logo

Jsou digitally cool jen děti, nebo i rodiče

Více než pět tisíc rodičů z jedenácti zemí odpovídalo v průzkumu agentury Redshift Research na otázky týkající se vlivu současných technologií na jejich děti. Kolik dětí má vlastní počítač ? Kdy rodiče děti k počítači poprvé pustili ? Nakolik schvalují a vyžadují zapojení počítačů do každodenního života a výuky ve školách ?

Současní rodiče netrpí obavou z technologických změn. Morální panika, která po desetiletí obklopovala technologické inovace od rádia přes televizi až po počítače, je již minulostí. Vyplývá to z nedávného průzkumu mezi rodiči, kteří vyjádřili hluboké přesvědčení, že technologie dokáže naučit novým schopnostem a připravit dospívající generaci na další život.

Nezávislý průzkum1, provedený společností Redshift Research na objednávku firmy Intel, ukazuje, že většina rodičů považuje zacházení s PC za integrální část rozvoje dítěte, 98 % rodičů věří, že PC gramotnost bude mít vliv na budoucí možnosti zaměstnání jejich ratolestí. Téměř všichni rodiče (98 %) se shodují na tom, že by zacházení s PC mělo být součástí výuky. Téměř tři čtvrtiny z nich (73 %) jsou zásadně nespokojené s úrovní podpory od vlády, která by podle nich měla dělat více, aby dětem usnadnila přístup k počítačům ve školách. Doma umožňuje přístup k počítači 93 % rodičů. A přes 90 % rodičů věří, že jsou "digitally cool" a mají dostatečné znalosti na to, aby se před svými ratolestmi neztrapňovali. Průzkum se zúčastnilo více než pět tisíc rodičů v jedenácti zemích Evropy včetně Afriky a Blízkého východu (EMEA).

Počítač pro zábavu, pro školu, pro práci

Že děti využívají PC pro zábavu, je nasnadě, práce do školy však překvapivě zaujímá téměř stejnou důležitost. 86 % dětí v EMEA využívá PC k přípravě domácích úkolů. Více než polovina (55 %) rodičů s dětmi nad 13 let potvrzuje, že PC s připojením k internetu jejich ratolesti vybavuje schopností proaktivně vyhledávat a organizovat aktivity pro volný čas. Dospívající Evropané (81 %) jsou nadšeni z nástupu sociálních sítí. Získávání, rozvoj a udržování kontaktů je do budoucna zvýhodňuje z hlediska osobního i profesionálního rozvoje.

Dětský psycholog Dr. Richard Woolfson říká : "Počítače významně rozšiřují dětský svět učení. Staly se sofistikovanou součástí jejich života, nabízející způsoby komunikace, které dříve neexistovaly. Pomáhají dětem rozvíjet sociální sítě a seznamovat se i mimo svět počítačů. Děti se stávají aktivními účastníky vzdělávacího procesu a tím se mění i jejich způsob vzdělávání."

Kdy je dítě ve správném věku pro práci s počítačem

Jako u většiny rodičovských rozhodnutí nepanuje jednota ani v názoru na to, kdy dítě k počítači poprvé posadit. Téměř čtvrtina (24 %) z rodičů v EMEA věří, že by jejich dítě mělo mít přístup k PC od pěti let. Podle této skupiny je kontraproduktivní upírat dětem tak silný učební nástroj i v tomto raném věku. 65 % rodičů myslí, že by dítě mělo být "připuštěno" k PC ve věku 8 let. Toto vývojové období je podle nich klíčové pro rozvoj schopností potřebných pro školní výuku. Většina (89 %) se ale shoduje na tom, že by dítě mělo umět zacházet s počítačem v období nástupu na střední školu, tedy do dvanácti let věku.

Gordon Graylish, viceprezident společnosti Intel pro obchod v oblasti EMEA, říká : "Je zřejmé, že s počítačem stoupá kvalita výuky dítěte jak ve školní učebně, tak i mimo ni. Většina rodičů z regionu EMEA vnímá počítač jako prostředek pro rozvoj nových schopností a budování komunikačních sítí. Notebooky umožňují používat technologie kdekoliv a kdykoliv a otevírají tak mladým lidem další světy plné nových možností."

Další články k tématům - dítě - EMEA - PC - počítač - rodiče - Richard Woolfson - Gordon Graylish

Článek ze dne 8. července 2009 - středa

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Intel představuje Pinetrail, novou platformu pro netbooky

Futuristický procesor Intel může změnit způsob komunikace s počítačem

Intel investuje miliony eur do evropského výpočetního centra

AMÁLKA slaví 10. narozeniny dalšími úspěchy při výzkumu vesmíru

Intel udělil první vPro certifikaci v ČR

Intel a makedonská vláda zlepšují vzdělání v tamních školách

Digitální hnízda změní školní výuku

Intel vpustí 3D televizi do našich obývacích pokojů

Intel Core i7

Mooreův zákon je hnací silou pro neuvěřitelné množství novinek v IT průmyslu

Intel uvedl na trh procesory Core i7, Xeon 3400 a první Core i5

Nejlepším IT manažerem se stala žena

Intel a Micron vyvinuly nejefektivnější NAND produkt na světě

Intel a Facebook umožní každému uživateli počítače podpořit důležité celosvětové projekty

Startuje první česká IT Manager Game

První 34nm Intel SSD sníží ceny o 60 procent

Nejprestižnější česká herní online soutěž zná své vítěze

Jsou digitally cool jen děti, nebo i rodiče

Já a můj počítač

Intel představuje 40 futuristických projektů

World Gamemaster Tournament 2009 právě začíná

Trh se stolními počítači se pomalu mění

Intel představuje novinky z oblasti mobilních zařízení

Ultratenká budoucnost s novými ULV procesory Intel

Dodržujeme naše společenské závazky

Češi zvítězili na největší mezinárodní soutěži Intel ISEF

Prohlášení prezidenta a generálního ředitele společnosti Intel Paula Otelliniho

Světová soutěž pro mladé vědce Intel ISEF začíná

Nový notebook stojí firmu dvacet tisíc korun, ztracený téměř milion

Intel představuje nové procesory

Intel sponzoruje nejprestižnější českou on-line soutěž

Intel se na CeBITu 2009 rozdvojí

Craig Barrett, předseda společnosti Intel, opustí v květnu svou pozici

Nový design Classmate PC změní práci s počítačem při výuce

Intel představil podporu pro internetové služby v televizi

Počítače, které samy zavolají o pomoc

Chcete si zkusit roli IT manažera ?