logo

Intel představuje plány pro segment superpočítačů

Na Mezinárodní konferenci o superpočítačích (International Supercomputing Conference, ISC) společnost Intel zveřejnila své plány uvést na trh nové výrobky založené na architektuře Intel Many Integrated Cores (MIC), schopné provádět až triliony výpočtů za sekundu.

První produkt nesoucí kódové označení Knights Corner bude vyroben 22nm procesem a bude určen zejména pro nejnáročnější segment počítačů, tedy počítače využívané k vědeckému výzkumu, klimatickým simulacím nebo pro finanční aplikace. Za pomoci Mooreova zákona bude možné škálovat na jediném čipu více než 50 procesorových jader. Zatímco většinu pracovní zátěže budou zvládat oceňované procesory Intel Xeon, architektura Intel MIC bude nabízet větší příležitosti pro vysoce paralelní aplikace.

Vybraným vývojářům jsou aktuálně expedovány vývojové sady, které nesou označení Knights Ferry. Ve druhé polovině roku 2010 hodlá Intel rozšířit objem vývojových nástrojů pro architekturu Intel MIC. Společné softwarové nástroje a optimalizační techniky mezi architekturou Intel MIC a procesory Intel budou podporovat různé programovací modely, které následně vědcům, výzkumným pracovníkům a konstruktérům poskytnou nebývalý výkon a umožní výrazné urychlení jejich práce. Architektura Intel MIC vychází z několika projektů společnosti Intel, a to včetně Larrabee nebo výzkumných projektů Intel Labs, jako je například projekt Single-chip Cloud Computer.

"Tým openlab ve švýcarském CERNu dokázal uskutečnit migraci složitého paralelního benchmarku C++ na vývojovou platformu Intel MIC během několika dní," prohlásil Sverre Jap, technický ředitel CERN openlab. "Důvěrně známý hardwarový model nám umožňuje rozběhnout software podstatně dříve, než jsme čekali."

"Procesory Intel Xeon a nyní naše nové produkty architektury Intel MIC mají skutečně potenciál posunout hranice vědy a objevů, stejně tak, jako Intel urychluje řešení některých nejzásadnějších problémů lidstva," říká Kirk Skaugen, viceprezident a generální manažer Intel Architecture Group, a dodává : "Architektura Intel MIC posílí nabídku našich HPC produktů a řešení instalovaných v bezmála 82 % světových superpočítačů. Dnešní investice svědčí o rostoucím odhodlání společnosti Intel podílet se na globálním společenství vysoce výkonných počítačů."

TOP500

Pětatřicáté vydání TOP500, které bylo zveřejněno právě na ISC, ukazuje, že společnost Intel si v segmentu superpočítačů udržuje vůdčí postavení. Plných 408 z nich bylo poháněno procesory Intel, což je téměř 82 %. Procesory Intel používá přes 90 % čtyřjádrových systémů, přičemž procesor řady Intel Xeon 5500 zvýšil svou přítomnost na 186 systémů. Procesory Intel pohánějí tři z deseti nejvýkonnějších systémů a čtyři z pěti nových uchazečů o místo v TOP 30. Sedm systémů obsahuje nedávno oznámené procesory Intel Xeon řady 5600 s kódovým označením Westmere-EP, dva systémy jsou poháněny novým procesorem Intel Xeon řady 7500 s kódovým označením Nehalem-EX.

Procesor řady Intel Xeon 5600 hraje zásadní roli v čínských systémech umístěných nejvýše v historii TOP500. Druhý nejvýkonnější systém se nachází v Národním superpočítačovém centru (NSCS) v Šen-čenu. Na Linpack benchmarku s Dawning TC3600 bylo dosaženo hodnoty 1,2 petaflops. Čínské NSCS je centrem pro tamní výzkum a inovace.

Žebříček TOP500 vychází každých šest měsíců a sestavují ho Hans Meuer z Mannheimské univerzity, Erich Strohmaier a Horst Simon z výpočetního střediska amerického ministerstva pro energetiku a Jack Dongarra z University of Tennessee.

Nová Exascale Lab

V reakci na potřeby složitých simulací na úrovni petaflopových a exaflopových superpočítačů oznámí společnosti Intel, Forschungszentrum Jülich (FZJ) a ParTec několikaletou smlouvu, jež povede k vybudování laboratoře ExaCluster Laboratory (ECL) v Jülichu. Laboratoř bude vyvíjet klíčové technologie, nástroje a postupy pro nejvýkonnější počítače, přičemž se zejména bude zaměřovat na škálovatelnost a odolnost těchto systémů. ECL se stane nejnovějším přírůstkem do rodiny Intel Labs Europe, což je síť výzkumných a inovačních středisek, jež pokrývá celý region.

Další články k tématům - architektura - ECL - ISC - NSCS - procesor - superpočítač - Xeon - Sverre Jarp - Kirk Skaugen

Článek ze dne 2. června 2010 - středa

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Technologické trendy roku 2011

Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310

Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků

Intel Atom E600C: první konfigurovatelná řada procesorů

SSD disky Intel: ceny klesají

Softwarové vývojové středisko Intel v Rumunsku

Cloud 2015: Intel představuje nový cíl pro cloud computing

IDF 2010: Intel Software Apps Store a nové čipy Intel Atom

IDF 2010: Intel nabídne ideální uživatelský komfort pro inteligentní zařízení

Intel odkoupí divizi bezdrátových řešení Infineon

Nokia Joint Innovation Center: vývojové středisko Intel a Nokia

První optické datové propojení za použití integrovaných laserů a technologie Hybrid Silicon Laser

Energeticky úsporné technologie výrazně snižují firemní náklady na provoz datových center

Intel vPro zastaví plýtvání energií ve firemních IT

Intel představuje plány pro segment superpočítačů

Google TV, nová platforma ve spolupráci Google, Logitech a Sony

Procesory Intel CoreTM pro ultratenké notebooky

Intel ISEF, studenti z ČR na největší světové soutěži pro mladé vědce

Nová platforma procesorů Intel AtomTM pro smartphony a tablety

Intel představil svou vizi budoucnosti

Intel plánuje nový systém-na-jednom-čipu

Procesor Intel Xeon 7500

Intel Xeon 5600, procesor pro nejzabezpečenější datová střediska

Intel X25-V Value SATA SSD, nové dostupné SSD řešení i pro netbooky a PC

Intel Classmate PC, nová verze školního PC

Intel na CeBITu 2010

NEWTONDictate, diktování do počítače s přepisem řeči se díky výkonnějším procesorům stává realitou

Itanium 9300, nové procesory Intel

Intel Core vPro procesory pro profesionální počítače

Intel a Micron uvádějí nejmenší a nejpokročilejší výrobní technologii v oblasti polovodičů

S počítačem je učení zábava

Čtvrtletní čistý zisk Intelu je 2,3 mld. Dolaru

Intel uvádí novou řadu procesorů Intel Core pro rok 2010