logo

Kaspersky Lab zaznamenává masivní nárůst phishingových útoků na Facebooku

Kaspersky Lab, přední vývojová firma dodávající řešení pro správu zabezpečení obsahu, reaguje na poslední útok proti uživatelům Facebooku vydáním praktického průvodce, který všem uživatelům Internetu radí, jak při pohybu v on-line prostředí chránit před hrozbou počítačové kriminality.

Dodavatel internetového zabezpečení v tomto průvodci upozorňuje, že škodlivý kód distribuovaný prostřednictvím serverů sociálních sítí je z hlediska úspěšných infekcí 10krát účinnější než malware šířený pomocí e-mailu.

Dne 15. května zasáhl web Facebooku další phishingový útok (phishing je taktika internetových podvodníků používaná za účelem krádeže osobní identity, shromažďování osobních informací a jejich použití pro podvody, které oběti připraví o peníze). David Emm, člen týmu Global Research and Analysis Team společnosti Kaspersky Lab, popisuje současnou situaci takto : "Fenomenální úspěch Facebooku, Twitteru a dalších oblíbených serverů sociálních sítí vyvolal samozřejmě zájem počítačových zločinců. Tato skutečnost není nijak překvapivá a neobjevují se žádné známky toho, že by se situace měla zlepšit." D. Emm dodává : "Phishingové podvody jsou založeny na tom, že útočníci obětem předhodí návnadu, předstírají něco, co se na první pohled může zdát legitimní. Nechcete-li spadnout do této pasti, je klíčové používat určité obranné prostředky a zachovávat ostražitost."

Škodlivý kód distribuovaný pomocí serverů sociálních sítí je podle odhadu z hlediska počtu úspěšných infekcí 10krát účinnější než malware šířený e-mailem. Uživatelé Internetu s daleko větší pravděpodobností kliknou na odkaz, který dostali od důvěryhodného přítele (kontakt v sociální síti) než na odkaz v náhodném spamovém e-mailu. Společnost Kaspersky Lab v poslední době zaznamenala masivní nárůst phishingových útoků na přihlašovací stránku Facebooku. Počítačoví zločinci používali interní systém Facebooku pro zasílání zpráv k rozesílání krátkých textů, které po kliknutí na odkaz přivedou uživatele na stránku záměrně navrženou tak, aby vypadala jako přihlašovací stránka Facebooku.

Hlavní tipy společnosti Kaspersky Lab pro ochranu proti phishingovým útokům jsou následující :

David Emm své varování zakončuje následujícími slovy : "Velký počet zpráv o probíhajících podvodech, jejichž příkladem je poslední útok proti Facebooku, zvyšuje povědomí o rizicích počítačové kriminality. Je ale důležité si ujasnit, že se nejedná o izolovaný incident. Každý den zaznamenáváme více než 17 000 nových internetových hrozeb."

Článek ze dne 25. května 2009 - pondělí

Další články od PCS s.r.o.