logo

Intel vyhlásil vítěze soutěže pro mladé vědce

Nejvyšší ocenění si odnesly projekty efektivního zjišťování látek kontaminujících potravu, objev vysoce aktivního katalyzátoru, který pomůže s efektivnější produkcí vodíku, a matematická teorie uzlů pomáhající při řešení biochemických problémů.

Z českých soutěžních projektů laickou veřejnost nejvíce zaujala zdravotnická sada pro převoz amputovaných končetin a softwarový systém digitálních očí SmartVision. Ocenění v jedné z kategorií se dočkal slovenský projekt studie symbiotické hvězdy BF Cygni.

Nadace společnosti Intel vyhlásila vítěze největší světové soutěže pro středoškolské vědce, která se konala v Atlantě v rámci veletrhu vědy a techniky INTEL ISEF – International Science and Engineering Fair. Tento veletrh je považován za jakési olympijské hry mladé vědy. Porota vybírala vítěze z více než 1550 mladých vědců z 51 zemí. Nejvyšší ocenění si letos odnesly dva projekty ze Spojených států a jeden z Číny. "Oceněny byly i desítky dalších projektů v různých kategoriích. Nejvíce cen letos získaly projekty zaměřené na léčbu rakoviny," řekl Pavel Svoboda, tiskový mluvčí společnosti Intel, která veletrh pořádala.

Letošními absolutními vítězi se stalo ženské trio. Američanka Natalie Saranga Omattageová vyvinula efektivní a levný způsob zjišťování látek, které mohou kontaminovat potravu. Díky biologickým senzorům založeným na krystalu křemene (QCM – quartz crystal microbalance) je možné lépe kontrolovat, jestli potraviny neobsahují nebezpečné látky. Technologie může najít využití například ve skladech dovážených potravin v přístavech a obchodních řetězcích. Projekt Číňanky I Chan Su (Yi-Han Su) se zaměřil na identifikaci vysoce aktivního katalyzátoru, který by mohl efektivněji vytvářet vodík. Výzkum Američanky Sany Raoofové zase pomohl lépe porozumět využití matematické teorie uzlů při řešení klasických biochemických problémů.

Vědeckého klání se zúčastnila i elita mladých českých vědců, kteří se rekrutovali z nadějných studentů středních škol. O pozornost bojovalo pět projektů studentů tuzemských středních škol, kteří zvítězili ve státních soutěžích vědeckých organizací SOČ a Amavet. Letos však mezinárodní porota českým projektům ocenění neudělila. Ocenění získal pouze projekt slovenských kolegů : "Porotu zaujala studie symbiotické hvězdy BF Cygni od Ľubomíra Urbančoka z Fiľakova a ocenila ho čtvrtým místem v kategorii Fyzika a astronomie," řekl Pavel Svoboda, tiskový mluvčí společnosti Intel. Čeští studenti si sice cenu domů nevezou, zato vzbudili velký zájem laické i odborné veřejnosti svými projekty, které mají velmi dobré praktické využití.

Pozornost, zejména ze strany americké armády, upoutala například speciální zdravotnická sada pro převoz amputovaných končetin. Pro úspěšnou regeneraci amputované končetiny, například při úrazu, je totiž velmi důležitá životaschopnost oddělené tkáně. Té lze nejlépe dosáhnout podchlazením a aseptickým transportem na chirurgický sál. Projekt navrhl autorský tým František Kolek a Václav Kocián z Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi. Transportní sada se skládá ze dvou plastových sáčků s chemickým chladicím systémem a ochrannými pomůckami, které zabraňují znečištění. "Zdravotní balíček mohou používat záchranáři, zdravotníci, hasiči, vojáci či může být k dispozici na rizikových pracovištích, například v dílnách," uvedl Pavel Svoboda. Pokud by se sada vyráběla ve velkém, šlo by o levné, ale přitom velmi účinné řešení, které by zachránilo končetiny mnoha lidem.

Podobně zabodoval softwarový systém digitálních očí, který může najít uplatnění v robotice. Navrhl jej Ondřej Mikšík z Gymnázia Kroměříž. Jeho program SmartVision představuje efektivní nástroj pro rozpoznávání digitálního obrazu (DIP). Možnosti využití systému jsou značné, například v robotice: od rozeznávání terénu a nebezpečných předmětů až po vyhledávání charakteristických rysů osob či předmětů, automobilových SPZ nebo rozpoznávání přepravovaného zboží.

O přízeň poroty dále bojoval projekt ochrany autorských práv půjčovaných multimédií od Zdeňka Musila a Pavla Krejčího ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Autorský tandem navrhl elektronický systém zápůjček audioknih a filmů, který prostřednictvím šifrování zabraňuje neoprávněnému kopírování zapůjčeného díla.

Ekologickým projektem, jenž se zabývá vlivem vybraných látek na závojenku podtrnku, se snažila prosadit Zuzana Egertová z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. Zkoumala, jaký vliv mají například cukry, různé zdroje dusíku a uhlíku na závojenku podtrnku (Entoloma clypaetum). Zjišťovala také, jaký vliv má na rostlinu působení soli (NaCl).

Průlomem v oblasti molekulární chemie se snažil zaujmout Oldřich Hudeček z Masarykovy střední školy chemické v Praze. Zabýval se přípravou derivátů odvozených od calixarenů. Během práce mladý vědec připravil některé sloučeniny, které zatím nebyly popsány v žádné publikaci, a látky tedy lze považovat za prvně připravené. Sloučeniny mohou sloužit k zachytávání iontů či neutrálních molekul, k jejich transportu nebo ochraně. Objev může sehrát významnou roli při tvorbě nových materiálů disponujících unikátními vlastnostmi.

"Náctiletí" vědci se zabývali alkoholismem, ekologií nebo genetikou

Projekty všech finalistů soutěže INTEL ISEF se snaží každý rok řešit nejožehavější problémy lidstva. Mnoho projektů se letos zaměřilo na nadměrné čerpání přírodních zdrojů a energetickou efektivitu, jako například využívání alternativních pohonných zdrojů v podobě řas v odpadních vodách. Studenti také pracovali na vylepšování robotů, identifikaci molekulárních drah, které jsou základem alkoholismu, využití senzorických integračních aktivit k léčbě smyslových a hlasových vad u autistických dětí nebo identifikaci genetických faktorů stojících v pozadí nemocí, jako je Lou Gehrigova choroba. Ze všech letošních prezentovaných projektů je téměř 20 procent patentováno nebo čeká na schválení patentovým úřadem.

Společnost Intel již několik let podporuje vzdělání a sponzoruje Mezinárodní veletrh vědy a techniky. Od roku 1996, kdy se společnost Intel stala hlavním sponzorem veletrhu, vzrostl počet finalistů o 40 procent a dnes zahrnuje více než 1500 studentů. O 70 procent vzrostl také počet účastnických států, regionů a oblastí. Společnost Intel se zaměřuje hlavně na podporu matematiky a vědeckého vzdělaní, kam za posledních deset let firma investovala miliardu dolarů. Společnost Intel ročně investuje do vzdělání a technologické gramotnosti více než 100 milionů dolarů.

Článek ze dne 23. května 2008 - pátek

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizacní složka

Zmenšování digitální propasti v Evropě

Intel dokončil vývoj 32nm výrobního procesu

Intel podporuje vzdělávání už čtyřicet let

Víme, jak budou vypadat počítače do kapsy

Intel Health Guide zlepší domácí péči o chronicky nemocné pacienty

Intel Core i7 je nejrychlejší procesor na světě

K čemu budou sloužit počítače za 50 let ?

Intel získal ocenění Green Power Leadership

Mladí čeští designéři rozhodnou, jaké budeme mít v kapse mobilní počítače

Intel přináší na trh nové paměťové disky SSD pro podnikové využití

Intel hlásí rekordní tržby za třetí čtvrtletí ve výši 10,2 miliardy dolarů

České a slovenské rekordy v přetaktování procesorů byly překonány

Nová technologie Intel vPro vylepšuje zabezpečení, umí se automaticky vyladit a sama myslet

Šestijádrové procesory Intel Xeon zvyšují virtualizační laťku až na dvojnásobek současného výkonu

Intel zahájil dodávky paměťových jednotek SSD

Intel představuje bezhalogenové procesory Intel Xeon

Rozdíl mezi stroji a lidmi se do roku 2050 minimalizuje

Televize získá internet prostřednictvím systému na čipu

Zahrajte si fotbal s Intel Soccer Chalenge 2008 a vyhrajte noebook

Nové procesory s architekturou Core budou superrychlé

Intel připravuje novou řadu velmi výkonných SATA SSD disků

Další generace čipů bude mít značku Intel Core

Portugalci vybaví školáky půl milionem počítačů Classmate PC

Intel plánuje novou řadu integrovaných produktů System on Chip

Vraždící vozík vyhrál filmovou cenu společnosti Intel

INTEL slaví 40 let inovací

Nová procesorová technologie Intel Centrino 2 přináší luxus ve formě vysokého rozlišení a větší flexibility

Nová procesorová technologie společnosti Intel zlepšuje klíčové vlastnosti mobilních počítačů

Převrat v technologii pro tvorbu 3D filmových snímků chystají Intel a DreamWorks Animation

Intel investuje do oblasti solární energie

Intel a Alcatel-Lucent spouští WiMAX v Amsterodamu

Intel předvedl sedmdesát projektů počítačové budoucnosti

Intel představuje pevné disky nové generace

Výkonné procesory a WiMAX přinesou do mobilních zařízení plnohodnotný internet

Intel vyhlásil vítěze soutěže pro mladé vědce

Společnost Internet Mall získala kapitál ve výši 700 milionů korun od investičních společností Intel Capital a 3TS Capital Partners

Čeští náctiletí vědci soutěží na veletrhu Intel ISEF o ceny v hodnotě 65 milionů korun

Intel a SGI vylepšují vesmírný superpočítač pro NASA

Společnosti Intel a Cray vytvářejí supercomputing budoucnosti

Intel hledá nového Hitchcocka amatérského filmu

Na český trh byl uveden nejvýkonnější počítač pro domácí uživatele na platformě Intel Dual Socket Extreme

Intel v 1. čtvrtletí dosáhl rekordních příjmů ve výši 9,7 miliardy dolarů

Intel Capital založil nový investiční fond China Technology Fund II v hodnotě pul miliardy dolarů

V Polsku oficiálně vypustili Galéru

Společnosti Intel, STMicroelectronics a Francisco Partners uzavřely smlouvu o vytvoření společnosti Numonyx

Přehled klíčových novinek posledního dne mezinárodní konference Intel Developer Forum v Šanghaji

Intel představil druhou generaci svého vzdělávacího netbooku Classmate PC určeného pro studenty na celém světě

Přehled klíčových novinek druhého dne mezinárodní konference Intel Developer Forum v Šanghaji

Nová procesorová technologie Intel Centrino Atom umožňuje získat plnohodnotný přístup k internetu z vaší kapsy

Intel představuje inteligentní mobilní technologie, které se samy přizpůsobí uživateli