logo KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC
Evgeny Lopatin

Evgeny Lopatin

Bezpečnostní analytik společnosti Kaspersky

LinkedIn

Vidíme, že počty skenování a pokusů o útok pomocí Log4Shell postupně klesají. Ale snaha o zneužití této zranitelnosti přetrvává. Jak ukazuje naše telemetrie, kyberzločinci pokračují v hromadném skenování a pokoušejí se využít zneužitelný kód.

Této zranitelnosti využívají jak pokročilí aktéři hrozeb, kteří se zaměřují na konkrétní organizace, tak oportunisté, kteří jednoduše hledají jakékoli zranitelné systémy, na něž by mohli zaútočit.

Vyzýváme všechny, kteří tak ještě neučinili, aby provedli opravu a použili silné bezpečnostní řešení, aby se ochránili.

Apache Logging Project (Apache Log4j) je open-source knihovna, která zajišťuje logování a která se používá v milionech Java aplikací. Každý produkt, který pracuje s touto verzí knihovny (verze 2.0-beta9 až 2.14.1), je potenciální obětí tohoto CVE Tato zranitelnost je obzvláště problematická.

Útočníci mohou získat úplnou kontrolu nad systémem, ale nebezpečná je i v tom, jak snadno se dá použít - dokonce i nezkušeným hackerem.

Průběžně vidíme, jak se kyberútočníci snaží aktivně najít software, který by mohli pomocí tohoto CVE napadnout. Proti útokům pomůže včasná aktualizace a silné zabezpečení.

Fakt, že jsou tyto zranitelnosti nadále aktivně zneužívané, není žádným překvapením. Poměrně často jde o zranitelnosti nultého dne, které byly odhaleny ji před nějakou dobou a k nimž vývojáři vydali opravy. Přesto nadále představují velkou hrozbu, protože o nich ví velké množství kyberzločinců, kteří zkouší štěstí při průnicích do jakékoli sítě, která se jim namane.

Tak velký nárůst počtu útoků opět ukazuje, proč je tak důležité opravit zranitelnosti co nejdříve, aby se zabránilo útokům na interní sítě. Důrazně proto doporučujeme řídit se nedávnými doporučeními společnosti Microsoft, aby uživatelé zmírnili možná rizika.