logo

Jak vylepšit fotky z dovolené

Vítězslav Holas z Počítačové školy Gopas Vám poradí, jak pomocí základních úprav v programu na úpravu fotografií doladíte své fotografie k dokonalosti a použití k tisku nebo publikování na Facebooku. Zvládne i laik!

I přes nevídaný rozvoj kreativních funkcí fotoaparátů zůstává stále většina snímků z dovolené nedokonalých. Představa, že fotky jsou tak, jak je vytvoří fotoaparát, hotové a použitelné, je mylná.

Snímky k publikování pečlivě vybírejte

Zvýšit kvalitu snímků je možné i prakticky bez práce. Prostě neukazujte vše, co jste nafotili. Nenuťte své přátele prohlížet si stovky a stovky více méně stejných záběrů, které jsou zajímavé leda tak pro vás, účastníka děje, ale samy o sobě jsou neatraktivní.

Vyberete-li ze čtrnáctidenní dovolené pouze dvacet opravdu povedených různorodých záběrů, které potom pečlivě upravíte v počítači, vytisknete či vystavíte na facebooku, váš kredit výborného fotografa se rázem zvýší.

Používejte programy na úpravu fotek

Většina fotografií bude potřebovat ořez (ne vždy je při focení čas na perfektní kompozici), úpravu jasu a kontrastu, vyvážení bílé barvy, nějaké drobné retuše (nejčastěji červených očí) a na závěr doostření. Na úpravu fotografií nutně nepotřebujete profesionální drahé programy jako je například Photoshop, byť s nimi budou výsledky nejlepší.

Na druhé straně ale nečekejte zázraky od programů, které jsou zcela zdarma. "Jako nejlepší volbu bych v současné době doporučil český Zoner Photo Studio. Levná verze Home vyhoví běžnému nenáročnému uživateli, zatímco dražší verze Pro uspokojí i pokročilého fotografa", říká Vítězslav Holas z Počítačové školy Gopas.

Vyzkoušejte specializované kurzy

Aby se vám investice do libovolného software na úpravu fotografií vyplatila, je nutné se jej naučit ovládat. Je poměrně běžné, že uživatelé používají v praxi průměrně 20 % funkcí, které jim software nabízí, dělají mnoho činností buď neefektivně, anebo dokonce chybně.

Jestliže vás úprava fotek chytne, můžete navštívit nějaký specializovaný kurz, kde vás odborníci rychle naučí perfektně využívat všechny možnosti a funkce daného programu.

Další články k tématům - Facebook - fotoaparát - fotografie - kurzy - Photoshop - software - Vítězslav Holas

Článek ze dne 16. srpna 2012 - čtvrtek

Další články od GOPAS, a.s.

Nabídka zaměstnání