logo

Tabulkový kalkulátor Excel je nepostradatelným pomocníkem dobrého manažera

Pro dobré vedení firmy, vyhodnocování výsledků, shromažďování a třídění dat je produkt typu Microsoft Excel nepostradatelný. To potvrzuje i nepřetržitý zájem o školení Počítačové školy GOPAS pro MS Excel 2010 i 2003.

Naprostá většina lidí, kteří v dnešní době pracují s počítačem, používá ke své práci rozšířený a známý Microsoft Excel. Nahradí totiž spoustu programů, za které by jinak museli platit mnohem více. Pro lidi působící v manažerské pozici je tento nástroj téměř nutností. Jaký je důvod?

"Pozici Excelu potvrzuje i neustálý zájem o naše školení všech úrovní. Nyní je největší zájem o aktuální přechodové kurzy na Excel 2010, které nabízíme jak firmám, tak jednotlivcům", říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy GOPAS. Pokusili jsme se shrnout důvody, proč se tento tabulkový kalkulátor stal nepostradatelným.

Jednoduchost a srozumitelnost

Pro většinu lidí je ovládnutí možností a schopností Excelu relativně snadné. Samozřejmě ne každý je expert ve vytváření složitě provázaných tabulek, ale základní úrovně uživatelské dovednosti lze dosáhnout poměrně rychle. "V naší počítačové škole je stále zájem o kurzy úplně základní, ale i vysoce specializované. Nabízíme kurzy MS Excel zaměřené na pokročilé metody, statistickou analýzu a vyhodnocování dat, ale i kurzy různých verzí Excelu připravené specielně pro ekonomy. A učit se může i každý sám například pomocí našich e-learnigových kurzů," vypočítává Kateřina Vrchotová, lektorka Počítačové školy GOPAS.

Zvýšení efektivity a šetření nákladů

Všechny výše uvedené výhody by však nebyly nic platné, kdyby je nezastřešovala ta základní - ekonomický přínos v nárůstu efektivity a šetření nákladů. "Ze zkušenosti vím, že ve firmě lze pomocí Excelu efektivně řídit finance a cashflow. Vše si tak můžete nastavit podle svých potřeb na míru a nemusíte investovat do pořizování drahých programů," shrnuje Tomáš Kryštůfek. Zefektivnění, zvýšení účinnosti práce i její urychlení je důvodem, proč se Excel stal důležitým pracovním nástrojem každého ekonoma a manažera. Práce s Excelem generuje zisk, a proto ho používají lidé i firmy po celém světě.

Masová globální dostupnost

"Důležitým a zřejmě rozhodujícím aspektem úspěchu Excelu je vedle ohromné funkčnosti jeho dlouhodobá masová dostupnost," říká Tomáš Kryštůfek, Financni-rizeni.cz, odborník na finanční management. "Program uživateli zaručuje, že pokud pošle soubor vytvořený v něm před třemi lety v Londýně třeba za další dva roky do Singapuru, bude dost pravděpodobně fungovat a data budou moci být jednoduše využita," dodává Kryštůfek.

Opakovatelnost, uchovatelnost, kapacita

Výstupy práce v Excelu - tabulku, funkci, graf, report nebo cokoliv jiného - lze uložit a kdykoliv znovu použít, doplnit či aktualizovat. Tento atribut je zásadní také pro ekonomický a manažerský způsob uvažování. Škála možností využití je obrovská a informační systémy dnes navíc pracují jak s exporty dat do Excelu, tak s importy dat z něj.

petr.jarkovsky@aspen.pr

Článek ze dne 22. července 2011 - pátek

Další články od GOPAS, a.s.

Nabídka zaměstnání