logo Epson Europe

Povědomí veřejnosti o klimatické situaci je podle globálního průzkumu Epson nedostatečné

Průzkum společnosti Epson odhaluje potenciálně nebezpečný rozdíl mezi skutečnou klimatickou situací a tím, jak lidé její katastrofické následky vnímají. Zachycuje globální zkušenosti a názory na klimatické změny od 15264 spotřebitelů v Asii, Evropě, Severní a Jižní Americe.

Cílem průzkumu s názvem Climate Reality Barometer, který může být užitečný během diskuzí v rámci konference COP 26 ve Velké Británii, je zvýšit informovanost veřejnosti o dopadech klimatických změn, ovlivnit zásadní obchodní rozhodnutí a lépe informovat ty, kdo mají rozhodovací pravomoci.

"Náš průzkum poukázal na nedostatečné povědomí o klimatické situaci. Ukazuje se, že informovanost, společně s náležitým jednáním, budou pro řešení krize nezbytně důležité aspekty. Cílem společnosti Epson je poskytnout potřebné informace a technologie - ze strany naší společnosti, dalších podniků a spotřebitelů - a jejích pomocí dosáhnout výrazných změn. Udržitelnost je pro náš obchodní plán zásadní a podporují ji významné zdroje. Víme, že nás čeká dlouhá cesta. Věříme však, že můžeme úspěšně budovat lepší budoucnost," říká Yasunori Ogava, globální prezident společnosti Epson.

Průzkumu se zúčastnili respondenti z Austrálie, Brazílie, Číny, Francie, Německa, Indie, Indonésie, Itálie, Japonska, Singapuru, Jižní Koreje, Španělska, Tchaj-wanu, Velké Británie a USA.

Když byli dotázáni, zda je podle nich možné klimatickou krizi během jejich života odvrátit, téměř polovina respondentů (46%) uvedla, že jsou v tomto ohledu velmi nebo poměrně optimističtí. To je výrazně více než pouhých 27% respondentů, kteří jsou velmi nebo poměrně pesimističtí.

Mezi nejčastější důvody pro zmiňovaný optimismus patří rostoucí informovanost veřejnosti o změně klimatu (32%), vědecká a technologická řešení (28%) a posun směrem k obnovitelným energiím (19%).

Celosvětově 5% respondentů nevěří, že klimatická krize vůbec existuje. Na seznamu respondentů, kteří krizi popírají, vede USA (11%), Německo (7%) a Velká Británie (6%).

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) uvádí, že odvrácení některých člověkem způsobených změn klimatu muže trvat i několik tisíciletí, a vzhledem k množství globálních jevů - včetně nejteplejšího července, který byl kdy zaznamenán, divokých požárů v Evropě, Severní Americe a Asii a záplav v Číně, Kolumbii a Německu - zjištění průzkumu společnosti Epson naznačují, že optimismus vítězí nad důkazy a informovaností o alarmující klimatické krizi.

"Současná klimatická krize se zhoršuje před našima očima. Značnou obavou je, že mnoho lidí její existenci nerozpoznává nebo dokonce aktivně popírá. Jedná se o výzvu pro všechny - vlády, firmy i jednotlivce - aby v tomto ohledu spolupracovali, aby v rámci konference COP 26 došlo k novým rozhodnutím a aby konference byla inspirací k dalším krokům s cílem zmírnit klimatické změny," říká Henning Ohlsson, ředitel pro udržitelnost, Epson Europe.

Střet s realitou - porozumění versus akce

Průzkum naznačuje, že důvodem k optimismu může být to, že lidé s klimatickou změnou nejsou zcela seznámeni, a neuvědomují si proto její rozsah.

Zhruba tři čtvrtiny respondentů si uvědomuje souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucími globálními teplotami (77%), extrémním počasím (74%) a ničivými požáry (73%).

Oproti tomu v souvislosti s jevy, jako je hladomor (57%), hromadná migrace (55%) a nadměrný výskyt hmyzu (51%), klesá informovanost na polovinu.

Můžeme zaznamenat výrazné rozdíly mezi jednotlivými regiony - napří. informovanost týkající se hladomoru je nejvyšší v Tchaj-wanu (72%) a nejhorší v USA (44%).

Podle mnoha respondentů by za boj s klimatickou krizí měl být odpovědný stát a průmyslové podniky. Více než jeden ze čtyř (27%) respondentů považuje za nejvíce odpovědnou vládu a 18% respondentů odpovědnost přisuzuje podnikům.

Téměř 18% respondentů si uvědomuje svou vlastní osobní odpovědnost - Indonésie zaznamenává nejvyšší (30%), zatímco Čína a Německo nejnižší úroveň osobní odpovědnosti (obě země 11%). Pozitivní však je, že největší počet respondentů se domnívá, že by tato odpovědnost měla být kolektivní (31%).

Zatímco lidé jsou v rámci boje proti klimatické krizi ochotni přivítat změny životního stylu, někteří z nich reagují příliš pomalu. Na základě průzkumu je 65% respondentů připraveno (již tak činí, nebo plánuje) omezit soukromé i služební cesty - ale pouze 40% tak prozatím učinilo.

68% respondentů souhlasí s kompletním přechodem na elektromobily - ale pouze 16% si elektromobil pořídilo. A 58% respondentů je připraveno přejít na rostlinnou stravu - ale pouze 27% jsou vegani.

Dokonce i při relativně jednoduchých rozhodnutích, jako je bojkotování neudržitelných značek, s čímž souhlasí 63% respondentů, ale pouze 29% už své nákupní návyky změnilo.

Realita pro firmy - je na čase jednat

Průzkum Climate Reality Barometer naznačuje, že pro mnoho lidí zůstává klimatická krize něčím, co se jich netýká.

Průzkum totiž poukazuje na to, že pouze 14% respondentů považuje velké podniky za nejvíce odpovědné za řešení klimatické krize. V případě malých podniků jsou to pouze 3% (méně než 5% odpůrců změny klimatu). Průzkum také napovídá o tom, že nyní je čas, aby se společnosti všech velikostí ujaly větší odpovědnosti.

Společnosti mohou podpořit další podniky a spotřebitele prostřednictvím inovativních řešení podporujících udržitelnost. Ve společnosti Epson se například jedná o iniciativy ke snížení dopadu zákazníka pomocí energeticky účinné technologie tisku Heat-Free a výzkum a vývoj v oblasti environmentálních technologií, jako jsou (neplastové) materiály na přírodní bázi.

Kromě poskytování inovativních produktů a materiálů mohou mít podniky výrazný vliv prostřednictvím propagace a klimatické odpovědnosti a odpovídajícího obchodního chování.

Společnost Epson takové jednání prosazuje tím, že přechází na 100% obnovitelnou elektřinu a zapojuje se do iniciativ, jako je projekt obnovitelných energií RE100.

Zároveň pracuje na udržitelném cyklu zdrojů tím, že podporuje recyklaci a opětovné použití produktů a zapojuje se do vysoce efektivních partnerství, jako je spolupráce s organizací National Geographic s cílem chránit permafrost.

Článek Epson Europe ze dne čtvrtek 16. září 2021

Další články od Epson Europe

Michael Vlček posiluje tým specialistů na Epson projektory

MyQ a Epson společně na cestě k udržitelnějšímu tisku

Jak na technologické inovace a jejich podporu

Fototiskárny pro velkoobjemovou produkci plakátů a do kopírovacích center

Nová řada Epson SureColor SC-T pro velkoformátový technický tisk

Nová fototiskárna Epson SureLab SL-D500

Technologie inkoustových tiskáren a suchých vláken v módním průmyslu

Nová řada laserových projektorů Epson s ultra krátkou projekční vzdáleností

Nová řada ultralehkých 3LCD projektorů Epson s vysokou svítivostí

Nová řada cenově dostupných laserových projektorů Epson

Starobylé japonské tradice staví udržitelnost do popředí výroby

Nová řada Epson WorkForce Enterprise AM pro firemní inkoustový tisk

Další tiskárny EcoTank pro nadaci Usaina Bolta

Nekvalitní IT často komplikuje pracovní procesy ve zdravotnictví

Trendy, které budou formovat pracovní prostředí v roce 2030

Aktivty Epson Europe k udržitelnějšímu provozu

CSR certifikace potvrzuje udržitelné a zodpovědné podnikání Epson Europe

Uvedení hry Sonic Frontiers je spojeno s novými Epson projektory pro domácí kino

Platinové ocenění EcoVadis řadí Epson mezi TOP společnosti v oblasti udržitelnosti

Tlak na poskytování lepších technologií ve školách roste

Personalizovaný ovládací panel MyQ X pro tiskárny Epson

Korporátní udržitelnost a její význam pro budoucnost podnikání

Vánoční produktové tipy Epson

Nevyužití příležitostí k energetickým úsporám může být pro IT problém

Inovace přenosných pokladních tiskáren Epson řady TM-P

Chyby v pracovních procesech často vedou ke ztrátě dat

Kampaň Epsonu podporuje informovanost o tajícím permafrostu Arktidy

Přejděte na tisk s technologií Heat-Free

Advanced Workflow v aplikaci Epson Print Admin podporuje pokročilé pracovní postupy

Lidé považují změny klimatu za primární hrozbu

Zavedení cirkulární ekonomiky se nezadržitelně blíží

Nová zařízení Epson SureColor pro sublimační tisk na textil

Usain Bolt v kampani pro tisk bez inkoustových kazet

Nové Epson projektory pro domácí kino, hry a sport

Tiskárny Epson si poradí s každým úkolem do školy

Ocenění DataMaster Lab Awards pro skenery Epson

Nová řada robotů Epson SCARA

Nejrůznější možnosti tisku s širokou škálou zařízení Epson

Papírování před dovolenou svěřte tiskárnám Epson EcoTank

Prázdninová zábava s projektory Epson

Epson otevírá muzeum k 80. výročí svého působení na trhu

Ocenění za udržitelnost pro inkoustové a multifunkční tiskárny Epson

Velkoformátový tisk a produkce barevných etiket s novými produkty Epson

Nejnovější generace Epson 3LCD projektorů na veletrhu ISE 2022

Nová řada tiskáren Epson SurePress pro tisk štítků

Ocenění za produktový design pro fototiskárny řady Epson SL-D1000

Nová řada PU2200 3LCD laserových projektorů Epson

Vlastní tisk barevných firemních štítků ve vysokém rozlišení

Průmyslový 3D tisk s využitím běžně dostupných materiálů

Epson WorkForce DS-790WN vysokorychlostní síťový skener dokumentů formátu A4