logo PCS s.r.o.

Na internetu jsou nejohroženější skupinou mladí do 20 let a lidé nad 50 let

Z dosavadních poznatků společnosti Kaspersky Lab, jednoho z největších poskytovatelů bezpečnostních řešení v oblasti IT, vyplývá, že mezi nejohroženější uživatele na internetu patří jeho nejmladší a nejstarší uživatelé.

Nejmladší proto, že experimentují a stahují nelegální obsah, a ti nejstarší proto, že se technologií obávají. Prohlásil to na své přednášce Magnus Kalkuhl, senior analytik z Global Research and Analysis Team společnosti Kaspersky Lab, který zavítal do Prahy. Magnus Kalkuhl se ve své přednášce věnoval aktuálním hrozbám na internetu a zaměřil se na chování jednotlivých kategorií uživatelů a nejčastější rizika, jimž jsou vystaveni.

Z údajů společnosti Kaspersky Lab vyplývá, že uživatelé mezi 14 - 19 lety rádi zkouší nové programy a technologie a počítačích rádi experimentují. Přitahují je také sociální sítě jako Twitter, Facebook, MySpace a často stahují nelegální obsah. Uživatelé nad 50 let jsou naopak opatrní, protože se bojí, že by mohli něco "rozbít". Jsou někdy k používání počítačů donuceni, protože to vyžaduje udržení jejich pracovního místa. Jsou také častými uživateteli online bankovnictví, které s sebou nese při nízké úrovni zabezpečení riziko finančních ztrát. Na základě statistik lze odhadnout, že jen 60 procent uživatelů počítačů má čas na vzdělávání a 40 procent z nich stále experimentuje a zkouší nové věci. Celkově nejméně polovina všech uživatelů patří do vysoce rizikových skupin.

"Uživatelé podceňují organizovanost počítačových zločinců, kteří jsou dnes zaměřeni na vydělávání peněz. Neorientují se v nových metodách a jejich počítače jsou infikovány, aniž by o tom věděli. Tím se dostávají do ohrožení jejich bankovní účty, kreditní karty a také jejich identita - e-mail, ICQ, Facebook. Ohrožena bývají také jejich pracovní či soukromá data. To vytváří nebezpečnou situaci, kdy zařízení infikovaných uživatelů mohou být pak zneužita například k DDos útokům, útokům na další počítače v síti, rozesílání spamu a podobně," uvedl Magnus Kalkuhl.

Jako nejdůležitější se v tomto ohledu jeví prevence a vzdělávání rizikových skupin. Ty často vůbec nečtou počítačové časopisy, takže tato odpovědnost přechází na herní magazíny, časopisy a denní tisk. Současně by podle Magnus Kalkuhla měla být počítačová bezpečnost zavedena do školní výuky. Speciální kategorii, která je nejzranitelnější, tvoří děti. Ty by neměly být online bez dohledu svých rodičů, protože kromě běžných rizik jim hrozí sexuální zneužití. Přesto podle Magnuse Kalkuhla není vzdělávání univerzálním lékem - nepomáhá proti aktuálním útokům, které zneužívají nově objevených bezpečnostních chyb a někdy stačí jeden nepoučený člen k infikování počítače, který používá celá rodina.

Společnost Kaspersky Lab se v při vzdělávání uživatelů snaží o přístup pochopitelný i pro laiky - tzn. o komunikaci srozumitelným jazykem. Nástroje Kaspersky Lab jsou nastaveny tak, že zbytečně uživatele neobtěžují různými hlášeními, ale chrání jeho data „potichu“. Mezi významné prvky bezpečnosti patří také například technologie sandbox v nových produktech Kaspersky Internet Security 2010 a Kaspersky Anti-Virus 2010, která umožňuje bez problemů vyzkoušet nový software, neboť poskytuje vyhrazené zabezpečené prostředí pro běh aplikací.

Článek PCS s.r.o. ze dne 12. listopadu 2009 - čtvrtek

Další články od PCS s.r.o.