logo CESNET z. s. p. o.

Multimediální představení na odborné konferenci TNC17

Na technickém zajištění projektu se budou podílet i odborníci sdružení CESNET. Přenos z některých lokalit pro multimediální kompozici budoucnosti bude realizován pomocí unikátních přenosových technologií, které CESNET vyvíjí.

TNC je největší a nejprestižnější akcí evropských výzkumných internetových sítí, na kterou každoročně přijíždí více než 650 účastníků. Letošní ročník bude probíhat od 25. 5. do 2. 6. 2017 v rakouském Linci pod mottem The Art of Creative Netvorking neboli Umění kreativního síťování.

Chystané představení nazvané net:art / near in the distance 3 bude vrcholnou ukázkou takové kreativity. Nastíní, jak vysokorychlostní internetové sítě už v blízké budoucnosti promění nejrůznější součásti lidského života, v tomto případě vnímaní tvůrčích uměleckých procesů.

Letošní akce bude výjimečná počtem propojených lokalit - Praha, Linec, Barcelona, Řím, Bombaj a finský ostrov Hailuoto. V každé z nich budou v jednom okamžiku spoluvytvářet společné dílo jiní umělci, vedle hudebníků to budou i tanečníci. Výchozím bodem bude album Going Going Going, které vzniklo v rámci elektronického projektu Tosca dvou Rakušanů, producenta Richarda Dorfmeistera a hudebníka a skladatele Ruperta Hubera.

Jejich ambiciózní kompozice budou doplňovat umělci z různých koutů světa včetně Prahy, konkrétně z prostor SAGElab, síťové multimediální laboratoře sdružení CESNET, Fakulty informačních technologií a Fakulty elektrotechnické ČVUT, která se nachází v areálu ČVUT v Praze-Dejvicích. Na baskytaru tady bude hrát přední německý hudebník a skladatel Hannes Strobl.

Představení net:art / near in the distance 3 je volným pokračováním podobně koncipovaných projektů near in the distance a near in the distance 2 z let 2013 a 2015. Také při těchto akcích organizátoři využili přenosové technologie sdružení CESNET.

Letošní představení nejdříve od 19:00 hodin zhlédnou účastníci konference a po nich, od 20:30 hodin, bude přístupné veřejnosti.

Představení naváže na loňský projekt, který právě sdružení CESNET zorganizovalo coby hostitel posledního ročníku konference TNC. CESNET v Praze předvedl varhanní koncert na dálku.

Zatímco přední český varhaník Jaroslav Tůma hrál v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně, jeho kolega Jon M. Skogstad v sále Hudební fakulty Norské univerzity pro vědu a technologie v Trondheimu.

Varhaníci byli obousměrně propojeni zvukem i obrazem a předvedli souhru v reálném čase. Zvuk obou varhan byl spolu s obrazem přenášen na závěrečný ceremoniál konference. Koncert byl k vidění i na Internetu, přes který jej vysílal Český rozhlas Brno.

Další články k tématům - ČVUT - kompozice - koncert - konference - laboratoř - rozhlas - výzkum

Článek CESNET z. s. p. o. ze dne 26. května 2017 - pátek

Další články od CESNET z. s. p. o.