Podle průzkumu společnosti ESET, který byl zaměřen na všeobecné povědomí o prokazování identity pomocí eDoklady - digitální alternativě ke klasickým občanským průkazům, zatím třetina dotázaných neví, kdy ji začne využívat. Největší výhodu uživatelé vidí v tom, že může nahradit plastové doklady, zároveň se ale bojí kybernetických útoků a ztráty dat.
Podle výsledků průzkumu, který byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos ve dnech 29. 5. - 3. 6. 2024 na 1000 respondentech v České republice, již polovina dotázaných využívá nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady v prokazování své identity na úřadech (53 %). Třetina dotázaných (34 %) naopak odpovídala, že aplikaci nevyužívá a desetina pak uvedla, že netuší, o jakou aplikaci se jedná (10 %).
Podle výsledků průzkumu již polovina dotázaných využívá nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady v prokazování své identity na úřadech (53 %). Třetina dotázaných (34 %) naopak odpovídala, že aplikaci nevyužívá a desetina pak uvedla, že netuší, o jakou aplikaci se jedná (10 %).
Byly to přitom nejvíce ženy ve věkové kategorii 31 - 40 let, které aplikaci eDoklady neznají. Obecně a napříč věkovými kategoriemi se o aplikaci eDoklady více zajímají muži, jsou to také spíše oni, kdo již aplikaci využívá nebo ji plánuje využívat.
"Aplikace eDoklady umožňuje občanům prokazovat svoji totožnost bez nutnosti mít u sebe fyzickou podobu dokladu, a je tak jedním z důležitých kroků na cestě k digitalizaci státu. Všechny údaje z občanského průkazu mohou mít lidé díky aplikaci ve svém chytrém telefonu a snadno je kopírovat např. do webových formulářů. Od ledna 2024 se mohou lidé prokazovat pomocí aplikace na ministerstvech a dalších úřadech jako např. ČSÚ, ÚOOÚ nebo NÚKIB. Od letošního července bude prokazování elektronickým dokladem možné u dalších státních orgánů, krajů a obcí s rozšířenou působností, kam patří třeba policie, soudy, úřady práce nebo pobočky Czech POINTu. Od začátku roku 2025 bude potom ověření identity pomocí eDokladů možné u ostatních orgánů veřejné moci i soukromých osob, tedy v bankách, na poště, ve školách nebo u volební komise," říká Vladimíra Žáčková, specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET.
S ohledem na postupné rozšiřování míst, kde se bude možné pomocí aplikace prokazovat, se dle průzkumu třetina uživatelů ještě nerozhodla, kdy přesně začne aplikaci používat (33 %). U rozhodnutých respondentů jich nejvíce odpovídalo, že ji mají již nainstalovanou od letošního ledna (18 %).
Pětina dotázaných (22 %) ji neplánuje využívat vůbec - odpovídali tak především lidé ve věku 51 - 65 let. Mezi největší obavy spojené s využíváním aplikace patří jednoznačně riziko kybernetických útoků a krádeže dat v aplikaci. Jako pomyslný protipól pak uživatelé uváděli tu výhodu, že s aplikací již nebudou muset nosit plastovou verzi dokladu.
Nejsou to však jen kybernetické útoky a krádeže dat (41 %), kterých se v Česku v souvislosti s novým způsobem prokazování totožnosti bojíme. Dotázaní jako další obavy uváděli odcizení nebo ztrátu telefonu a následné zneužití dokladu (34 %), přílišný dohled státu nad soukromím (27 %) nebo obavu z nedostatečné úrovně zabezpečení dat ze strany státu (25 %).
Čeští uživatelé se pak také obávají situací, které jsou spojené s jejich chytrým telefonem - že se telefon může vybít a nebude možné identifikaci provést (25 %), anebo že vlivem nedostupného signálu a mobilních dat může být aplikace eDoklady nefunkční (24 %). Více než pětina však žádné obavy nemá. Míra obav rostla u dotázaných spolu s růstem jejich věku.
Naopak na otázku, jaké výhody vidí v elektronickém prokazování totožnosti, dotázaní uváděli především odpadnutí nutnosti nosit s sebou plastovou verzi dokladu (45 %), rychlost a efektivitu digitálního prokazování (29 %) nebo snadnější identifikaci v bankách nebo dalších institucích (22 %).
To, že je tato verze identifikačního dokladu bezpečnější, si však myslí jen 14 % dotázaných. Třetina pak nevidí žádné výhody, a to opět především z řad nejstarších respondentů ve věku 51 - 65 let.
Kromě aplikace eDoklady využívají uživatelé v Česku k digitálnímu ověření také bankovní identitu (70 %), datovou schránku (30 %), MojeID (19 %), Mobilní klíč eGovermentu (15 %) či aplikaci eObčanka (11 %).
Právě pomocí těchto způsobů je možné ověřit svoji totožnost online a přidat občanský průkaz do aplikace eDoklady.
K ochraně chytrého telefonu přistupují uživatelé dle výsledků průzkumu různě. Jako nejčastější způsob ochrany dat uváděli zamykání obrazovky pomocí biometrických údajů - otiskem prstu nebo snímkem obličeje (50 %).
Mezi další časté bezpečnostní návyky patří pravidelné aktualizace operačního systému telefonu i aplikací (48 %), stále je však časté také zamykání obrazovky telefonu pomocí gesta (24 %) nebo PINu (45 %). Právě zadávání kódu PIN je preferovaný způsob zámku a ověřování v chytrém telefonu pro uživatele a uživatelky nad 50 let.
Dotázaní dále také uváděli, že dbají na fyzickou bezpečnost zařízení (45 %), tedy že hlídají, aby telefon nezůstal nikde ležet bez dozoru. I přes výše zmíněné způsoby ochrany dat v mobilním zařízení však jen třetina uživatelů a uživatelek (33 %) uvedla, že má ve svém telefonu nainstalovaný bezpečnostní program.
Neméně důležitá je i naše vlastní obezřetnost. Častým zdrojem hrozeb totiž mohou být samotné aplikace obsahující škodlivé kódy nebo adware. Riziko je pak větší především u neoficiálních verzí aplikací z neověřených internetových obchodů nebo úložišť.
V této otázce má již většina uživatelů základní povědomí o rizicích, a stahuje tak aplikace z oficiálních obchodů Google Play nebo App Store (74 %), nebo z důvěryhodných zdrojů, jako jsou webové stránky úřadů (20 %). Dbají na to především starší uživatelé.
Mladší ročníky si aplikace vybírají zase na základě recenzí a doporučení. Hodnocení v oficiálních obchodech pomáhá s rozhodováním 23 % dotázaným. Dalších 17 % pak dá na recenze jiných uživatelů a 12 % se rozhoduje podle doporučení známých a rodiny.
Pro část respondentů je při výběru také důležité, jak nakládá aplikace s jejich údaji (13 %), nebo historie incidentů a chyb aplikace (11 %).
Článek ESET software spol. s r. o. ze dne čtvrtek 13. června 2024
Kybernetická špionáž APT skupiny Gamaredon
Ransomware ScRansom cílí na zranitelnosti v systémech malých a středních firem
Malware NGate se stal součástí útoků na klienty českých bank
Nové phishingové útoky na klienty českých bank
Digitální doklady pohledem českých uživatelů
Přehled aktivit ATP útočných skupin
ESET na kybernetickém cvičení NATO
Nový bezpečnostní tým ESETu se cíleně zaměří na aktivity kyberkriminálních útočných skupin
ESET MDR posiluje kybernetickou bezpečnost malých a středních firem
Silné a bezpečné heslo je důležité pro vaši ochranu v kyberprostoru
Široká nabídka ESET řešení v oblasti zabezpečení koncových bodů
ESET a brazilská policie společně s v boji proti botnetové síti Grandoreiro
Shrnutí a vývoj kybernetických hrozeb podle expertů ESET
Přístup českých uživatelů k bezpečnosti při online nakupování
ESET sjednocuje kyberbezpečnostní řešení pro domácí uživatele
Aktuální zpráva ESET APT Activity
PR komunikaci českého ESETu vede Rita Gabrielová
David Března v čele nové divize ESET Corporate Solutions
Nenechte se okrást podvodníky na internetových bazarech
ESET Threat Report T1 2023 mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb
ESET pokračuje v růstu - celkové tržby za rok 2022 přesáhly 14 miliard korun
Nová obchodní strategie ESET mění model licencování a posiluje cloudová řešení
Pokročilá firemní ochrana v cloudu je hlavním hybatelem růstu českého ESETu
Patch Management v platformě ESET PROTECT Cloud
Detekce a ochrana před ransomware na úrovni hardwaru
Jindřich Mičán - nový technický ředitel české pobočky ESET
Nová verze ESET Cyber Security pro macOS
IDC oceňuje ESET za moderní ochranu koncových zařízení
Nové aktivity APT skupiny Lazarus
Špionážní kampaň APT skupiny StrongPity cílí na uživatele platformy Android
Pozor na podvodný spam v chatovací aplikaci Messenger
Phishing v Česku jako nový typ stálé hrozby
Shrnutí vývoje kybernetických hrozeb v roce 2022
Ukrajina je stále hlavním cílem APT skupin napojených na Rusko
Vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem
ESET Threat Report T2 2022 mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb
Češi často sdílí přihlašovací údaje pro více služeb
Lepší ochrana před ransomwarem a zabezpečení online plateb pro domácí uživatele
Špionážní malware zneužívá populární cloudové služby
Jiří Bracek v čele českého týmu pro výzkum a vývoj ESET Research
ESET slaví 30 let nepřetržitých inovací v oblasti IT bezpečnosti
Bezpečnostní produkty ESET za zvýhodněnou cenu
Nový malware typu backdoor pro platformu macOS
Globální finanční výsledky ESET za rok 2021
Vývoj kybernetických hrozeb v souvislosti s válkou na Ukrajině
Nové produkty kybernetické bezpečnosti pro ISP a Telco operátory
Globální útok ATP skupiny Lazarus na letecké a obranné společnosti
Globální iniciativa ESET Heroes of Progress hledá hrdiny pokroku a vizionáře