logo

WNR3500L, nový bezdrátový gigabitový router NETGEAR

NETGEAR uvádí na český trh bezdrátový gigabitový router WNR3500L. Router standardu Wireless-N nabízí maximální rychlost, pokrytí i stabilitu spolu se čtyřmi gigabitovými ethernetovými porty a přístupem ReadyShareTM k datovým úložištím přes integrované USB rozhraní.

Bezdrátový gigabitový router RangeMax Wireless-N byl vyvinut pro maximální spolehlivost a výkon, ale rovněž pro další přizpůsobení individuálním potřebám uživatelů. Z tohoto důvodu zvolila společnost NETGEAR jako vnitřní softwarové prostředí platformu Linux® s otevřeným kódem, neboť podporuje neomezenou škálu aplikací vytvořených mnoha vývojářskými partnery i specializovanou linuxovou komunitou pracující s otevřeným kódem. Mezi největší partnery z řad vývojářů patří například společnosti BigFoot Network, jež se zabývá zvyšováním síťových rychlostí pro online hraní, Leaf Networks zaměřující se na snazší vzdálený přístup, Paragon Software zdokonalující vysokorychlostní čtení a zápis souborů přes USB nebo Sputnik, specialista na problematiku hotspotů.

Pro router NETGEAR WNR3500L je k dispozici nejoblíbenější a zdarma dostupný firmware s otevřeným kódem založeným na Linuxu (DD-WRT, OpenWRT a Tomato), což amatérským i profesionálním vývojářům usnadňuje tvorbu široké škály doplňkových aplikací.

"Uvedení routeru NETGEAR WNR3500L s otevřeným kódem je pro nás velmi významné, neboť jde o vůbec první linuxový router standardu Wireless-N nabízející kombinací špičkové funkční výbavy, výkonu, stability, pokrytí a otevřeného zdrojového kódu umožňujícího vývoj doplňkových aplikací," řekl Aleš Mudruňka, regionální ředitel společnosti NETGEAR pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. "Při vývoji tohoto routeru byla pro nás klíčová zpětná vazba a nápady od naší komunity pro otevřený zdrojový kód. Díky podnětům od této komunity jsme rovněž vytvořili vývojářský partnerský program (Development Partner Program), jehož členy je již nyní řada dodavatelů a vývojářů softwaru, kteří průběžně vytvářejí kvalitní aplikace pro dokonalé přizpůsobení routeru WNR3500L potřebám uživatelů."

Router pro náročné uživatele

Gigabitový router NETGEAR WNR3500L obsahuje 480MHz procesor MIPS® 74K s hardwarovou akcelerací, 8 MB flash paměti a 64 MB paměti RAM, což dostačuje i k provozování aplikací na podnikové úrovni. Přístroj je vybaven pěti ethernetovými porty 10/100/1000 (jeden WAN port a čtyři LAN porty) s technologií automatického zjišťování aktivního připojení a nabízí špičkové rychlosti přenosu dat ze sítě WAN do sítě LAN přesahující hranici 350 Mb/s.

Mezi podporovanými režimy modelu WNR3500L nechybí funkcionalita přístupového bodu 802.11n s režimem bezdrátového opakovače pro zvýšení dosahu. Tři interní přednastavené antény vyrobené z metamateriálu zajišťují maximální bezdrátový dosah a spolehlivá, vysoce stabilní spojení. Pro dosažení maximální průchodnosti dat doporučuje společnost NETGEAR používat spolu s routerem WNR3500L také Wi-Fi USB klíč, např. model NETGEAR RangeMax Wireless-N WN111.

Kromě portů gigabitového ethernetu obsahuje router WNR3500L také univerzální rozhraní USB 2.0. To mohou uživatelé využít např. pro připojení externího USB datového úložiště a následné ukládání dat po síti, vývojáři pak pro programování dalších aplikací využívajících funkcionalitu USB připojení – např. pro vzdálený přístup, podporu pro DLNA/UPnP Media Server či podporu USB modemů pro vysokorychlostní mobilní připojení typu 3G/4G/WiMax.

Uživatelé modelu WNR3500L se nemusejí příliš obávat ani síťových útoků, před kterými jim ochrání domácí síť i data integrovaný dvojitý firewall a funkce prevence proti útokům s cílem odepření služeb (Denial-of-service). Bezdrátové spojení zabezpečují protokoly Wi-Fi Protected Access (WPA) a WPA2-PSK, o rychlé a bezpečně připojení dalších síťových prvků, zařízení či počítačů se pak postará funkce Push "N" Connect využívající protokol Wi-Fi Protected Setup (WPS).

Komunita vývojářů

Router NETGEAR RangeMax Wireless-N je podporován specializovanou komunitou pro routery založené na otevřeném kódu (www.myopenrouter.com), která nabízí možnost stažení firmwarů založených na otevřeném kódu, další aplikace, diskusní fórum, blogy, články, zdrojový kód a uživatelské návody. Členové této komunity mají rovněž přístup k podpoře ze strany odborníků na otevřený kód.

Společnost NETGEAR představila také nový partnerský program pro vývojáře. Jehož členy se již stala řada dodavatelů softwarových aplikací, kteří pro router WNR3500L vytvářejí vlastní aplikace, jež si jeho uživatelé mohou stáhnout a využívat.

Mezi tyto společnosti patří například :

Ceny a dostupnost

Bezdrátový gigabitový router NETGEAR WNR3500L je již v prodeji v síti všech obchodních partnerů společnosti NETGEAR. Doporučená koncová cena přístroje je stanovena na 2290 Kč vč. DPH.

Článek ze dne 16. dubna 2010 - pátek

Další články od Netgear Czech Republic s.r.o.