele na platformě Intel Dual Socket Extreme

Intel v 1. čtvrtletí dosáhl rekordních příjmů ve výši 9,7 miliardy dolarů

Intel Capital založil nový investiční fond China Technology Fund II v hodnotě pul miliardy dolarů

V Polsku oficiálně vypustili Galéru

Společnosti Intel, STMicroelectronics a Francisco Partners uzavřely smlouvu o vytvoření společnosti Numonyx

Přehled klíčových novinek posledního dne mezinárodní konference Intel Developer Forum v Šanghaji

Intel představil druhou generaci svého vzdělávacího netbooku Classmate PC určeného pro studenty na celém světě

Přehled klíčových novinek druhého dne mezinárodní konference Intel Developer Forum v Šanghaji

Nová procesorová technologie Intel Centrino Atom umožňuje získat plnohodnotný přístup k internetu z vaší kapsy

Intel představuje inteligentní mobilní technologie, které se samy přizpůsobí uživateli