logo CESNET z. s. p. o.

Eduroam pomáhá rozvoji přístupu k internetu přes WiFi

Eduroam je bezpečná WiFi infrastruktura, kterou vyvíjí a provozuje mezinárodní výzkumná a vzdělávací komunita. Projekt Eduroam.cz je zaštiťován sdružením CESNET z. s. p. o.

Nádraží v Ústí nad Labem, Hradci Králové a Zlíně byla pokryta službou Eduroam, která studentům, pedagogům nebo vědcům poskytuje bezplatné připojení k internetu.

Eduroam pracuje na stejném principu jako roaming u mobilních operátorů. Uživatel má jediný účet ve své domovské síti a tento účet jej opravňuje k použití bezdrátové sítě kteréhokoli člena projektu.

V současnosti se uživatelé služby Eduroam mohou jejím prostřednictvím připojit k internetu na Hlavním i Masarykově nádraží v Praze a také na nádraží v Pardubicích. V přípravě je připojení nádraží v Brně, Plzni, Ostravě hlavním nádraží a Ostravě Svinově, v Olomouci a v Českých Budějovicích. CESNET tímto způsobem rozšiřuje pokrytí mezinárodní roamingové infrastruktury Eduroam, jejíž tuzemskou část provozuje.

Umožňuje to společný projekt sdružení CESNET a společnosti ČD - Telematika, které toto řešení zavádějí na vybraných tuzemských nádražích už od roku 2014.

V současné době zahrnuje pokrytí služby Eduroam v České republice 825 přípojných bodů. Uživatelé se mohou připojit i v téměř 12 tisících institucí ve více než 85 zemích po celém světě.

Bezdrátové připojení k internetu je díky tomu na cestách stejně snadné jako na domácí škole nebo v jiné domovské organizaci, protože jsou k němu zapotřebí jen jedny přihlašovací údaje. Tento koncept odpovídá trendu BYOD (Bring Your Own Device), kdy studenti i učitelé používají k přístupu do sítí vlastní notebooky, tablety a chytré telefony.

CESNET patří k průkopníkům a iniciátorům vzniku takto koncipovaného přístupu k síti a dlouhodobě se snaží motivovat další organizace k rozšiřování této infrastruktury na národní úrovni. Zapojením do infrastruktury Eduroam získá instituce jednoduchý systém ověřování uživatelů, ale recipročně i možnost jejich připojení po celém světě.

Další články k tématům - BYOD - Eduroam - infrastruktura - internet - nádraží - operátor - roaming - výzkum - WiFi

Článek CESNET z. s. p. o. ze dne 15. listopadu 2017 - středa

Další články od CESNET z. s. p. o.

QuBit Conference Prague 2019 is open!