logo

Embarcadero FireMonkey: aplikační platforma příští generace obchodních aplikací

Embarcadero technologies uvádí na trh FireMonkey - první platformu pro tvorbu obchodních aplikací, která využívá výkonu CPU a GPU. FireMonkey umožňuje vývojářům vytvářet vizuálně okouzlující nativní aplikace pro Windows, Mac a mobilní svět (iOS).

Čeští a slovenští uživatelé Delphi a C++Builderu se budou moci seznámit s vlastnostmi FireMonkey během dvou seminářů řady RAD Studio XE2 World Tour, které proběhnou 13.9. 2011 v Bratislavě a 14.9. 2011 v Praze. Vstup na akci je zdarma, pouze je třeba se předem on-line registrovat.

S využitím plaformy FireMonkey programátoři vytvoří bohaté HD a 3D aplikace (s vysokým rozlišením nebo trojrozměrné), které rychle běží, obsahují animace, obrazové efekty, propojitelnost podnikové třídy s databázemi, interaktivní vizualizaci dat a možnost nasazovat aplikace do prostředí cloudů Amazon a Azure.

Až doposud se bohatá funkčnost uživatelských rozhraní používala výhradně ve webových aplikacích určených pro zábavu, reklamu a sdělovací prostředky. FireMonkey je první obchodní platforma, která zjednodušuje tvorbu bohatě graficky komunikujících aplikací příští generace na všech klíčových platformách a zařízeních tak, aby se naplnily požadavky na výkon, propojitelnost a platformové požadavky obchodního software.

Windows jsou dnes samozřejmě standardní a hlavní obchodní platformou, nicméně jak Mac OSX, tak iOS rychle rostou. Sloučíte-li tento růst s nově se formujícím trendem strategie "přineste si své vlastní zařízení" (BYOD - bring your own device), vzniká velká poptávka a vývojářské příležitosti vytvářet obchodní aplikace provozovatelné na mnoha platformách. Pomocí FireMonkey mohou programátoři psát aplikace, které se nativně kompilují do prostředí Windows, Mac a iOS a tím podstatně šetří čas i zdroje.

"FireMonkey je prostě revoluční - slučuje snadný vizuální vývoj založený na komponentách, škálovatelnou vektorovou grafiku, 3D, hardwarové obrazové efekty a přístup k databázím s nebývalou nativní rychlostí a podporou více platforem v jediném balení", říká Boian Mitov, zakladatel společnosti Mitov Software.

Datově a hardwarově náročné aplikace pro sektory vědy a výzkumu, financí, zdravotnictví, komunikací, strojního řízení nebo prostě jen grafické informační systémy mohou daleko lépe komunikovat s uživateli pomocí bohatě grafických rozhraní - FireMonkey využívající grafického procesoru umožní opatřit aplikace škálovatelnou vektorovou grafikou ve vysokém rozlišení, trojrozměrným uživatelským rozhraním, animacemi a obrazovými efekty.

Aplikace napsané pomocí FireMonkey mají nejvyšší možný výkon díky kódu kompilovanému přímo do strojového kódu procesoru a rychlému přístupu k datům. FireMonkey obsahuje stovky hotových a rozšiřitelných komponent, vizuální vývojové nástroje pro rychlý vývoj aplikací pak urychlují přechod od prototypů k produkčním aplikacím.

Dalším přínosem FireMonkey jsou LiveBindings (živá propojení) dovolující vývojářům propojit libovolný typ dat či informací s libovolným uživatelským rozhraním či grafickým objektem FireMonkey. Uživatelé mohou svázat živá data se standardními ovládacími prvky uživatelského rozhraní nebo s grafikou HD/3D a vytvořit tak zcela nové způsoby zobrazení všech možných druhů dat. Aplikace s těmito propojeními je pak možno snadno dotvářet a rozšiřovat pomocí komponent FireMonkey pro práci s databázemi a s webovými či cloudovými službami.

"V čínském zvěrokruhu představuje opice (FireMonkey znamená "ohnivá opice") symbol inteligence, vynalézavosti a tvořivosti. Její jmenovec, tedy aplikační platforma FireMonkey má vlastnosti stejné", říká pan Michael Swindell, starší viceprezident pro marketing a produkty u společnosti Embarcadero Technologies. "Platforma FireMonkey je navržena pro tvorbu nové generace obchodního software. Nabízí uživatelům atraktivitu grafických uživatelských rozhraní obdobnou bohatým internetovým aplikacím (RIA), výkon kompilovaného kódu, databázovou propojitelnost podnikové třídy a možnost provozovat aplikace na zařízeních, která jsou dnes ve světě obchodu běžná - pod Windows, Mac a na mobilních zařízeních."

Cena a dostupnost

FireMonkey je součástí vývojářských nástrojů Delphi XE2, C++Builder XE2 a RAD Studio XE2 (RAD Studio obsahuje ještě RadPHP a Embarcadero Prism). Všechny tyto softwarové nástroje jsou okamžitě k dodání.

Článek ze dne 1. září 2011 - čtvrtek

Další články od Borland, s.r.o.

Podpora systému iOS do nástroje C++Builder XE5

Embarcadero zahajuje prodej rodiny nástrojů RAD Studio XE5

Nezávislý a globální průzkum mezi vývojáři mobilních aplikací

Databáze SQL pro iOS

RAD Studio XE4: vývoj pro Windows, Mac, iOS, mobilní zařízení a web

Embarcadero DB PowerStudio XE3.5

FireDAC: podnikový přístup k datům na různých zařízeních

Embarcadero představuje nový vývojářský nástroj Delphi for iOS s kompilátorem ARM

Embarcadero Technologies posiluje akvizicí AnyDAC

Platforma Embarcadero pro úspěšné nasazení Data Governance

Embarcadero C++Builder XE3

Embarcadero HTML5 Builder mění vývoj webových a mobilních aplikací

Nové vývojářské nástroje Embarcadero Delphi XE3, C++Builder XE3 a RAD Studio XE3

Platforma AppWave zlepšuje pohodlí uživatelů PC software od všech dodavatelů

Embarcadero Prism XE2.5: multiplatformní vývojový nástroj pro architekturu .NET

DB Power Studio XE3 dává nové možnosti pro správu databází

AppWave Store mění zvyklosti práce s programy pro Windows PC

AppWave: zdarma dostupné prostředí pro samoobslužný přístup k software pro PC

Embarcadero FireMonkey: aplikační platforma příští generace obchodních aplikací

RAD Studio XE2: nová verze sady softwarových vývojových nástrojů pro mobilní zařízení

RAD Studio XE2 World Tour: seznamte se s vlastnostmi nové verze Delphi

Certifikační program Embarcadero pro Delphi

DB PowerStudio for SQL Server: zjednodušuje vývoj a správu databází SQL Server

Startovací edice nástrojů Delphi a C++Builder

Embarcadero ER/Studio XE: nová verze přináší rozšířenou škálovatelnost a zvýšený výkon

Nová verze Embarcadero InterBase XE

Embarcadero RAD Studio XE s novými verzemi nástrojů zrychluje proces vývoje aplikací

Embarcadero v novém Delphi Prism 2011 rozšiřuje multiplatformní možnosti vývoje pro architekturu .NET

Webový seminář o Delphi Prism 2011

Embarcadero mění trh nástrojů pro práci s databázovými systémy a jejich daty

Embarcadero Rapid SQL XE, integrované vývojové prostředí pro jazyk SQL

ER/Studio Enterprise 8.5 rozšiřuje možnosti modelování dat

Delphi.cz, nový nezávislý portál pro programátory

DBArtisan pro databázi SQL Azure společnosti Microsoft, nový produkt od Embarcadero

Embarcadero DB Optimizer 2.0 zjednodušuje ladění kódu SQL

Embarcadero ToolCloud zjednodušuje dostupnost, správu a dodávání softwarových nástrojů

DBArtisan XE, multiplatformní administrační nástroj s podporou správy licencí pomocí ToolCloud