logo ESET software spol. s r. o.
Jakub Souček

Jakub Souček

Team Coordinator & Malware Analyst společnosti ESET

LinkedIn

V pražské výzkumné pobočce se dlouhodobě zaměřujeme na mapování bankovního malwaru v zemích Latinské Ameriky v rámci takzvaného botnet trackingu. Naše týmy na monitorování objevených malware rodin pracují již od roku 2017.

Této hrozbě přitom v minulosti nebylo věnováno příliš mnoho pozornosti, což se především dlouhodobou prací pražského týmu podařilo změnit.

Vyděračský software neboli ransomware je stále jednou z největších hrozeb pro firmy. V uplynulém roce byl opět aktivnější než v roce 2022, a to skoro dvojnásobně.

Podle dostupných zjištění vzniká mnoho nových variant ransomwaru na základě již dříve uniklých zdrojových kódů předchozích variant. Mnohdy tak nové varianty vytváří i amatérští útočníci.

Zároveň to ale pomáhá i nám, obráncům, abychom dokázali pokrýt širší škálu všech variant ransomwaru, včetně těch právě nově vznikajících, s pomocí obecnější sady pravidel a detekcí.

Aktuálně jsou v České republice největší hrozbou takzvané infostealery, škodlivé kódy, které se zaměřují na krádeže dat. Riziko představují především pro operační systém Windows. Útoky se navíc stále více objevují v češtině, což s ohledem na velikost České republiky a specifika češtiny jako jazyka, kterým se mluví z celosvětového hlediska jen na malém a omezeném území, svědčí o tom, že Česká republika je v současné době cílem, na který útočníci míří záměrně.

Výrazně vzrostla i rizika spojená s podvodnou komunikací. A ačkoli vidíme, že útoky prostřednictvím ransomwaru aktuálně spíše klesají, podle našeho pozorování zároveň roste míra jejich sofistikovanosti.

Všechny aktuální hrozby, ať už útoky ransomwarem nebo phishingové podvody, kladou větší nároky na proškolení zaměstnanců firem, protože každý zaměstnanec se zařízením připojeným k internetu může potenciálně vpustit útočníky k firemním datům.

Nabídka zaměstnání ESET software spol. s r. o.