logo ESET software spol. s r. o.

Martin Skýpala

Produktový manažer české pobočky společnosti ESET

Martin Skýpala - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.

Současné kybernetické hrozby se vyvíjejí velmi dynamicky. Cílem útoků jsou přitom stále častěji také malé a střední podniky, které jsou v mnoha případech bezbranné kvůli nedostatku odborných znalostí, kapacit nebo obojího - často musí pozornost soustředit na každodenní úkoly.

Jako společnost, která je dlouholetým odborníkem na kybernetickou bezpečnost s mimořádně významným postavením mezi malými a středními firmami a s více než 500000 zákazníky v této oblasti, vidíme obrovský potenciál v nabídce cenově dostupné a škálovatelné služby.

Náš přístup výrazně snižuje riziko, že se malé a střední podniky stanou obětí útoků ransomwaru a dalších forem bezpečnostních incidentů, a zároveň jim pomáhá dodržovat předpisy.

Spuštění služby ESET MDR pro malé a střední podniky představuje snadný způsob, jak posílit bezpečnost stávajících zákazníků využívajících platformu ESET PROTECT, která díky našim dlouholetým zkušenostem v oblasti analýzy hrozeb integruje všechny naše bezpečnostní moduly s nepřetržitě běžící službou MDR.

Vladimíra Žáčková

Specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET

Vladimíra Žáčková - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Hesla stojí v první linii obrany mezi kyberútočníky a našimi citlivými údaji. Tyto údaje jsou pro ně velice cenné, protože je mohou zpeněžit nebo využít k dalším útokům. Útočníci se k nim snaží dostat třeba za pomoci škodlivých kódů, kterými jsou typicky tzv. infostealery. Ty se řadí mezi spyware, který v Česku dlouhodobě sledujeme.

Podle našich dat tyto útoky stále mírně rostou, a to především ve vyspělejších zemích EU a v USA, přičemž mezi oběťmi jsou především uživatelé operačního systému Windows. Ještě před několika lety byla za silné heslo považovaná náhodná kombinace velkých a malých písmen, speciálních znaků a čísel. Lidé tak začali volit sice složitá, ale krátká hesla.

Dnešní automatizované nástroje na prolamování hesel využívané např. v útocích tzv. hrubou silou ale dokáží taková hesla uhodnout během několika minut.

Lepší variantou je proto volit např. heslovou frázi, která by ale neměla přímo souviset s našimi osobními údaji nebo informacemi o naší rodině a koníčcích - útočníci si je totiž mohou snadno zjistit např. z veřejných informací na sociálních sítích.

Pavol Balaj

Segmentový ředitel společnosti ESET

Pavol Balaj - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Jsme nadšeni, že jsme byli v hodnocení IDC MarketScape jmenováni lídrem, a dvakrát dokonce hlavním hráčem v oblasti moderního zabezpečení koncových bodů v malých, velkých a středních firmách. Kybernetické útoky jsou jednou z nejrelevantnějších hrozeb pro moderní společnosti.

Díky našim více než 30letým zkušenostem v oblasti kybernetické bezpečnosti, neustálým investicím do výzkumu a vývoje našich řešení a finanční stabilitě jsme schopni zajistit nejvyšší možnou úroveň ochrany pro naše zákazníky a partnery.

Těší nás, že je naše úsilí oceněno i navenek.

Jakub Souček

Team Coordinator & Malware Analyst společnosti ESET

Jakub Souček - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

V pražské výzkumné pobočce se dlouhodobě zaměřujeme na mapování bankovního malwaru v zemích Latinské Ameriky v rámci takzvaného botnet trackingu. Naše týmy na monitorování objevených malware rodin pracují již od roku 2017.

Této hrozbě přitom v minulosti nebylo věnováno příliš mnoho pozornosti, což se především dlouhodobou prací pražského týmu podařilo změnit.

Jiří Kropáč

Vedoucí brněnského viruslabu společnosti ESET

Jiří Kropáč - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

V roce 2024 očekáváme v případě platformy Android také neustálý nárůst adwaru, clickerů a skrytých aplikací, jejichž autoři vydělávají peníze zobrazováním velkého množství reklam uživatelům. Tento přístup funguje, protože mnoho uživatelů nechce za aplikace platit a místo toho volí neoficiální verze zdarma, které jsou ale zpravidla součástí většího balíčku obsahujícího škodlivý kód. S takovými aplikacemi se mohou uživatelé nejčastěji setkat v obchodech třetích stran.

Očekáváme, že autoři škodlivého kódu mohou využívat nástroje umělé inteligence ke zlepšení jazykové kvality a důvěryhodnosti svých škodlivých aplikací a obsahu. Jejich distribuce bude také snazší a rychlejší vzhledem ke generativním schopnostem AI modelů, které mohou vytvářet nové webové stránky.