logo Epson Europe

Starobylé japonské tradice staví udržitelnost do popředí výroby

Moderní Japonsko přijímá moderní aspekty a současně je kombinuje s dávnými tradicemi - toto spojení představuje princip Monozukuri, který je po staletí základem pro řemeslo a často slouží jako vodítko pro moderní techniku - kombinuje špičkové technologie a tradiční pojetí v jediné jednoduché filozofii.

Samotný termín Monozukuri se skládá ze dvou japonských slov mono a zukuri. Mono je věc, která je vyrobena, a zukuri znamená akt výroby. Monozukuri se zaměřuje nejen na nástroje neustálého zlepšování, ale také na odpovídající kulturu.

"Tento pojem historicky odkazuje na pracovní morálku založenou na hlubokých znalostech, mnohostranných dovednostech a velkém nadšení. Je doprovázen silnou ambicí dosáhnout dokonalosti, což je cíl, který je v japonské společnosti vysoce uznávaný. Monozukuri zahrnuje také hrdost na dosažené výsledky, smysl pro odpovědnost a hlubokou úctu k použitým materiálům. Japonské společnosti se zaměřují spíše na dlouhodobou vizi než na krátkodobé výsledky a usilují o udržitelný růst, přičemž dodržují staré zásady řemeslné výroby a přispívají společnosti. Japonsko má pověst země výrobků s vysokou kvalitou, od automobilů po elektroniku, a její snaha o dokonalost je dodnes vidět na produktech, které se v ní vyrábějí," vysvětluje Marcel Divín, Branch Office Manager za Epson Europe CZ & SK, jak starobylé japonské tradice staví udržitelnost do popředí výroby v této zemi.

Uplatňováním zásad Monozukuri můžeme vytvářet výrobky, které jsou nejen funkční, efektivní a spolehlivé, ale také estetické, nadčasové a - co je nejdůležitější - udržitelné.

Monozukuri a trvale udržitelná výroba

Žijeme v době, kdy jsou postoje firem k sociálním a environmentálním otázkám, od globálního oteplování přes znečištění plastem až po lidská práva, podrobovány silným zkouškám. Od všech společností se nyní očekávají iniciativy v oblasti environmentální a sociální udržitelnosti a také příspěvek k environmentálnímu společenskému řízení (ESG).

Pokud jde o výrobu, koncept Monozukuri vyžaduje, aby se při využívání zdrojů dbalo na velkou opatrnost a aby nedocházelo k zbytečnému plýtvání. Výroba by měla být v souladu s přírodou a měla by mít hodnotu pro společnost. Když se použije nějaký předmět nebo se vynaloží lidské úsilí, musí z toho mít společnost užitek a zároveň by měla být zachována rovnováha mezi výrobou, zdroji a společností.

Často se uvádí, že Monozukuri stojí na třech pilířích, z nichž každý existuje proto, aby se dosáhlo co nejlevnějších a nejudržitelnějších procesů a zároveň se urychlilo neustálé zlepšování.

Pro firmy to znamená tři klíčové oblasti:

Přijetím konceptu Monozukuri se mohou společnosti zaměřit na eliminaci plýtvání a zefektivnění procesů, aby zajistily udržitelné snižování nákladů, a zároveň opětovně investovat zisk a úsilí do zaměstnanců, společnosti a planety. Tento holistický přístup má nejen pozitivní dopad na firmu a zákazníky, ale zajišťuje také udržitelný růst.

Příkladem je řada japonských společností, mezi nimi například Epson. Její základní hodnoty se odvíjejí od pocitu povinnosti přispívat k rozvoji a blahu celé společnosti a dodávat inovativní produkty, které odrážejí potřeby současných zákazníků.

Společnost Epson, která vychází ze své řemeslné tradice, je oddaná svým zákazníkům a zaměstnancům a je odhodlána přispívat k ochraně světa, ve kterém všichni žijeme.

O tom svědčí i platinový status Responsible Business Alliance (RBA) pro odpovědnou výrobu, který byl filipínské továrně společnosti Epson udělen v listopadu 2022.

RBA je největší světovou průmyslovou koalicí, která se zabývá sociální odpovědností firem v globálních dodavatelských řetězcích a usiluje o podporu práv a blahobytu pracovníků a komunit po celém světě.

Koalice oceňuje továrny a pracoviště po celém světě, které ve svých výrobních procesech dosahují nejvyšších standardů společenské odpovědnosti podniků a zaměřují se na spravedlivé pracovní podmínky, lidská práva a udržitelnost.

Od Japonska a jeho způsobu řízení společností se můžeme v mnohém poučit. Inovativní technologie nejsou jedinou cestou k úspěchu, lze použít také tradiční metody, které prošly zkouškou času. Zásadní je přitom a soulad s životním prostředím a lidmi kolem nás.

Převaha kvality nad kvantitou

V Japonsku se klade velký důraz na výběr materiálů a věří se, že výrobek by měl být udělaný tak, aby vydržel. Monozukuri zohledňuje vše od použitých materiálů až po výrobní proces a dodržuje několik základních principů, kterými se liší od jiných forem výroby.

Nejprve se snažíme o neustálé zlepšování všech pracovních procesů. Vše, co firma dělá, by se mělo soustředit na vyšší cíl a zaujímat jednotný přístup, který vytváří neustálá zlepšení umožňující dosažení tohoto cíle. I když se objeví problémy, toto nastavení mysli povzbuzuje společnost k tomu, aby pokračovala, i když by to jiní už vzdali.

Konečným cílem je v podstatě dosáhnout výrobku nejvyšší kvality, který byl vytvořen co nejefektivnějším způsobem, vytváří původní hodnotu a skutečně mění život lidí – to vše bez negativního dopadu na životní prostředí kolem nás.

Zaměření na zákazníka

Je důležité mít vizi, ať už jako jednotlivec, nebo jako firma, ale tato vize musí být realistická a musí odpovídat potřebám našeho okolí. Postavení zákazníka na první místo je podstatnou součástí konceptu Monozukuri.

Japonské společnosti v souladu s tímto principem přemýšlejí o dlouhodobé perspektivě a o tom, co by zákazník mohl chtít, stejně jako o tom, co je v daném odvětví potřeba. To následně zajišťuje nejlepší kvalitu výrobků a úroveň služeb, které si získávají důvěru zákazníků.

Celoživotní vzdělávání

Společnost prostřednictvím Monozukuri podporuje zaměstnance, aby vnášeli do práce svůj um. Jsou dostatečně kvalifikovaní a vyškolení k řešení různých situací, aby získali větší pocit odpovědnosti. Nejde jen o výrobky samotné, ale také o to, aby zaměstnanci ke své práci cítili hrdost a vášeň. Vyžaduje kreativní myšlení a často odkazuje na řemeslnou zručnost, kterou se lze naučit prostřednictvím učňovských oborů.

Protože jsou to lidé, kdo vyrábí věci. Není proto možné vyrábět, pokud se nedostane podpory lidem, kteří výrobu umožňují. Zde přichází ke slovu koncept Hitozukuri, závazek organizace k celoživotnímu rozvoji dovedností a znalostí všech zaměstnanců. Jedná se o nepřetržitý proces, který umožňuje lidem zrát spolu s jejich prací, aby dosáhli úspěchu ve svých oborech a dovednostech.

Např. společnost Epson má v Japonsku speciální program, který považuje první rok zaměstnání za období školení, během něhož se noví zaměstnanci seznamují s jejím přístupem k práci. Noví zaměstnanci se sejdou na skupinovém školení, kde se naučí myšlení a postoji nezbytnému pro aplikaci principu Monozukuri, který je základem efektivních, kompaktních a přesných technologií společnosti Epson.

Ve světě, kde se neustále skloňuje slovo inovace, je snadné zapomenout, že některé z nejlepších nápadů vycházejí z časem prověřených tradic. Japonsko má dlouhou historii ve vytváření kvalitních výrobků a z jeho přístupu se můžeme v mnohém poučit.

Další články k tématům - ESG - Hitozukuri - inovace - Monozukuri - tradice - udržitelnost - výroba - zaměstnanci - Marcel Divín

Článek Epson Europe ze dne čtvrtek 2. února 2023

Další články od Epson Europe

Heat-Free Line Inkjet technologie v tiskárnách A4

Technologie Epson pro mikrovýrobu v oblasti digitálního tisku

Skenery Epson kombinují vysokou kvalitu skenů se zmenšenými soubory

Epson se připojuje k Hodině Země 2024

Epson je na seznamu nejlepších firem CDP

Boris Manev - nový ředitel pro udržitelnost Epson Europe

Bezpečný tisk zaměstnanců při práci z domova

Tiskárny EcoTank pomáhají měnit návyky lidí ohledně domácího tisku

Vzdělávací jádro - projektory, tiskárny, interaktivní obrazovky a skenery

Valentýnské produktové tipy Epson

SC-F1000 - DTG tiskárna Epson s bílým inkoustem pro potisk textilu

Malá UV signage tiskárna SureColor V1000 umí tisknout na téměř jakýkoli pevný povrch

Epson globálně přechází na 100% obnovitelné zdroje elektrické energie

Epson projektory a technologie pro vizuální komunikaci na veletrhu ISE 2024

Když si lidé své cíle vytisknou, snáze se pak na ně soustředí

Integrace systému Epson Remote Services do platformy MPS Monitor

Nová tiskárna Epson pro tisk fotografií a výtvarného umění

Produktové vánoční tipy Epson

100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů pro Epson v Evropě

Technologie jsou považovány za možné řešení krize změny klimatu

Tištěné rodinné fotografie mají pozitivní vliv na vývoj malých dětí

Nové kompaktní černobílé tiskárny Epson pro pracovní skupiny

Děti se učí lépe z tištěných materiálů než z obrazovek

Sociální sítě mění návyky lidí ve vztahu k domácímu tisku

Multifunkční tiskárny Epson PrecisionCore získávají ocenění DataMaster Lab GREEN Award 2023

Nový laserový TV projektor Epson EH-LS650

Produktové tipy Epson pro začátek školního roku

Řešení pro tisk štítků Epson SurePress a ColorWorks na veletrhu Labelexpo 2023

Nové univerzální Epson stolní skenery A4

Trendy a vývoj tisku vytvářejí nové příležitosti

Nová řada tiskáren Epson EcoTank

Letní kino s projektory Epson

Michael Vlček posiluje tým specialistů na Epson projektory

MyQ a Epson společně na cestě k udržitelnějšímu tisku

Jak na technologické inovace a jejich podporu

Fototiskárny pro velkoobjemovou produkci plakátů a do kopírovacích center

Nová řada Epson SureColor SC-T pro velkoformátový technický tisk

Nová fototiskárna Epson SureLab SL-D500

Technologie inkoustových tiskáren a suchých vláken v módním průmyslu

Nová řada laserových projektorů Epson s ultra krátkou projekční vzdáleností

Nová řada ultralehkých 3LCD projektorů Epson s vysokou svítivostí

Nová řada cenově dostupných laserových projektorů Epson

Starobylé japonské tradice staví udržitelnost do popředí výroby

Nová řada Epson WorkForce Enterprise AM pro firemní inkoustový tisk

Další tiskárny EcoTank pro nadaci Usaina Bolta

Nekvalitní IT často komplikuje pracovní procesy ve zdravotnictví

Trendy, které budou formovat pracovní prostředí v roce 2030

Aktivty Epson Europe k udržitelnějšímu provozu

CSR certifikace potvrzuje udržitelné a zodpovědné podnikání Epson Europe

Uvedení hry Sonic Frontiers je spojeno s novými Epson projektory pro domácí kino