logo KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC
Tatyana Shcherbakova

Tatyana Shcherbakova

Senior Web-content Analyst společnosti Kaspersky

LinkedIn

Široce diskutovaná témata - např. peníze, filmové premiéry nebo celosvětové události jako pandemie, byla pro podvodníky vždy vítanou příležitostí. Tyto scénáře se každoročně opakují a nevypadá to, že by s tím zločinci měli v dohledné době přestat. Je to hlavně proto, že takové podvody bývají velmi účinné, protože lidé stále příliš důvěřují tomu, co vidí ve svých e-mailových schránkách a prohlížečích.

Je důležité uvědomit si, že existuje mnoho nabídek, které vypadají příliš dobře na to, aby byly pravdivé. Vyzýváme proto lidi, aby byli ohledně obsahu přijatých e-mailů obezřetní, protože tento přístup jim může pomoct ochránit jejich osobní údaje a peníze.

Během slevových akcí Black Friday jsme vždy svědky zvýšené aktivity podvodníků. Možná trochu neobvyklejší je jejich pozornost věnovaná systémům elektronických plateb. Tentokrát jsme zjistili mimořádný růst počtu útoků napodobujících nejoblíbenější platební systémy.

Podvodníci samozřejmě vnímají každou novou platební aplikaci jako další příležitost k oklamání uživatelů. V zájmu ochrany svých dat a financí byste se proto měli vždy ujistit, že je stránka pro online platby bezpečná.

Můžete to poznat podle toho, že adresa URL webové stránky začíná HTTPS namísto obvyklého HTTP a že se vedle této adresy v prohlížeči obvykle objeví ikona zámku.

Stejně jako v minulosti jsme svědky toho, že útočníci využívají nových trendů a průniků, aby ukradli peníze a přihlašovací údaje, ať už jde o rostoucí počet uživatelů messengerů nebo pokračující problém s doručováním zásilek uprostřed pandemie. Spam a phishing jsou nadále jedním z nejúčinnějších způsobů, jak úspěšně zaútočit, protože hrají na lidské emoce.

Nejlepší věc, kterou můžou uživatelé udělat, je mít se na pozoru před jakýmikoli nevyžádanými e-maily a být velmi opatrní při klikání na jakékoli přílohy nebo odkazy v e-mailech - raději zadejte adresu požadovaného webu do prohlížeče.