logo

3D Full HD přenos z robotické operace

Odborníci sdružení CESNET a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem uskutečnili ve čtvrtek 10.6. 2010 unikátní 3D full HD stereopřenos v reálném čase z operace ledvin, která byla realizována pomocí robotu da Vinci.

Obraz putoval z operačního sálu ústecké nemocnice do sídla sdružení CESNET v Praze. On-line přenos robotické operace byl zprostředkován 10gigabitovým spojem v rámci standardní infrastruktury národní výzkumné sítě CESNET2. Datový tok dosahoval během přenosu rychlosti přibližně 2,5 Gb/s a zpoždění signálu v přenosovém řetězci bylo menší než 1 ms, což umožňovalo sledování v reálném čase.

Speciální přenosové zařízení vyvinul CESNET v průběhu svého výzkumného záměru Optická síť národního výzkumu a její nové aplikace. Pro zobrazení přenesených dat byl využit stereoprojektor F10 AS3D ProjectionDesign, který sdružení CESNET pořídilo pro potřeby podobných experimentů. Použité řešení umožňuje přenášet současně až čtyři 3D HD signály v každém směru.

Úspěšný přenos ve formátu 3D Full HD nastínil možnosti využití této technologie přímo při chirurgických výkonech, ale i při studiu stávajících i budoucích lékařů.

Další články k tématům - 3D - operace - robotické

Článek ze dne 21. června 2010 - pondělí

Další články od CESNET z. s. p. o.