logo

Vědci z České republiky předvedli UltraGrid pro video s vysokým rozlišením

Laboratoř pokročilých síťových technologií Masarykovy univerzitě v Brně vyvíjí ve spolupráci se sdružením CESNET technologii zpracování videa s vysokým rozlišením nové generace UltraGrid. Ve spolupráci s organizací Internet2 předminulý týden převedla, jakým způsobem lze tuto technologii využít. Akce vzbudila mimořádný ohlas odborné veřejnosti.

Prostřednictvím technologie UltraGrid byl 16. října propojen profesor Thomas Sterling z Louisiana State University (LSU, Baton Rouge) se studenty v Brně a s prezentační místností v New Orleans, kde se konalo setkání Internet2. Demonstrace ukázala, jak pokročilá technologie může proměnit virtuální spolupráci v globální vzdělávací prostředí.

"Nová generace videokonferencí s vysokým rozlišením poskytuje působivé prostředí, které umožňuje propojit studenty z celého světa s experty na danou problematiku, k nimž by ve svých domovských institucích jinak neměli přístup," uvedl zástupce CIO pro podporu výzkumu na LSU Charlie McMahon a dodal : "Ačkoli technologii přenosu videa již nějakou dobu používáme v IP sítích, teprve použití vyhrazených zařízení a dynamicky přepínaných sítí nám dává kapacitu, kterou potřebujeme, abychom vizuální parametry posunuli blíže skutečnému světu."

Data pro ukázku UltraGridu byla distribuována modulárními paketovými UDP reflektory v aplikační vrstvě, které během posledních pěti let vyvinulo sdružení CESNET a Laboratoř pokročilých síťových technologií. Nová technologie dovoluje úplnou nezávislost na nativním síťovém multicastu při velmi vysokých přenosových rychlostech a zároveň podporuje zpracování dat způsoby volenými konkrétně podle daného uživatele. Při přenosu videa byly využity mezinárodní spoje DCN, které zasahují do několika okruhových domén sítí LONI, Internet2 či GÉANT2 AutoBAHN. Technologie UltraGrid byla původně vyvinuta díky grantu NSF udělenému University of Southern California/Information Sciences Institute.

Internet2 je nejvýznamnější americké konsorcium zabývající se síťovými technologiemi. Od roku 1996 je vedeno výzkumnou a vzdělávací komunitou a propaguje poslání svých členů tím, že poskytuje špičkové síťové parametry a unikátní možnosti partnerství, jejichž kombinace usnadňuje vývoj, zavádění a využívání revolučních internetových technologií. Organizace Internet2 spojuje americkou výzkumnou a akademickou komunitu s technologickými špičkami z řad průmyslových firem, vlád a mezinárodních komunit, jejichž spolupráce má zásadní dopad na vývoj Internetu.

Další články k tématům - UltraGrid - Cesnet - video - vysoké rozlišení - Charlie McMahon - UDP - Internet2

Článek ze dne 30. října 2008 - čtvrtek

Další články od CESNET z. s. p. o.