logo Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Intel Xeon 5600, procesor pro nejzabezpečenější datová střediska

Společnost Intel představila svůj nový procesor řady Intel Xeon 5600. Tato nová řada se vyznačuje vynikající úrovní zabezpečení, výkonu a energetické účinnosti.

Procesory jsou vybaveny dvěma novými bezpečnostními prvky Intel® Advanced Encryption Standard New Instruction (Intel® AES-NI) a Intel® Trusted Execution Technology (Intel® TXT). Ty umožňují rychlejší šifrování a dešifrování a zvyšují tím zabezpečení transakcí, právě tak jako jejich použití ve virtualizovaném prostředí. Datová střediska dostanou bezpečnější základ pro zabezpečení cloud computingu.

Zároveň jde o první procesory pro servery a pracovní stanice, které vycházejí z přelomové technologie Intel 32 nm. Ke zvýšení rychlosti a snížení spotřeby energie je zde použita druhá generace tranzistorů technologie High-K Metal Gate. Řada procesorů Intel Xeon 5600 podporuje až šest jader v procesoru a uživateli nabídne o 60 % vyšší výkon než předchozí řada 45nm Intel Xeon 5500. Datová střediska mohou takovýmto novým serverem nahradit plných 15 jednojádrových procesorů a díky tomu dosáhnout návratnosti investice během pouhých pěti měsíců.

Datová střediska budou rovněž těžit z energetické účinnosti nové řady procesorů Intel Xeon 5600. "Dvoupaticový" server postavený na nízkonapěťovém procesoru Intel Xeon L5640 dokáže nabídnout stejný výkon jako server používající procesory Intel Xeon řady X5570, a to při až o 30 % nižší spotřebě energie.

"Řada procesorů Intel Xeon 5600 se stane pilířem všech hlavních počítačových prostředí," říká Kirk Skaugen, viceprezident společnosti Intel a generální manažer divize Intel Architecture Group. "Nové bezpečnostní funkce posílí důvěru IT manažerů. Zdokonalení v oblasti výkonu, virtualizace a spotřeby energie podpoří produktivitu a efektivitu pro široké spektrum aplikací od datových transakcí po lékařskou diagnostiku a vytváření digitálních prototypů."

Lepší zabezpečení

S novými hrozbami, novými architekturami a neustále se měnícím regulačním prostředím je zabezpečení pro IT manažery stále důležitější, a někdy dokonce představuje faktor, který brání v nasazení vyspělejší počítačové infrastruktury. Nová řada procesorů Intel Xeon 5600 řeší tyto problémy funkcemi, které umožňují dosáhnout podstatně vyšší integrity dat.

Řada procesorů Intel Xeon 5600 zahrnuje i Intel AES-NI. Jde o novou sadu instrukcí poprvé použitou u procesorů Intel® Core® pro rok 2010. Instrukce výrazně urychlují výkon AES, čímž zároveň zrychlují šifrování i dešifrování dat pro široké spektrum aplikací, jako jsou například funkce šifrování databáze, plné zašifrování disku nebo zabezpečené transakce po internetu.

Intel TXT nabídne vyšší zabezpečení, na které tak dlouho čekal cloud computing. Díky tomu bude možné dosáhnout bezpečnější platformy pro spouštění aplikací, které se pohybují mezi virtualizovanými servery. Nový systém je vybaven hardwarovými funkcemi integrovanými přímo do procesoru. Chrání tak před škodlivým softwarem a umožňuje bezpečnější běh důležitých aplikací a dat ve virtualizovaném prostředí.

Intel TXT a Intel AES dokážou ve vzájemné kombinaci zajistit pro virtualizovaná prostředí lepší výkon i funkčnost. Díky novým funkcím jsou oba systémy bezpečnější jak při spuštění, tak při migraci nebo nečinnosti.

Více výkonu, méně energie

Zabezpečení procesorů řady Intel Xeon 5600 je kombinací výkonu, flexibility a energetické účinnosti. Technologie jako Intel® Turbo Boost, Intel® Hyper-Threading a modernizovaná Intel® Virtualization Technology (VT) se přizpůsobí požadavkům uživatelů, výrazně zlepšují komfort při multitaskingu a přispívají k vyšší spolehlivosti konsolidovaných IT prostředí.

Čtyřjádrová frekvenčně optimalizovaná verze procesoru Intel Xeon 5600 dosahuje nejvyššího výkonu 3,46 GHz při TDP 130 wattů, zatímco šestijádrová verze dosáhne při 130 wattech 3,33 GHz. Vyspělé šestijádrové verze dosáhnou výkonu 2,93 GHz při TDP 95 wattů a standardní čtyřjádrový procesor dosáhne 2,66 GHz při 80 wattech. Nízkonapěťové verze procesoru budou mít TDP ještě nižší (60 W a 40 W) a budou vybaveny šesti nebo čtyřmi jádry.

Intel rovněž oznámil dostupnost řady procesorů Intel Xeon L3406. Tato řada procesorů je určena pro použití v segmentu mikroserverů – TDP činí pouhých 30 wattů, díky čemuž je tento model ideální pro použití v prostředích, kde hraje významnou roli spotřeba energie, případně tepelná náročnost.

Světový rekord ve výkonu

Řada procesorů Intel Xeon 5600 staví na úspěších dosažených předchozí řadou Intel Xeon 5500. Celkem se nové řadě podařilo dosáhnout dvanácti nových světových rekordů pro dvoupaticové servery a pracovní stanice.

Tyto procesory disponují neobyčejnou úsporou energie a podařilo se jim dosáhnout nového světového rekordu SPECpower_ssj2008 jak pro "single-node" server, tak pro "multi-node" server. Konkrétně IBM x3650 M3 (single node serverový systém) vykázal celkově 2 927 ssj_ops/watt, což představuje nárůst 42 % oproti předchozí generaci Intel Xeon 5500; IBM dx360 M3 (multi-node serverový systém) vykázal celkový výsledek 3 038 ssj_ops/watt, což je o 31 % víc než předchozí generace procesorů. Server Fujitsu PRIMERGY RX300 S6 osazený dvěma procesory Intel Xeon L5640 bohatě uspokojí požadavek uživatelů, kteří touží po výkonu procesoru Intel Xeon X5570, nicméně se může pochlubit až o 30 % nižší spotřebou energie.

Systém Fujitsu PRIMERGY RX300 S6 vytvořil světový rekord ve formátu Java (SPECjbb2005 - skóre 928 393 bops, což je o 46 % víc než předchozí generace), světový rekord v ERP (SAP-SD 2-Tier ERP 6.0 Unicode = 4 860 uživatelů; až 27% nárůst oproti předchozí generaci) a rovněž světový rekord v obslužnosti webu (SPECweb2005 skóre 104 422, což představuje zlepšení o 25 % oproti předchozí generaci). Systém Dell PowerEdge R710 dosáhl nového světového rekordu na platformě 2S server s výsledkem 355 pro SPECint rate_base2006 a 248 pro SPECfp_rate_base2006.

Servery Cisco UCS B259 M2 poháněné dvěma procesory Intel Xeon řady X5680 vytvořily nový rekord ve virtualizačním výkonu při skóre VMMark 35,83 na 26 tiles, což představuje zlepšení o plných 42 % oproti předchozí generaci. Platforma Cisco UCS B200 M2 dosáhla rekordního skóre na SPEComp Mbase2001 a platforma Cisco UCS C250 M2 rovněž dosáhla světového rekordu na benchmarku SPECjAppServer2004.

Nové integrované procesory

Vedle špičkových procesorů Intel představil i tři jedinečné procesory pro integrovaná zařízení, a to včetně prvních šestijádrových procesorů Intel Xeon E5645 a L5638 a čtyřjádrových modelů L5618 a E5620. Tyto procesory jsou vybaveny sedmiletou podporou a jsou navrhovány tak, aby mohly sloužit v tepelně náročných a komunikačně robustních prostředích.

Extrémních 32 nm

Společnost Intel rovněž oznámila dostupnost nového procesoru Intel® Core™ i7-980X Extreme Edition. Je to vůbec první 32nm šestijádrový Intel procesor s dvanácti výpočetními vlákny pro klientské aplikace. Procesor nabízí úžasný výkon zejména pro vytváření digitálního obsahu, vykreslování 3D, multitasking a hraní graficky náročných her. Intel Core i7-980X je kompatibilní s většinou stávajících základních desek Intel X58 Express. Procesor umožňuje přetaktování, takže disponuje dostatečnou flexibilitou pro uživatele, kteří si chtějí rychlost procesoru upravit. Je vybaven 12MB Intel® Smart Cache, což je o 50 % více, než má současná vlajková loď mezi procesory značky Intel. Na nedávném herním veletrhu v San Francisku byly představeny nové špičkové tituly, například R.U.S.E. (Ubisoft), Napoleon: Total War (Sega) nebo Sonar Producer (Cakewalk), které plně využijí potenciál tohoto procesoru.

"Napoleon: Total War je postaven na našem nejnovějším vícevláknovém enginu a nejnovějším procesoru Intel Core i7-980X, který nabídne hráčům podstatně realističtější obsah, takže se mohou ponořit hlouběji do bitevní vřavy," řekl Mike Simpson, kreativní ředitel společnosti Creative Assembly Software, a dodává : "Využili jsme více jader procesoru Intel Core i7-980X k obohacení animace bojujících jednotek na moři i na souši a přidali tím hře na větší vizuální věrnosti."

Systémy

Očekává se, že v horizontu příštích 45 dnů představí servery a pracovní stanice postavené na procesoru Intel Xeon 5600 řada nejvýznamnějších celosvětových výrobců včetně společností Cisco, Dell, Fujitsu, HP, IBM a Oracle.

Platformy postavené na procesorech Intel Xeon 5600 podpoří rovněž řada softwarových výrobců včetně firem Citrix, IBM, Microsoft, Novell, Oracle, Red Hat, SAP AG a VMware.

Procesory Intel Xeon 5600 se budou prodávat od 387 do 1663 USD (cena při odběru 1000 kusů). Modely E5645, L5638 a L5618 se budou prodávat za 958, 958 a 530 USD (rovněž při odběru 1000 kusů). Procesor Intel Core i7-980X má stanovenu prodejní cenu 999 USD (při odběru 1000 kusů). Pro usnadnění přechodu na novou řadu procesorů všechny aktuálně prodávané desky Intel Server i systémy, které podporují předchozí generaci procesorů Intel Xeon 5500, budou rovněž podporovat nové procesory řady Intel Xeon 5600.

Článek Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka ze dne čtvrtek 18. března 2010

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

BYOD v českých firmách stále s obavami

SDI řešení Intel zrychlují přechod do firemního cloudu

Připravte se na boj s bezpečnostními hrozbami budoucnosti

Bezplatné kurzy pro profesionální rozvoj s Intel Learning Studio

WiFi Free jen na vlastní nebezpečí

Nová IoT platforma pro chytrá a propojená zařízení

Počítače po práci nevypíná třetina zaměstnanců českých firem

Počítač Intel Education 2in1

Nové procesory Intel Xeon zrychlují zpracování velkého objemu dat

Počítače do kabelky preferují ženy v průzkumu Intel

Mobilní novinky od Intelu

Nová řada procesorů Intel Atom S1200

Ultrabooky s dotykovým ovládáním

Bezdrátová budoucnost: sítě v cloudu s rádiovým přístupem

Čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core

Intel SBA: počítačové řešení pro malé firmy

SSD 520: nejrychlejší a nejvýkonnější SSD disk Intel

Partnerství Intel a Motorola Mobiliy: zaměřeno na vývoj a prodej chytrých telefonů

Procesory Intel Atom: nové funkce a delší životnost baterie

Intel představuje dva nové šestijádrové a dvanáctivláknové procesory pro desktopy

Výpočetní technika pokořuje nové hranice

Ultrabook nabídne nejvyšší uživatelský komfort

Intel a Google spolupracují na optimalizaci budoucích verzí platformy Android

Ultrabook: novou kategorii mobilních počítačů podpoří fond Intel Capital

Česko propadlo sociálním sítím

Intel nabídne do konce roku 2020 výpočetní výkon na exaskalární úrovni

Ultrabook: nová kategorie tenkých a lehkých počítačů pro většinového uživatele

Literární soutěž o nejlepší sci-fi povídku zná své vítěze

Intel zveřejňuje Zprávu o firemní odpovědnosti za rok 2010

Čeští studenti excelovali na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF

3D tranzistor Tri-Gate: úspory elektrické energie a zvýšení výkonu

60 let inovací ve vývoji tranzistorů

Finále celosvětové soutěže Intel ISEF s účastí českých studentů

Intel Challenge Europe 2011: přihlaste se do prvního kola soutěže

NAND Flash 20nm: nejvyspělejší technologie od Intel a Micron

Procesory Intel Xeon: nový standard pro high-endové počítačové aplikace

SSD 320 Series: třetí generace SSD disků Intel

Literární soutěž Intel na téma: Umělá inteligence za čtyřicet let

Intel SSD 510: nová řada SSD disků s podporou SATA s propustností 6Gbps

Intel Thunderbolt: technologie pro nejrychlejší připojení osobního počítače

FAB 42: nová továrna Intel v Arizoně

Intel a PRE společně budují moderní energetické sítě

Intel Medfield: nový procesor pro mobilní telefony vyrobený 32nm technologií

Intel zjednodušuje datová centra

will.i.am: ředitel pro kreativní inovace Intel

Technologické trendy roku 2011

Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310

Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků

Intel Atom E600C: první konfigurovatelná řada procesorů

SSD disky Intel: ceny klesají