logo

Nový firmware s podporou IPV6 pro vybrané routery a síťová úložná zařízení NETGEAR

Majitelé routerů a úložných zařízení NETGEAR získávají díky nové verzi firmwaru možnost přidělit svým zařízením jejich vlastní IPv6 adresy. Samozřejmostí i nadále zůstává kompletní česká lokalizace administračního rozhraní a nápovědy.

Podporu internetového protokolu IPv6 mohou po aktualizaci na nejnovější verzi firmwaru využít majitelé všech datových úložišť řady ReadyNAS a gigabitových routerů WNR3500L a WNDR3700 včetně všech novějších, které budou uvedeny na trh později v průběhu letošního roku. Již od loňského roku navíc podporují protokol IPv6 také gigabitové přepínače GSM7328S a GSM7352S.

Nový protokol pro komunikaci v internetu IPv6 (neboli internetový protokol verze 6) nahrazuje dosluhující protokol IPv4. Ten totiž poskytuje omezený adresní prostor - teoreticky 232 adres (cca 4 × 109 = 4 miliardy adres), prakticky však mnohem méně, protože adresy jsou sdružovány kvůli snadnějšímu směrování do podsítí.

Protokol IPv6 přináší zejména skokové rozšíření adresního prostoru (tj. možnost přidělit všem zařízením jejich vlastní IPv6 adresu), což umožňuje větší pružnost při přidělování adres, a zdokonalení schopnosti přenášet vysokorychlostně data. Pro používání IPv6 není ze strany uživatele v moderních operačních systémech nutná žádná speciální příprava, pouze správce lokální sítě (LAN) musí provést příslušná nastavení aktivních prvků (routery) a protokol IPv6 musí podporovat poskytovatel internetového připojení (WAN síť).

IPv6 rovněž odstraňuje potřebu použití překladu síťových adres (NAT), která byla zavedena kvůli vyčerpání adresního prostoru IPv4, zjednodušuje i proces přidělování adres a přečíslování při změně poskytovatele připojení. Adresní prostor IPv6 je obsahuje 2128 (tedy zhruba 3,4×1038) adres, což odpovídá počtu 5×1028 adres pro každého z 6,5 miliardy dnes žijících lidí, nebo také třeba 252 adres pro každou hvězdu ve známém vesmíru.

Přehled všech dílčích vylepšení firmwaru u jednotlivých routerů a přístrojů ReadyNAS lze najít na webových stránkách kb.netgear.com/app - stačí do pole Find Your Product zadat modelové číslo daného produktu, například WNDR3700 nebo RNDU2000, na další stránce klepnout myší na záložku Downloads a pod ní na nejnovější verzi firmwaru, poté se otevře nová stránka s přehledem všech změn a vylepšení nejaktuálnější verze firmwaru.

Aktualizace firmwaru probíhá obvykle automaticky prostřednictvím administračního rozhraní přístrojů. V případě routerů nejčastěji volbou Údržba -> Aktualizace routeru, v přístrojích NETGEAR ReadyNAS pak přes záložku Systém -> Aktualizace.

Další vylepšení pro přístroje ReadyNAS

Nová verze firmwaru (RAIDiator 4.2.16) pro desktopová datová úložiště NETGEAR ReadyNAS přináší navíc i možnost používat v každé z dostupných pozic pevné disky s úložnou kapacitou až 3 TB. Domácí i podnikoví uživatelé tak mohou využít úložnou kapacitu až 18 TB (v případě šestipozicových systémů Ultra, Ultra Plus a Pro 2).

Softwarová laboratoř společnosti NETGEAR vydává aktualizace firmwaru pro většinu komerčně dostupných zařízení. Tyto aktualizace obsahují variabilní množství funkčních vylepšení a podle potřeby opravy stávajících funkcí, které přispívají k maximální stabilitě celého zařízení. Zařízení NETGEAR jsou z toho důvodu přednastavena tak, aby automaticky zjišťovala dostupnost nejnovějších verzí firmwaru, a nabízela uživatelům možnost jejich upgradu.

Součástí nové verze firmwaru je rovněž podpora nových funkcí poskytovaných třetími stranami prostřednictvím tzv. add-onů, tedy softwarových doplňků (či tzv. zásuvných softwarových modulů); ty lze velmi snadno doinstalovat, okamžitě využívat a následně spravovat prostřednictvím administračního rozhraní přístrojů NETGEAR ReadyNAS.

Díky add-on doplňkům mohou i majitelé dříve zakoupených přístrojů ReadyNAS využívat např. unikátní funkce, představené až s nejnovější modelovou řadou ReadyNAS Ultra. K takovým patří např. technologie Skifta nabízející možnost streamovat multimédia bez ohledu na to, kde jsou uložena, z jakéhokoli místa na jakéhokoli síťové DLNA zařízení.

Uživatelé tak mohou kdykoli vzdáleně přistupovat ke svým soukromým sbírkám médií z PS3, XBox 360 či jakéhokoli zařízení s certifikací DLNA, aniž by se museli zabývat fyzickým umístěním obsahu. Druhou zcela unikátní technologií je Orb, zajišťující překódování multimediálního obsahu již během jeho samotného přenosu.

Díky integraci technologie Orb mohou uživatelé automaticky formátovat a upravit streamované video, hudbu či fotografie pro plynulé přehrávání v mobilním zařízení (iPhonu či jiném vhodném chytrém telefonu) nebo prohlížeči.

Seznam všech aktuálně dostupných doplňků add-on lze najít na stránkách celosvětové komunity uživatelů přístrojů NETGEAR ReadyNAS.

Nechybí mezi nimi ani např.:

"Společnost NETGEAR dbá na ochranu investic svých zákazníků, které vložili do našich zařízení," řekl Aleš Mudruňka, regionální ředitel společnosti NETGEAR pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. "Díky aktualizacím firmwaru mají naši zákazníci jistotu, že produkty NETGEAR budou disponovat novými funkcemi a vylepšeními i několik let po jejich nákupu."

Další články k tématům - Backup - DLNA - firmware - GSM7328S - GSM7352S - iPhone - IPv4 - IPv6 - LAN - Linux - Logitech - NAT - RAIDiator - ReadyDLNA - ReadyNAS - RNDU2000 - UNIX - WAN - WNR3500L - XBox - Aleš Mudruňka

Článek ze dne 3. května 2011 - úterý

Další články od Netgear Czech Republic s.r.o.