logo

UltraGrid od CESNET: trio hudebníků na jednom pódiu dělilo 150 kilometrů

Tři hudebníci vystoupili v jednu chvíli před dvěma publiky - přičemž nejen diváci, ale i samotné trio jazzových hudebníků byli rozděleni mezi dvě 150 kilometrů vzdálená jeviště. Originální vystoupení umožnila technologie UltraGrid, kterou vyvíjí tým výzkumníků ze sdružení českých vysokých škol a Akademie věd ČR CESNET.

Trio přitom hrálo a reagovalo na fanoušky, jako by se všichni nacházeli v jedné koncertní síni. Dvě unikátní hudební představení, která se uskutečnila ve dnech 16. a 17.4. 2011 v Kalifornii.

Po odborné stránce šlo o velmi náročnou záležitost - dosáhnout efektu normálního koncertu, aniž by všichni hudebníci byli fyzicky přítomni na jednom pódiu, totiž není vůbec snadné, protože sluch je na zpoždění a nejrůznější výpadky mnohem citlivější než zrak. Experiment přesto skončil úspěšně k radosti hudebníků, diváků i síťových specialistů.

Zatímco na jevišti kalifornské univerzity v Irvine předváděl svou hru na trombon Michael Dessen, jeho kolegové - kontrabasista Mark Dresser a pianistka Myra Melfordová - hráli ve stejný okamžik ve 150 kilometrů vzdálené síni kalifornské univerzity v San Diegu. Díky vysokorychlostním počítačovým sítím a velice pokročilé technologii přenosu videa mohl být obraz hrajícího trombonisty promítán na pódiu mezi zbývající dva kolegy a naopak - na pódiu v Irvine byla vedle živě vystupujícího Michaela Dessena promítána dvojice jeho jazzových partnerů. Nevšední kulturní událost proběhla v rámci akce TeleMotions: A Networked Intermedia Concert, kterou umožnilo Centrum pro výzkum výpočetních systémů a umění (CRCA) Kalifornské univerzity.

Převratné koncerty byly další ukázkou toho, nakolik jsou vysokorychlostní sítě užitečné nejen pro vědecké a výzkumné projekty, ale také pro reálný život lidí, například při kulturních akcích. Požadavky na kvalitu a latenci obrazového materiálu v popisovaném případě výrazně převyšovaly možnosti běžně dostupných videokonferenčních a streamovacích systémů, a proto se organizátoři rozhodli využít technologii UltraGrid, vyvinutou sdružením CESNET. Přímo pro potřeby dvou „naklonovaný koncertů“ navíc tým specialistů sdružení CESNET implementoval paralelní posílání nekomprimovaného HD obrazu po dvou gigabitových linkách, čímž se vyřešila nedostupnost dostatečně rychlého (10GE) spojení v místech konání koncertů.

UltraGrid je technologie umožňující nízkolatenční přenos nekomprimovaného videa ve vysokém rozlišení. Tuto technologii vyvíjí od roku 2005 sdružení CESNET v rámci pilotních multimediálních aplikací pro širokopásmové sítě. Na komoditních platformách Linux a MacOS X umožňuje přenosy nekomprimovaného, případně velmi málo komprimovaného videa v rozlišeních HD, 2K a v experimentálních verzích i 4K. Nekomprimované video či velmi nízký kompresní poměr umožňují dosáhnout vysoké kvality obrazu a minimálního zpoždění (méně jak 100ms) i bez specializovaných hardwarových řešení.

Článek ze dne 3. června 2011 - pátek

Další články od CESNET z. s. p. o.

CESNET na prestižním CineGrid 2011: unikátní filmový přehrávač a živý 3D video přenos

CESNET představil své výsledky v oblasti multimédií

CESNET předvedl softwarovou platformu UltraGrid

Univerzita Palackého buduje nové datacentrum pro kvalitnější provoz informačního systému

Gridový projekt MetaCentrum se představil v Brně

Cyber Atlantic 2011: první společné cvičení EU a USA v oblasti počítačové bezpečnosti

CESNET v Týdnu vědy a techniky

CESNET uspořádal seminář Monitorování provozu kampusových sítí

Využití IT ve zdravotnictví: CESNET zaujal 3D přenosem robotických operací

MVTP-4K: zařízení pro přenos obrazu v rozlišení 4K

Mezinárodní kongres úrazové chirurgie a soudního lékařství na Internetu

Souběžné 100Gbs přenosy v síti CESNET2

UltraGrid od CESNET: trio hudebníků na jednom pódiu dělilo 150 kilometrů

Valná hromada sdružení TERENA zasedala v Praze

Převratné internetové aplikace pronikají z laboratoří do reálného života

EUGridPMA jedná v Praze o správě online identit

Projekt eIGeR zpřístupní evropský výzkum regionům

Konference TNC 2011: Praha přivítá vrcholné setkání síťových odborníků

Luděk Matyska bude řídit evropskou gridovou iniciativu

Projekt EF-TRANS pomůže efektivně aplikovat výsledky vědy a výzkumu

IPv6 Workshop: CESNET a FIT ČVUT představují laboratoř IPv6 Lab

Unikátní multiplexy v národní výzkumné síti CESNET2

Velká infrastruktura CESNET: pětiletý projekt akademického sdružení CESNET startuje

Sedmiletý výzkumný záměr sdružení CESNET byl úspěšný

3D Full HD přenos robotické operace předveden v Hongkongu

Unikátní demonstrace distribuované postprodukce audiovizuálního obsahu ve 3D formě