logo KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC
Anna Larkina

Anna Larkina

Hlavní bezpečnostní expertka společnosti Kaspersky

LinkedIn

Seznamovací aplikace otevírají lidem hledajícím partnera spoustu možností. Všechny informace uložené on-line však mohou získat podvodníci, kteří pak oběti připraví o peníze nebo jinak zneužijí jejich důvěry. Této příležitosti se také rychle chápou kyberzločinci, aby získali finanční prospěch.

Dobrou zprávou je, že seznamovací aplikace jdou správným směrem a umožňují uživatelům navazovat bezpečnější kontakty. Jakkoli mohou být tyto interakce někdy skvělé, opatrnost je vždy na místě.

I když si myslíte, že jste na internetu dostatečně zkušení a opatrní, vždy existují způsoby, jak si zlepšit digitální bezpečnost.

Díky tomu se pak můžete těšit z konverzace s vědomím, že jste vy i vaše osobní údaje v bezpečí.

Současné děti už od útlého věku vyrůstají s počítačovými hračkami v ruce, takže se mnohem rychleji sžijí s digitálním prostorem a zvládají nové technologie. Jsme svědky, jak se síť TikTok během krátké doby stala jednou z hlavních, jež určuje u dětí trendy, a stále si udržuje jejich zájem. Vedle toho neubyly síly ani YouTube a zůstává mezi dětmi na špičce oblíbenosti, částečně díky obrovské rozmanitosti videí - od návodných klipů, které je provedou celou hrou, po vzdělávací lekce a videa.

Když porozumíme a dokážeme analyzovat, o co se děti na internetu zajímají, pomůže nám to v tom, jak se zaměřit na bezpečnostní aspekty jejich chování. Budou-li rodiče vědět, jaké druhy hudby jejich dítě poslouchá, jaké má oblíbené bloggery, nebo jaké hry hraje, můžou posílit vzájemnou důvěru a vztahy.

Můžou třeba natočit video pro TikTok společně. Navíc díky tomu můžou rodiče dětem víc pomoc, aby se samy chránily před případnými hrozbami, které na ně číhají v online světě.

Vzhledem k vysoké míře propojení našich životů s digitálním světem není divu, že on-line hrozbám čelíme tak často. Lze proti nám zneužít i různé nástroje pro sebeprezentaci, přičemž doxing si mezi určitými skupinami získává nezdravě vysokou popularitu jako prostředek pro trestání a ubližování jiným lidem.

Bohužel není možné mít pod kontrolou vše, co o nás na síti existuje, ale určitě se vyplatí podniknout alespoň nějaké kroky. Abychom udrželi osobní údaje v bezpečí a zmírnili možná rizika, musíme si uvědomit, s kým a jak sdílíme naše data, a přijmout určitá opatření, abychom si nad nimi udrželi kontrolu.

Naštěstí jsou potřebná opatření částečně vyřešena instalací a používáním vhodných nástrojů na ochranu osobních údajů, jako jsou správci hesel nebo doplňky internetových prohlížečů na ochranu soukromí.