logo KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC
Anton Ivanov

Anton Ivanov

Bezpečnostní expert společnosti Kaspersky Lab

LinkedIn

Uvedení nové verze operačního systému Windows vždy vyvolá velký zájem. Lidé chtějí vyzkoušet co nejrychleji tu nejnovější verzi a zapomínají na opatrnost.

Například stahují soubory z neznámých zdrojů - to je něco, co rozhodně nedoporučujeme. Útočníci jsou totiž na tento zájem velmi dobře připraveni.

Očekávali jsme, že pokusy o zneužití těchto zranitelných míst rychle porostou, zatím jsme podobný typ útoků detekovali ve více než stovce zemí, v podstatě po celém světě. S ohledem na typ těchto zranitelných míst je stále ohrožena řada organizací. I když počáteční útoky mohly být cílené, neexistuje důvod, aby se útočníci nezkoušeli zaměřit náhodně na jakoukoli organizaci, která provozuje tento server.

Jejich akce jsou spojeny s vysokým rizikem krádeže dat nebo dokonce ransomwarem, a proto je třeba přijmout ochranná opatření co nejdříve.

Bohužel, dokud nebudou všichni studenti zpátky na prezenční výuce, budou školy a další vzdělávací instituce nadále vítaným cílem kybernetických zločinců, protože tento sektor tradičně příliš neřeší svoje kybernetické zabezpečení.

Pandemie ale jasně ukázala, že se to musí změnit - zejména proto, že se k vyučování stále častěji využívají moderní technologie, a je jedno, zda jde o výuku na dálku či nikoli.