logo

Robot da Vinci: chirurgické operace ve formátu 3D Full HD

Odborníci Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a sdružení CESNET zrealizují 19.10. 2010 internetový stereopřenos v reálném čase ve formátu 3D Full HD z chirurgických operací provedených pomocí robota da Vinci.

Robotické operace se uskuteční v Masarykově nemocnici a budou přenášeny do areálu brněnského výstaviště na 5. ročník Mezinárodního kongresu miniinvazivní a robotické chirurgie, který zde bude probíhat od 17. do 20.10. 2010.

Podobný přenos zajistil CESNET letos 10.6. 2010 a stereopřenos ve formátu 3D Full HD tehdy putoval z operačního sálu Masarykovy nemocnice do sídla sdružení CESNET v Praze.

On-line přenos byl zprostředkován 10gigabitovým spojem v rámci standardní infrastruktury národní výzkumné sítě CESNET2. Datový tok dosahoval během přenosu rychlosti přibližně 2,5 Gb/s a zpoždění signálu v přenosovém řetězci bylo menší než 1 ms, což umožňovalo sledování v reálném čase. Podobné parametry bude mít i přenos chystaný na 19. října. Stejně jako v červnu bude i tentokrát CESNET na přenosu spolupracovat se společností AV Media.

Speciální přenosové zařízení pro realizaci streopřenosu ve formátu 3D Full HD vyvinul CESNET v průběhu svého výzkumného záměru Optická síť národního výzkumu a její nové aplikace. Pro zobrazení přenesených dat využívá stereoprojektor F10 AS3D ProjectionDesign, který CESNET pořídil pro potřeby podobných experimentů. Použité řešení umožňuje přenášet současně až čtyři 3D HD signály v každém směru.

Přenosy ve formátu 3D Full HD nastiňují možnosti využití této technologie přímo při chirurgických výkonech, ale i při studiu stávajících i budoucích lékařů. Právě pro odbornou veřejnost je určena i připravovaná akce.

Podobné přenosy může sdružení CESNET v blízké budoucnosti realizovat ve spolupráci se kteroukoli z dvaceti tuzemských nemocnic, které sídlí ve městech, jež jsou připojena na DWDM síť sdružení CESNET. Vážně se o podobné projekty zajímají například nemocnice v Olomouci nebo Hradci Králové.

Další články k tématům - 3D - AS3D - DWDM - Full - HD - chirurgické - nemocnice - operace - robot - stereopřenos - výzkum

Článek ze dne 14. října 2010 - čtvrtek

Další články od CESNET z. s. p. o.