logo

CESNET zaujal mezikontinentálním přenosem filmového obrazu v rozlišení 4K

Na prestižním mezinárodním workshopu CineGrid 2009 v Kalifornii sdružení CESNET ve spolupráci se společností Cinepost úspěšně prezentovalo využití vysokorychlostních sítí pro zvýšení produktivity při týmovém zpracování dat, v konkrétním případě obrazového záznamu ve filmovém průmyslu.

Umožnila to vlastní technologie pro přenos nekomprimovaného obrazového signálu s velmi vysokým rozlišením 4K (4096 x 2160 obrazových bodů) v reálném čase přes rozlehlou síť.

Předvedená technologie umožnila zpracování (tzv. color management) nekomprimovaného 4K videa v reálném čase na vzdálenost přes 10 tisíc kilometrů. Obrazový signál byl přenášen z postprodukčního zařízení společnosti Cinepost v Praze na Barrandově do auditoria na University of California v americkém San Diegu. Přenos probíhal prostřednictvím vysokorychlostních sítí PragueMediaNet, CzechLight, CESNET2, StarLight a C-wave, které jsou součástí globální sítě GLIF (Global Lambda Interchange Facility), datový tok překračoval 5 Gb/s.

K přenosu obrazového signálu bylo použito zařízení MVTP-4k (Modular Video Transfer Platform) vyvinuté ve sdružení CESNET a založené na technologii programovatelného hradlového pole (FPGA). Zařízení umožňuje přenášet současně čtyři kanály standardu HD-SDI přes síť s rozhraním 10 Gigabit Ethernet. V budoucí verzi firmwaru bude možné se stejným zařízením přenášet až osm kanálů standardu HD-SDI v obou směrech současně.

CineGrid je mezinárodní nezisková organizace, jejímž cílem je vybudovat mezioborovou komunitu zaměřenou na spolupráci při výzkumu, vývoji a demonstracích síťových nástrojů, které umožní výrobu, používání i výměnu vysoce kvalitních digitálních médií přes vysokorychlostní sítě. Letošní, v pořadí čtvrtý workshop CineGrid se uskutečnil 6. až 9. prosince na University of California v San Diegu.

Další články k tématům - 4K - California - CESNET - CineGrid - Cinepost - Diegu - HD-SDI - přenos - signálu

Článek ze dne 18. prosince 2009 - pátek

Další články od CESNET z. s. p. o.