Sdružení CESNET, které provozuje národní počítačovou síť České republiky pro vědu, výzkum a vzdělávání CESNET2, posílilo její páteřní síť o nejvýkonnější router na světě Cisco CRS-1. Nový směrovací systém zajistí vyšší stabilitu a dostupnost služeb sítě, umožní masivnější využívání pokročilých síťových technologií a v budoucnu také zvýšení přenosových rychlostí na 40 až 100 Gb/s. Na implementaci řešení se vedle dodavatelské firmy INTERCOM SYSTEMS podíleli odborníci sdružení CESNET a společnosti CISCO.
"Akademická a vědecká sféra má tradičně vysoké nároky na komunikaci. Mění se i charakter provozovaných služeb - od textových přes multimediální až k aplikacím velmi náročným na přenosovou kapacitu. Velká kapacita sítě nám otevírá prostor pro experimenty s novými typy aplikací, které by v běžném Internetu byly nemyslitelné,“ řekl náměstek pro výzkum a vývoj ředitele sdružení CESNET Ing. Helmut Sverenyák.
Směrovací systém Cisco CRS-1 (Cisco Carier Routing System) přináší výzkumným organizacím nepřetržitý provoz, flexibilitu služeb a prodlouženou životnost systému. Umožňuje jim škálovat kapacitu sítí na novou úroveň a provozovat služby dat, hlasu a videa nové generace po konvergované IP síti. Zároveň poskytuje ochranu investic na dobu delší než deset let.
V rámci sítě CESNET2 nahradil terabitový router CRS-1 dva již výkonově nedostačující páteřní routery. Technické řešení využívá jednoho fyzického 16slotového šasi routeru, který je s využitím technologie logických routerů SDR (Secure Domain Router) rozdělený na P a PE/6PE router. Logické P a PE/6PE routery jsou virtualizovány na hardwarové i softwarové úrovni s odděleným řízením.
"Takovéto řešení je v Česku implementováno vůbec poprvé. Umožňuje úspory prostoru, napájení a chlazení, současně však zachovává flexibilitu dalšího rozšiřování PE/6PE a P části o libovolný počet slotů v rámci šasi," vysvětluje obchodní a technický ředitel společnosti INTERCOM SYSTEMS Ing. Jan Šíp.
P a PE/6PE routery jsou propojeny pomocí rozhraní Packet over Sonet o propustnosti 40 Gb/s. Konfigurace původních P a PE/6PE směrovačů byly převedeny z dříve používaného operačního systému IOS do nového IOS XR na CRS-1 pro směrovací systémy, které pracují v řádu terabitů a jsou postaveny na rozsáhlých distribuovaných architekturách.
Součástí implementovaného řešení je osm kusů 10 Gigabit Ethernet DWDM rozhraní, která jsou laditelná přes celé C pásmo s 50 GHz gridem a podporou E-FEC. Díky tomu je možné přímo připojit optický signál z routeru CRS-1 do DWDM systému bez nutnosti použití transponderů. Vzhledem ke sníženému počtu zařízení po cestě se snižuje pravděpodobnost poruchy a zároveň je snazší řešení eventuálních problémových stavů.
Směrovací systém CRS-1 byl vybrán na základě výsledku veřejné soutěže na terabitový směrovač. Celý projekt implementace trval necelé tři měsíce a zahrnoval přípravnou fázi, instalaci routeru CRS-1, konfiguraci, plánování migrace a její následnou realizaci. Součástí implementace bylo také základní proškolení deseti administrátorů na CRS-1 a IOS XR.
Článek CESNET z. s. p. o. ze dne 19. prosince 2008 - pátek
Národní síť CESNET2 nově běží na nejvýkonnějším routeru na světě
Virtualizované interaktivní prostředí projektu MetaCentrum
V Lyonu startuje projekt FEDERICA
Nové trendy v oblasti IP telefonie a videokonferencí
Týden vědy a techniky na síti CESNET2
V Praze probíhá jednání gridového projektu EGEE
Vědci z České republiky předvedli UltraGrid pro video s vysokým rozlišením
CESNET zaujal v Seattlu unikátním fotonickým multicastem
Ředitel sdružení CESNET Jan Gruntorád byl pozván na jednání poradního fóra Bílého domu
Vyspělá telemedicína na CESNET Conference 2008
Sdružení CESNET navštívil Vint Cerf
Na CESNET Conference 2008 míří do Prahy přední internetoví odborníci z celého světa
Nová strategie rozvoje sdružení
V Praze se poprvé sešla pracovní skupina CSIRT.CZ
Vědci ze tří kontinentů se v Praze radí o měření kosmického záření
Zahájení pilotní fáze CSIRT.CZ
Nejmodernější DWDM uzly v optické síti CESNET2