logo Pumpedu s.r.o.

Zkušenosti s MPSV projektem dotovaných IT kurzů Jsem v kurzu

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí díky EU a Národnímu plánu obnovy stovky milionů Kč na rozvoj digitálních dovedností potřebných pro práci i život v moderní digitalizované společnosti. Tato investice má potenciál přinést v budoucnu finance do státního hospodářství. Osoby, které využijí tuto příležitost, získají cenné know-how za desítky tisíc korun.

"Do projektu MPSV Jsem v kurzu jsme se zapojili s Pumpedu na jaře letošního roku. Začátek byl náročný. Nikdo nevěděl, jaké kurzy budou schvalovány a na co přesně lze dotaci získat. Úředníci na úřadech práce, pod které projekt spadá, neměli přesné zadání. Školení prošlo u jednoho úředníka, ale u druhého bylo pro jiného uchazeče zamítnuto. Někteří zájemci se pokoušeli žádat 2x - 4x a vždy byli ÚP zamítnuti. Pracovníků na úřadě práce mi bylo líto. S IT nemají zkušenosti a najednou museli rozhodovat, jaký kurz do digitalizace spadá a jaký ne. V té době jsem si říkala, zda je to opravdu projekt, ve kterém chceme být zapojeni. Nicméně celková vize projektu se shoduje s našimi cíli. MPSV a jednotlivé ÚP však ale postupně zlepšují celkovou komunikaci se vzdělávacími partnery. Lidé na úřadech jsou již také více kvalifikovaní a snaží se společně s námi řešit vzniklé problémy. Zlepšila se také informovanost a pro jednotlivé regiony byly doplněny kontaktní osoby. Nakonec se z toho stal skvělý projekt," říká Martina Dubcová, expertka v IT vzdělávání a jednatelka společnosti Pumpedu.

Jsem v kurzu - tipy na dotované IT kurzy

Jak požádat o finanční podporu na IT kurz

Program Jsem v kurzu je celý na online platformě. Kdo umí objednat na e-shopu, zvládne se registrovat i na školení Jsem v kurzu. Je to poprvé, kdy vám stát hradí 82 % nákladů na školení, a není potřeba k tomu sepisovat stohy papírů - vše je online a snadno dostupné.

Celý projekt Jsem v kurzu vede Úřad práce, což často přináší mylný dojem, že je určen pouze pro nezaměstnané osoby. Lidé se tak bojí program použít - mají pocit z jeho zneužití.

To je ale chybná úvaha. Cílem je vzdělat občany České republiky v oblasti IT gramotnosti, digitalizace, automatizace a práce s IT nástroji. Každý je v programu vítán.

Posuzování IT kurzů z hlediska dotace

Dotace na školení činí až 50000 Kč na celou dobu tříletého projektu. Často kurzy za 50000 Kč úřad práce považuje za finančně neefektivní. Zároveň neprocházejí certifikace třetích stran.

Při procházení nabídky na portále Jsem v kurzu je patrné, že některé kurzy nemohou schvalovacím procesem projít - a to může zájemce o vzdělávání odradit. Vybere si školení, měsíc čeká na schválení od ÚP a nakonec přijde zamítnutí a zrušení celého kurzu.

Kurzy, které ÚP schvalují a podporují, jsou školení na Microsoft, CompTIA, vývojářská školení, kurzy v oblasti online marketingu či uživatelská školení Microsoft 365.

Na co si dát pozor při výběru IT kurzu

Vzdělavatel, který nabízí školení na portálu Jsem v kurzu, by měl mít minimálně 2 roky zkušeností v oblasti vzdělávání dospělých. Firmy, které na trhu působí kratší dobu, jsou z projektu postupně vyřazovány.

Mnoho školicích center se snaží nahrát na portál všechny své kurzy. Ještě nemají zkušenost, že jejich nabídka není pro daný program validní.

Příklad z praxe

Zaměstnanec malé regionální firmy s omezeným rozpočtem pro vzdělávání, se kvůli svému dlouholetému zákazníkovi rozhodl naučit pracovat s Power BI. Díky projektu Jsem v kurzu zaplatil za školení Microsoft Power BI Data Analys necelých 5000 Kč. Náklad na kurz firma zaměstnanci proplatila.

Tento krok přinesl firmě nadšeného odborníka v oblasti Power BI, jehož služby nyní nabízí po celém kraji. Nejenže získala danou zakázku, ale nyní usiluje o další.

Článek Pumpedu s.r.o. ze dne středa 20. prosince 2023

Další články od Pumpedu s.r.o.