logo KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC
Tatyana Shishkova

Tatyana Shishkova

Bezpečnostní expertka společnosti Kaspersky

LinkedIn

Mobilních útoků obecně skutečně ubylo, nicméně útoky, které nadále pozorujeme, jsou sofistikovanější a hůř odhalitelné. Kyberzločinci se snaží maskovat škodlivé aplikace pod rouškou legitimních aplikací, které lze často stáhnout z oficiálních obchodů s aplikacemi.

Se stále větším rozšířením mobilních bankovních a platebních aplikací navíc existuje vyšší pravděpodobnost, že se na ně kyberzločinci aktivněji zaměří.

Počínat si na internetu opatrně a nestahovat neznámé aplikace je sice chvályhodné, ale důrazně doporučuji používat také spolehlivé bezpečnostní řešení. Zejména pokud jde o zabezpečení financí, je lepší se včas připravit, než později litovat.

Na internetu je vždy náročné najít rovnováhu mezi budováním digitální přítomnosti a zachováním soukromí. Přechod na on-line seznamování vytváří další oblast, kde musí uživatelé zvolit nejvhodnější způsob, jak navázat vztah a zároveň chránit svoji bezpečnost. Naštěstí jsme v posledních několika letech svědky toho, že se seznamovací aplikace ubírají správným směrem a omezují rizika virtuálního randění.

Podporují zabezpečení údajů a v placených verzích mnoha aplikací mohou uživatelé provádět takové věci, jako ruční určení polohy nebo rozmazání fotografií. Doufejme, že v budoucnu budou tyto možnosti dostupné ve všech aplikacích zdarma.

To nejlepší, co mohou uživatelé udělat pro své bezpečí, je dávat si pozor, jaké údaje o sobě sdílejí, a to jak na svých seznamovacích profilech, tak v konverzacích.