logo

Intel vPro zastaví plýtvání energií ve firemních IT

Firmy by mohly díky zeleným IT technologiím snížit účty za energie o desítky procent, ale většina z nich toho zatím nevyužívá. Firma se stovkou počítačů může na energiích zbytečně propálit ročně až 130 tisíc korun.

Tuzemské firmy se nijak nevyjímají globálnímu pravidlu: účet za energie pro ně představuje jednu ze tří největších výdajových položek, která navíc rok od roku roste zhruba o 10 %. Cesta, jak trend obrátit a platit za elektřinu výrazně méně, vede přes „zelené“ informační technologie. České společnosti však energeticky úsporným technologiím dosud nepřišly na chuť. Vyžadovalo by to od nich totiž pravidelnou obměnu počítačového parku.

V době, kdy rostou účty za energie, by si firmy měly neustále opakovat, že nejlepší energie je ta nevyrobená. "Podle našich zkušeností jsou náklady na energie v řadě společností třetí nejvýznamnější výdajovou položkou po přímých nákladech souvisejících s výrobní činností a mzdách," řekl Petr Plecháček, manažer IT poradenství a řízení technologických rizik v Ernst & Young Česká republika. "U tradičních oblastí, kde bývá snahou snižovat náklady, firmy šetřit už o mnoho více nemohou, aniž by to mělo negativní dopad na zaměstnance či zákazníky. Zato oblast energií stále představuje nejschůdnější cestu, jak významně ušetřit, případně zvýšit svou konkurenceschopnost. Nasazením nových a moderních technologií, zejména těch považovaných za zelené, tedy ohleduplné k životnímu prostředí, lze velmi úspěšně racionalizovat firemní náklady," dodal Petr Plecháček.

Středně velká firma může ročně ušetřit přes sto tisíc korun

Společnost Wipro ve své letošní analýze uvádí tři konkrétní kroky, které v souladu se „zelenými“ trendy v IT mohou snížit účty za elektřinu o desítky procent. Prvním je výměna stolního počítače za přenosný. Roční energetickou spotřebu nového stolního počítače odhaduje Wipro v přepočtu na lokální ceny energií na 1000 Kč, zatímco za notebook firma zaplatí pouze 400 Kč.

Druhým krokem je výměna procesorů. Výměna běžného procesoru z roku 2005 Intel Pentium za novější Intel Core může ročně uspořit 300 KWh. Pokud by firmy přešly na nejnovější modely procesoru s grafickým jádrem přímo na čipu, bude úspora ještě vyšší. "Toto množství energie může představovat přibližně 40 % celkové spotřeby stolního počítače, podle aktuálních firemních tarifů elektřiny na jednom počítači tuzemská firma ročně ušetří zhruba 800 Kč. Může to být zajímavé i pro domácnosti, které platí za elektřinu vyšší cenu než firmy, v jejich případě tato úspora činí přibližně 1300 Kč," komentoval výsledky analýzy Evžen Pavlovský, obchodní manažer společnosti Intel.

Podle společnosti Intel jsou tyto kalkulace společnosti Wipro poměrně konzervativní a výpočetní technika je u řady českých firem zpravidla mnohem zastaralejší - čím vysloužilejší model, tím vyšší spotřeba energie.

Po třech letech se z počítače stává energetický otesánek

Firmy v Česku pod vlivem krize podceňují investice do pravidelné obměny počítačového parku. Neuvědomují si, že tempo vývoje technologií hraje proti nim. "Výrobci počítačových technologií doporučují zachovat tříletý cyklus obměny firemního hardwaru. Jedině tak si firma uchová optimální poměr mezi výkonem a cenou zařízení. Většina domácích firem však tento cyklus nedodržuje a nákupy odkládá, ačkoli návratnost ekologické investice se v některých případech může pohybovat na úrovni devíti měsíců," řekl Evžen Pavlovský z Intelu.

Podle studie provedené v Německu se mohou již během devíti měsíců vrátit například náklady na nákup nových serverů. "V Německu bylo v roce 2005 postaveno 343 407 serverů. Pokud by se obměnily všechny servery s jednojádrovými procesory Intel Xeon z roku 2005 za nejnovější procesory této generace, vrátila by se firmám tato investice během devíti měsíců," vysvětlil Evžen Pavlovský.

Příčinou tak krátké návratnosti je významný vzrůst výkonu nových serverů - tam, kde bylo před pěti lety potřeba 184 serverů, dnes stejný výpočetní výkon obstará pouhých 21 serverů nové generace. „Pro nové systémy je energetická úspornost samozřejmostí, neprodukují tolik tepla, takže není třeba je v datacentrech tolik chladit. Celkové úspory v oblasti spotřeby elektrické energie by v tomto případě činily neuvěřitelných 90 %," dodal Evžen Pavlovský ze společnosti Intel.

O návratnosti investice do nových serverů se může snadno přesvědčit každý, k dispozici je jednoduchá on-line kalkulačka na www.intel.com/go/xeonestimator.

Na noc dávejte počítače spát - s technologií Intel vPro

Wipro ve své studii uvádí, že 50 % zaměstnanců v USA nechává svůj počítač zapnutý i při odchodu z práce. Hlavním důvodem je zejména to, že po pracovní době probíhají opravy a aktualizace softwaru. Kromě toho si někteří zaměstnanci nejsou vědomi rozdílu mezi jednotlivými režimy provozu počítače a nerozlišují mezi tím, zda ponechávají počítač zapnutý, v režimu spánku či pohotovosti (stand-by). Jako recept na zastavení plýtvání analýza Wipro ordinuje technologii Intel vPro.

Se zbytečným plýtváním energie se lze setkat i v tuzemských firmách. "Lidé počítače při odchodu z práce nevypínají. Proto i z těchto důvodů vznikla technologie vPro - umí vzdáleně vypnout počítač na konci pracovního dne a i v tomto vypnutém stavu zajistit jejich každodenní servis, opravy a aktualizace. Když ráno pracovník přijde ke svému počítači, ten je již prostřednictvím vzdálené správy zapnutý a opět v aktivním módu," dodal Pavlovský. Pokud firma podle analýzy společnosti Intel vzdáleně vypne stolní počítače na noc na 12 hodin mezi 20. a 6. hodinou, sníží tím svůj účet za provoz počítačů až o 25 %. "Převedeme-li to do finanční roviny, u středně velké firmy se 100 osobními počítači se může tato konkrétní úspora přehoupnout přes 50000 Kč ročně," shrnul přínosy úsporné technologie Evžen Pavlovský ze společnosti Intel.

Další články k tématům - elektřina - energie - IT - náklady - úspory - vPro - Wipro - Petr Plecháček - Evžen Pavlovský

Článek ze dne 28. června 2010 - pondělí

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Technologické trendy roku 2011

Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310

Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků

Intel Atom E600C: první konfigurovatelná řada procesorů

SSD disky Intel: ceny klesají

Softwarové vývojové středisko Intel v Rumunsku

Cloud 2015: Intel představuje nový cíl pro cloud computing

IDF 2010: Intel Software Apps Store a nové čipy Intel Atom

IDF 2010: Intel nabídne ideální uživatelský komfort pro inteligentní zařízení

Intel odkoupí divizi bezdrátových řešení Infineon

Nokia Joint Innovation Center: vývojové středisko Intel a Nokia

První optické datové propojení za použití integrovaných laserů a technologie Hybrid Silicon Laser

Energeticky úsporné technologie výrazně snižují firemní náklady na provoz datových center

Intel vPro zastaví plýtvání energií ve firemních IT

Intel představuje plány pro segment superpočítačů

Google TV, nová platforma ve spolupráci Google, Logitech a Sony

Procesory Intel CoreTM pro ultratenké notebooky

Intel ISEF, studenti z ČR na největší světové soutěži pro mladé vědce

Nová platforma procesorů Intel AtomTM pro smartphony a tablety

Intel představil svou vizi budoucnosti

Intel plánuje nový systém-na-jednom-čipu

Procesor Intel Xeon 7500

Intel Xeon 5600, procesor pro nejzabezpečenější datová střediska

Intel X25-V Value SATA SSD, nové dostupné SSD řešení i pro netbooky a PC

Intel Classmate PC, nová verze školního PC

Intel na CeBITu 2010

NEWTONDictate, diktování do počítače s přepisem řeči se díky výkonnějším procesorům stává realitou

Itanium 9300, nové procesory Intel

Intel Core vPro procesory pro profesionální počítače

Intel a Micron uvádějí nejmenší a nejpokročilejší výrobní technologii v oblasti polovodičů

S počítačem je učení zábava

Čtvrtletní čistý zisk Intelu je 2,3 mld. Dolaru

Intel uvádí novou řadu procesorů Intel Core pro rok 2010