logo KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC
Anton Ivanov

Anton Ivanov

Bezpečnostní expert společnosti Kaspersky Lab

LinkedIn

Pozorujeme jasný vliv pandemie na výskyt hrozeb souvisejících s hrami. S rostoucím počtem lidí, kteří se začali věnovat hraní, se stále více z nich setkávalo s hrozbami, které byly maskovány jako hry. Tyto hrozby se šíří nejčastěji dvěma způsoby. Prvním jsou phishingové stránky - objevilo se jich nesčíslné množství, jsou zaměřené na různé herní platformy a mnohé z nich jsou pro běžné uživatele velmi těžko rozeznatelné od regulérních stránek.

Druhým přenašečem infekce jsou warezové stránky - konkrétně jsme vysledovali dobře koordinovanou kampaň, která prostřednictvím takových stránek šířila nebezpečný dropper, který zasáhl uživatele ve 45 zemích.

S rozvojem herních doplňků a měn se herní průmysl stává pro kyberzločince ještě lukrativnějším a lákavějším. Snad nejvážnějším rizikem spojeným s hrozbami cílícími na hráče je odcizení přihlašovacích údajů k účtu - ať už jde o přihlašovací údaje k hernímu účtu, nebo, což je ještě horší, k bankovním či kryptoměnovým aplikacím.

Uvedení nové verze operačního systému Windows vždy vyvolá velký zájem. Lidé chtějí vyzkoušet co nejrychleji tu nejnovější verzi a zapomínají na opatrnost.

Například stahují soubory z neznámých zdrojů - to je něco, co rozhodně nedoporučujeme. Útočníci jsou totiž na tento zájem velmi dobře připraveni.

Očekávali jsme, že pokusy o zneužití těchto zranitelných míst rychle porostou, zatím jsme podobný typ útoků detekovali ve více než stovce zemí, v podstatě po celém světě. S ohledem na typ těchto zranitelných míst je stále ohrožena řada organizací. I když počáteční útoky mohly být cílené, neexistuje důvod, aby se útočníci nezkoušeli zaměřit náhodně na jakoukoli organizaci, která provozuje tento server.

Jejich akce jsou spojeny s vysokým rizikem krádeže dat nebo dokonce ransomwarem, a proto je třeba přijmout ochranná opatření co nejdříve.

Bohužel, dokud nebudou všichni studenti zpátky na prezenční výuce, budou školy a další vzdělávací instituce nadále vítaným cílem kybernetických zločinců, protože tento sektor tradičně příliš neřeší svoje kybernetické zabezpečení.

Pandemie ale jasně ukázala, že se to musí změnit - zejména proto, že se k vyučování stále častěji využívají moderní technologie, a je jedno, zda jde o výuku na dálku či nikoli.