logo ESET software spol. s r. o.

Chytrý telefon je přirozenou součástí letního cestování

Podle průzkumu společnosti ESET je u nás chytrý telefon nezbytným technologickým doplňkem letních dovolených - cestování si bez něj neumí představit 88 % dotázaných. Nezanedbatelný počet respondentů ale bohužel také nepočítá s tím, že by jej měli před dovolenou zabezpečit - 49 % z nich si před odjezdem nezkontroluje aktualizace ani neprovede zálohu jeho obsahu.

Pětina dotázaných (21 %) pak s sebou k moři vezme i notebook a další necelá pětina (17 %) přibalí i tablet - s nimi cestují především nejmladší respondenti ve věku 18 - 30 let, ale také lidé ve věku 51 - 65 let. Jen 16 % dotázaných si s sebou vezme i pracovní zařízení. Jedná se především o lidi ve věku 30 - 41 let s vysokoškolským diplomem.

"Chytrý telefon je přirozenou součástí našeho cestování, protože s ním dnes pořídíme fotky, videa, zůstáváme v kontaktu s rodinou a blízkými, a zároveň v něm můžeme mít doklady, platební karty, letenky atd. Potřebujeme ho mít funkční k celé řadě věcí. Přitom ale jen čtvrtina dotázaných si před cestou zkontroluje aktualizace aplikací a operačního systému, které mají přímý dopad na správné fungování telefonu a jeho bezpečnost. Jen pětina dotázaných zkontroluje, zda má aktuální také bezpečnostní software a další pětina provede zálohu důležitých dokumentů a fotek či videí v telefonu. Přitom kromě kybernetických rizik můžeme o data na dovolené přijít i tak, že telefon ztratíme, nebo nám ho někdo ukradne. Zatímco na sociálních sítích patříme spíše k opatrným, rizikům se dále vystavujeme i v případě veřejných WiFi sítí," říká Michal Červenka, marketingový ředitel české pobočky společnosti ESET.

Jen aktualizované a chráněné zařízení má přitom největší šanci, že se nestane cílem škodlivého kódu, a zároveň data neohrozí ani jeho ztráta. S poškozením ani krádeží přitom na dovolené nepočítá 39 % dotázaných.

Polovina dotázaných uvedla, že zařízení zabezpečuje především zámkem a ověřením kódem PIN, heslem či biometrickými údaji. Vyšší míru bezpečnosti ale poskytuje ověření biometrickými údaji jako je otisk prstu nebo sken obličeje, které jsou nejspolehlivější.

Pouze 12 % dotázaných využívá nějaké řešení, které jim pomůže zařízení v případě ztráty najít. Funkce ochrany pro případ krádeže či ztráty přitom obsahují i moderní bezpečnostní řešení kybernetické ochrany.

Bezpečnostní software je navíc spolehlivou ochranou před škodlivými kódy či podvodnými weby. 13 % dotázaných se také již setkala s podvodem na ubytovacích platformách, přičemž třem procentům z nich vznikla finanční škoda.

Zážitky sdílíme poměrně opatrně

Pětina lidí sdílí na sociálních sítích fotografie a videa z dovolené pouze v nejbližším okruhu lidí (19 %). Desetina (11 %) pak uvedla, že je sdílí veřejně během dovolené, i když ne bezprostředně během zážitku. Dále pak lidé nejčastěji sdílí své fotky a videa na sítích během dovolené jen s vybranými přáteli (10 %) nebo jen s vybranými přáteli až po svém návratu (9 %).

Pětina dotázaných (22 %) uvedla, že videa ani fotky z dovolené na sociálních sítích nesdílí - jednalo se daleko více o muže než ženy, lidi z Čech a nejstarší skupinu dotázaných ve věku 51 - 65 let.

Nejbezpečnější je zveřejnit zážitky až po svém návratu. Především v případě veřejných profilů si mohou útočníci z dílčích příspěvků poskládat docela přesný přehled o tom, kde například bydlíme a kde se pohybujeme. Bezpečnost tak v tuto chvíli nabývá fyzického rozměru.

Pouze 6 % dotázaných uvedlo, že během dovolené sdílí videa a fotografie na sociálních sítích veřejně bezprostředně během zážitku. Všechen náš obsah na sociálních sítích přispívá do celkového otisku naší digitální stopy. Tam patří mimo jiné i historie polohy. I zde se zdá, že si v Česku toto riziko spíše uvědomujeme - polovina lidí u příspěvků na sociálních sítích neoznačuje, kde se nachází, dělá to pouze 15 % dotázaných.

WiFi připojení

Se sdílením zážitků během dovolené souvisí i naše potřeba připojení k internetu. Veřejné WiFi sítě zpravidla ale nebývají adekvátně zabezpečené a mohou se stát prostředkem k odcizení našich dat. Útočník se dokáže dostat do komunikace mezi námi a serverem, tedy cílovou stránkou, kterou si chceme na internetu zobrazit. Následně dokáže sledovat, co na internetu děláme.

Čtvrtina dotázaných uvedla, že se při výběru WiFi sítě řídí dle toho, zda je veřejná internetová síť chráněná nějakým heslem, další čtvrtina se zeptá personálu, zda je síť oficiální. Pětina lidí si WiFi síť zvolí podle toho, zda se jedná např. o podnik, kterému lze důvěřovat, a další pětina pak podle toho, zda se název podniku shoduje s názvem WiFi sítě.

Přesto je však důležité mít na paměti, že čím víc lidí k síti přistupuje, tím více roste riziko jejího zneužití. Reálné nebezpečí hrozí i z podstrčené WiFi sítě, kterou má útočník plně pod kontrolou a spustí ji tak, aby budila dojem oficiální sítě kavárny, restaurace, hotelu, obchodního centra atd.

Vždy doporučujeme se k veřejným WiFi sítím připojovat prostřednictvím sítě VPN. Přinejmenším bychom se na veřejné WiFi neměli přihlašovat k žádným důležitým účtům ani zadávat citlivé informace do formulářů na webu. V tomto případě doporučujeme využití dat operátora - jen data od operátora na dovolené využívá 36 % lidí.

Na dovolenou s VPN

S čím dál tím větší digitalizací všeho, co děláme, se s kybernetickými riziky můžeme setkat i během našich letních cest a dovolených. Jedním z opatření, které mohou lidé pro své větší bezpečí udělat, je pořízení VPN - virtuální privátní sítě, která vytvoří zabezpečené šifrované spojení mezi našim zařízením a vzdáleným serverem.

Jejím úkolem je poskytnout nám soukromí, bezpečnost a určitou míru anonymity. Lidé ji však převážně nepoužívají.

Pětina respondentů přitom neví, co to VPN je - podle průzkumu jde o lidi především mimo Prahu, starší respondenty a lidi se základním vzděláním či s výučním listem. Polovina dotázaných, 55 %, pak uvedla, že na dovolené VPN nepoužívá.

Kromě toho, že díky VPN můžeme sledovat i ze zahraničí české pořady, nabízí i nesporné bezpečnostní výhody - díky ní bude naše komunikace s cílovými webovými stránkami šifrovaná a dodatečně zabezpečená.

Právě kvůli bezpečnému připojení na veřejné WiFi síti používá VPN dle průzkumu desetina dotázaných. VPN dnes bývá součástí i kvalitních bezpečnostních programů.

Další kyberbezpečnostní doporučení

Mezi další kyberbezpečnostní doporučení patří pravidelné aktualizace systému i všech aplikací a programů v zařízeních, která s sebou na dovolenou povezete, a pořízení kvalitního bezpečnostního softwaru.

Nejen při rezervaci ubytování se mějte na pozoru před podvodnou phishingovou komunikací - nikdy neklikejte na odkazy ani nestahujte přílohy ve zprávách, které jste obdrželi bez vyžádání. Aplikace stahujte vždy pouze z oficiálních a prověřených obchodů s aplikacemi.

Pokud plánujete platit i v zahraničí kartou online, vytvořte si jednorázovou virtuální platební kartu, jejíž údaje můžete bezpečně sdílet. Karta se automaticky zneplatní po provedení jedné transakce, nemůže tedy docházet k dalšímu odčerpávání peněz z vašeho účtu.

K fyzickému zabezpečení vaší platební karty na cestách mohou posloužit RFID peněženky nebo cestovní ledvinky. Ty navíc snadno můžete schovat pod oblečení a ochránit tak i vaše další cennosti, včetně telefonu.

Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos ve dnech od 11. do 16. 6. 2025 na 1017 respondentech v České republice.

Článek ESET software spol. s r. o. ze dne úterý 15. července 2025

Další články od ESET software spol. s r. o.

Chytrý telefon je přirozenou součástí letního cestování

Jan Urbík - nový Country manažer ESET v České republice

Růst zájmu o služby spravované detekce a reakce ESET MDR

Jak se vyhnout kybernetickým rizikům během letních festivalů

ESET věnuje tři miliony eur na projekt lorAI - Low Resource AI

Phishingové útoky jsou nedílnou součástí kybernetických rizik

Zpráva o aktivitách skupin útočníků zaměřených na pokročilé přetrvávající hrozby

Pozor na kybernetická rizika při nákupu kryptoměn

Změny v ekosystému ransomwarových gangů

Platforma ESET PROTECT posiluje kybernetickou bezpečnost firem

Útočná skupina DeceptiveDevelopment cílí na vývojáře softwaru

Jak bezpečně stahovat a spravovat aplikace v chytrém mobilním telefonu

Michal Červenka - nový marketingový ředitel české pobočky ESET

ESET Threat Report H2 2024 analyzuje globální vývoj kybernetických hrozeb

Roste obliba nákupů prostřednictvím chytrého telefonu a mimo klasické české e-shopy

ESET objevil zranitelnosti v produktech Mozilla a Windows

Češi podceňují bezpečnost při zálohování svých dat

Aktualizace ESET HOME Security reaguje na růst počtu pokročilých a automatizovaných hrozeb na internetu

Organizovaná síť podvodníků cílí na ubytovací platformy

Kybernetická špionáž APT skupiny Gamaredon

Ransomware ScRansom cílí na zranitelnosti v systémech malých a středních firem

Malware NGate se stal součástí útoků na klienty českých bank

Nové phishingové útoky na klienty českých bank

ESET v Česku roste - firmy potvrzují zájem o řešení v cloudu a profesionální služby kybernetické bezpečnosti

Digitální doklady pohledem českých uživatelů

Přehled aktivit ATP útočných skupin

ESET na kybernetickém cvičení NATO

Nový bezpečnostní tým ESETu se cíleně zaměří na aktivity kyberkriminálních útočných skupin

ESET MDR posiluje kybernetickou bezpečnost malých a středních firem

Silné a bezpečné heslo je důležité pro vaši ochranu v kyberprostoru

Široká nabídka ESET řešení v oblasti zabezpečení koncových bodů

ESET a brazilská policie společně s v boji proti botnetové síti Grandoreiro

Shrnutí a vývoj kybernetických hrozeb podle expertů ESET

Přístup českých uživatelů k bezpečnosti při online nakupování

ESET sjednocuje kyberbezpečnostní řešení pro domácí uživatele

Aktuální zpráva ESET APT Activity

PR komunikaci českého ESETu vede Rita Gabrielová

David Března v čele nové divize ESET Corporate Solutions

Nenechte se okrást podvodníky na internetových bazarech

ESET Threat Report T1 2023 mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb

ESET pokračuje v růstu - celkové tržby za rok 2022 přesáhly 14 miliard korun

Nová obchodní strategie ESET mění model licencování a posiluje cloudová řešení

Pokročilá firemní ochrana v cloudu je hlavním hybatelem růstu českého ESETu

Patch Management v platformě ESET PROTECT Cloud

Detekce a ochrana před ransomware na úrovni hardwaru

Jindřich Mičán - nový technický ředitel české pobočky ESET

Nová verze ESET Cyber Security pro macOS

IDC oceňuje ESET za moderní ochranu koncových zařízení

Nové aktivity APT skupiny Lazarus

Špionážní kampaň APT skupiny StrongPity cílí na uživatele platformy Android