Operace 58letého muže pod vedením primáře urologického oddělení ústecké nemocnice MUDr. Jana Schramla se uskutečnila v Masarykově nemocnici a byla on-line přenášena do výpočetního centra KEK - High Energy Accelerator Research Organization v japonské Tsukubě, která je považována za japonské Sillicon Valley. Výpočetní centrum KEK nebylo vybráno náhodou. Sdružení CESNET s touto renomovanou institucí dlouhodobě spolupracuje, a to díky tomu, že národní výzkumná síť CESNET2 je prostřednictvím panevropské sítě GÉANT připojena na nejmodernější japonskou síťovou infrastrukturu SINET3.
Japonští kolegové pomáhali s přípravou přenosu od letošního srpna. Vlastní přenos zhlédli jak specialisté z KEK, tak lékaři z Institutu klinické medicíny při Univerzitě Tsukuba. V neformální diskusi po skončení přenosu japonští účastníci akce ocenili neobyčejnou zkušenost primáře Jana Schramla a také fakt, že Česká republika je v oblasti robotických operací tak daleko.
Obdobné přenosy spolu CESNET a Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem uskutečnily letos v červnu a v říjnu. V prvním případě putoval datový tok do pražského sídla sdružení CESNET, ve druhém případě do areálu brněnského výstaviště na 5. ročník Mezinárodního kongresu miniinvazivní a robotické chirurgie. On-line přenosy byly zprostředkovány 10gigabitovým spojem v rámci standardní infrastruktury národní výzkumné sítě CESNET2.
Datové toky dosahovaly během přenosů rychlosti přibližně 2,5 Gb/s a zpoždění signálu přidané přenosovým zařízením bylo menší než 1 ms. Spolu s nevyhnutelným zpožděním šíření signálu v síti dosahovalo celkové zpoždění při přenosu do Brna přibližně 3 ms a při přenosu do Japonska asi 150 ms, což umožňovalo sledování téměř v reálném čase.
Speciální přenosové zařízení pro realizaci streopřenosu ve formátu 3D Full HD vyvinul CESNET v průběhu svého výzkumného záměru Optická síť národního výzkumu a její nové aplikace. Pro zobrazení přenesených dat využívá stereoprojektor F10 AS3D Projection Design, který CESNET pořídil pro potřeby těchto experimentů. Použité řešení umožňuje přenášet současně až čtyři 3D HD signály v každém směru.
Přenosy ve formátu 3D Full HD nastiňují možnosti využití této technologie přímo při chirurgických výkonech, ale i při studiu stávajících i budoucích lékařů. Podobné přenosy může sdružení CESNET v blízké budoucnosti realizovat ve spolupráci se kteroukoli z dvaceti tuzemských nemocnic, které sídlí ve městech, jež jsou připojena na DWDM síť sdružení CESNET. Vážně se o podobné projekty zajímají například nemocnice v Olomouci nebo Hradci Králové.
Článek ze dne 24. listopadu 2010 - středa
GLIF směřuje k úspěchu s otevřenými uzly GOLE
Týmu CSIRT.CZ bylo nahlášeno přes 1300 bezpečnostních incidentů
Vzdálená spolupráce po síti: odborný seminář na AV ČR s experty CESNET
CESNET přenášel robotickou operaci do Japonska
GÉANT: celoevropská vysokorychlostní síť slaví deset let úspěchů a inovací
Cyber Europe 2010: evropská kybernetická bezpečnost prověřena
Robot da Vinci: chirurgické operace ve formátu 3D Full HD
3D Full HD přenos z robotické operace
Evropští odborníci v Praze jednali o IP telefonii
CESNET zajišťuje konektivitu pro 60. RIPE Meeting
Čeští vědci se podíleli na převratné simulaci velkého třesku
Nová metoda přesného přenosu časové informace ukazuje možnosti plně optických sítí
Pracovní skupina CSIRT.CZ o vládním bezpečnostním pracovišti CSIRT
CESNET zajistil HD videopřenos operace štítné žlázy
FEDERICA, jednání o experimentech zaměřených na budoucnost Internetu