logo ESET software spol. s r. o.

Vladimíra Žáčková

Specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET

Vladimíra Žáčková - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Aplikace eDoklady umožňuje občanům prokazovat svoji totožnost bez nutnosti mít u sebe fyzickou podobu dokladu, a je tak jedním z důležitých kroků na cestě k digitalizaci státu. Všechny údaje z občanského průkazu mohou mít lidé díky aplikaci ve svém chytrém telefonu a snadno je kopírovat např. do webových formulářů. Od ledna 2024 se mohou lidé prokazovat pomocí aplikace na ministerstvech a dalších úřadech jako např. ČSÚ, ÚOOÚ nebo NÚKIB.

Od letošního července bude prokazování elektronickým dokladem možné u dalších státních orgánů, krajů a obcí s rozšířenou působností, kam patří třeba policie, soudy, úřady práce nebo pobočky Czech POINTu.

Od začátku roku 2025 bude potom ověření identity pomocí eDokladů možné u ostatních orgánů veřejné moci i soukromých osob, tedy v bankách, na poště, ve školách nebo u volební komise.

Robert Šuman

Vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti ESET

Robert Šuman - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Cílem většiny kampaní, kterým se věnujeme v aktuální zprávě, byly vládní organizace a některá konkrétní odvětví, např. ta spojená s pokračujícími a neúnavnými útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Evropa zažila ve sledovaném období pestrou škálu útoků od různých kyberútočníků.

Skupiny spojené s Ruskem posílily své špionážní aktivity v Evropské unii, kde jsou stále přítomni také útočníci napojení na Čínu - to naznačuje trvalý zájem těchto APT skupin o dění v evropském prostoru.

Robert Šuman

Vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti ESET

Robert Šuman - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Cvičení Locked Shields vnímáme v dnešním realitě kybernetických hrozeb jako klíčové - je to především spolupráce všech odborných institucí a specialistů, která může i v případě reálné hrozby a bezprecedentní situace nejlépe přispět k obraně před kybernetickými hrozbami, které mohou i v reálném prostředí zacílit na energetiku, zdravotnická zařízení, veřejnou dopravu nebo vojenské systémy, a to v mezinárodním kontextu.

Do letošního cvičení se v různých týmech, včetně slovensko-maďarského, zapojili také čtyři kolegové z pražské výzkumné pobočky.

Juraj Malcho

Technologický ředitel společnosti ESET

Juraj Malcho - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Locked Shields podporuje myšlenku, že spolupráce je jednou z nejsilnějších stránek NATO - zvyšuje úroveň ochrany všech členských států, jejich obyvatel, firem a kritické infrastruktury.

Společnost ESET je hrdá na to, že může podpořit Ministerstvo obrany SR v tomto cvičení simulujícím reálné hrozby, a to poskytnutím odborníků kybernetické bezpečnosti, forenzní analýzy, informací o hrozbách, právní a strategické komunikace, stejně jako naší kyberbezpečnostní platformy ESET PROTECT XDR.

Společně jsme odolnější vůči pokusům o narušení bezpečnosti ze strany jakýchkoli útočníků.

Jakub Souček

Team Coordinator & Malware Analyst společnosti ESET

Jakub Souček - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Nový tým, který se v pražské výzkumné pobočce v posledních měsících formoval, se aktivně zaměří na kyberkriminální aktivity a metody vedení útoků, a to nejen v Česku, ale po celém světě, protože kybernetické hrozby nerespektují státní hranice. Svou odborností budeme moct přispět nejen ke zlepšení našich detekčních technologií a ochrany pro naše zákazníky, ale také prohloubit celkové povědomí o takových hrozbách pro širokou veřejnost.

Mezi kybernetické hrozby, které označujeme termínem crimeware, patří velké kyberútoky, nejčastěji s cílem finančního zisku. Gangy, které za nimi stojí, zpravidla nebývají sponzorované státy, narozdíl od APT skupin.

Z oblasti crimewaru je největší hrozbou dlouhodobě ransomware - podle našich dat posiloval v posledním roce o více než 50 % a rozhodně se nejedná o hrozbu, která by byla na ústupu.

Stránka 1/51 Další >