Odhalená útočná kampaň, která spadá do kategorie tzv. crimeware, cílila na klienty tří českých bank. Malware NGate má prostřednictvím škodlivé aplikace nainstalované na zařízeních s platformou Android jedinečnou schopnost přenášet data z platebních karet obětí. Útok mohl být proveden díky přenesení dat pomocí technologie NFC.
"Malware NGate kompromitoval nejdříve chytrý telefon a následně zkopíroval bankovní kartu na chytrý telefon útočníka, na kterém byl proveden tzv. root zařízení (prolomení omezení ze strany jeho výrobce). Hlavním cílem této kampaně bylo umožnit útočníkům neoprávněné výběry z bankovních účtů obětí, a to přímo z bankomatů. V případě, že by tento postup selhal, měli útočníci záložní plán - převést peníze z bankovních účtů obětí na jiné účty. Tento nový postup útoku s využitím technologie NFC jsme dosud neviděli v případě žádného dříve objeveného malwaru pro platformu Android. Je založen na nástroji NFCGate, který navrhli studenti na Technické univerzitě v Darmstadtu v Německu, aby dokázali zachytit, analyzovat nebo měnit přenos dat prostřednictvím technologie NFC. Proto jsme tuto novou rodinu malwaru pojmenovali NGate," říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET.
Oběti si stáhly a nainstalovaly malware NGate poté, co je útočníci lstí přiměli myslet si, že komunikují se svou bankou. Záminkou pro komunikaci bylo smyšlené napadení jejich zařízení. Ve skutečnosti samy oběti nevědomky nakazily svá zařízení malwarem, když si po kliknutí na podvodný odkaz v SMS zprávě, která je informovala o přeplatku na daních, stáhly a nainstalovaly škodlivou aplikaci.
Podle analytiků z ESETu malware NGate doposud nebyl dostupný v oficiálním obchodě pro platformu Android, Google Play. Nic netušící oběti útoku byly přes odkaz nasměrovány na stránky, které byly od oficiálního obchodu vizuálně jen těžko rozlišitelné.
Malware NGate souvisí podle zjištění společnosti ESET s phishingovými aktivitami útočníků, kteří působili v České republice od listopadu 2023. Tyto aktivity byly pravděpodobně pozastaveny po zatčení podezřelého, ke kterému došlo v březnu 2024, ve stejném měsíci, kdy útočníci do kampaní zapojili malware NGate.
Analytici ze společnosti ESET nejdříve zjistili, že se útočníci zaměřili na klienty tří českých bank, a to již na konci listopadu. Malware k obětem doručili prostřednictvím krátkodobých domén, které byly vydávány za legitimní bankovní weby nebo oficiální mobilní bankovní aplikace dostupné v obchodě Google Play. Ve stejném měsíci společnost ESET o svých zjištěních informovala postižené banky.
Útočníci v popsané kampani využili také potenciál progresivních webových aplikací (PWAs), které vydávali za zmíněné webové stránky bank nebo mobilní bankovní aplikace. Tuto strategii pak ještě zdokonalili použitím vyšší verze PWA, kterou je WebAPK. Vrcholem operace bylo zapojení malwaru NGate.
ESET pak v březnu 2024 zjistil, že malware NGate je hostovaný na stejných doménách, ze kterých se dříve stahovaly již zmíněné škodlivé PWA kódy. Pokud napadení uživatelé malware NGate nainstalovali a spustili, zobrazila se jim falešná webová stránka, která po nich vyžadovala zadání bankovních údajů. Ty byly následně odeslány na server útočníka.
Kromě těchto phishingových funkcí obsahuje malware NGate také nástroj NFCGate. Útočníci jej v tomto případě zneužili k přenosu dat mezi dvěma zařízeními - zařízením oběti a zařízením pachatele. Některé z funkcí malwaru přitom fungují pouze na tzv. rootnutých zařízeních. V tomto případě bylo však možné přenést data i z takto neupravených, standardních zařízení.
Malware NGate také vyzýval oběti k zadání citlivých informací, jako je bankovní identita, datum narození a PIN kód k jejich platebním kartám. Oběti byly vyzvány k tomu, aby na svých chytrých telefonech zapnuly funkci NFC. Poté měly přiložit svou platební kartu na zadní stranu svého chytrého telefonu, dokud škodlivá aplikace kartu nerozpoznala.
Pro zajištění ochrany před tak složitými útoky je třeba zakročit zároveň proti phishingu, dalším technikám sociálního inženýrství a samotným škodlivým kódům pro platformu Android. Znamená to provádět kontroly URL adres webových stránek, stahovat aplikace pouze z oficiálních obchodů a bezpečně uchovávat PIN kódy - poslední dvě zmíněná opatření přitom mají ve svých rukách částečně samotní uživatelé.
Dále je na místě samozřejmě i používání bezpečnostního řešení pro chytré telefony, vypínat funkci NFC, když ji zrovna nevyužíváme a používat případně také ochranná pouzdra na telefony nebo virtuální karty vyžadující naše ověření.
Článek ESET software spol. s r. o. ze dne čtvrtek 29. srpna 2024
Malware NGate se stal součástí útoků na klienty českých bank
Nové phishingové útoky na klienty českých bank
Digitální doklady pohledem českých uživatelů
Přehled aktivit ATP útočných skupin
ESET na kybernetickém cvičení NATO
Nový bezpečnostní tým ESETu se cíleně zaměří na aktivity kyberkriminálních útočných skupin
ESET MDR posiluje kybernetickou bezpečnost malých a středních firem
Silné a bezpečné heslo je důležité pro vaši ochranu v kyberprostoru
Široká nabídka ESET řešení v oblasti zabezpečení koncových bodů
ESET a brazilská policie společně s v boji proti botnetové síti Grandoreiro
Shrnutí a vývoj kybernetických hrozeb podle expertů ESET
Přístup českých uživatelů k bezpečnosti při online nakupování
ESET sjednocuje kyberbezpečnostní řešení pro domácí uživatele
Aktuální zpráva ESET APT Activity
PR komunikaci českého ESETu vede Rita Gabrielová
David Března v čele nové divize ESET Corporate Solutions
Nenechte se okrást podvodníky na internetových bazarech
ESET Threat Report T1 2023 mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb
ESET pokračuje v růstu - celkové tržby za rok 2022 přesáhly 14 miliard korun
Nová obchodní strategie ESET mění model licencování a posiluje cloudová řešení
Pokročilá firemní ochrana v cloudu je hlavním hybatelem růstu českého ESETu
Patch Management v platformě ESET PROTECT Cloud
Detekce a ochrana před ransomware na úrovni hardwaru
Jindřich Mičán - nový technický ředitel české pobočky ESET
Nová verze ESET Cyber Security pro macOS
IDC oceňuje ESET za moderní ochranu koncových zařízení
Nové aktivity APT skupiny Lazarus
Špionážní kampaň APT skupiny StrongPity cílí na uživatele platformy Android
Pozor na podvodný spam v chatovací aplikaci Messenger
Phishing v Česku jako nový typ stálé hrozby
Shrnutí vývoje kybernetických hrozeb v roce 2022
Ukrajina je stále hlavním cílem APT skupin napojených na Rusko
Vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem
ESET Threat Report T2 2022 mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb
Češi často sdílí přihlašovací údaje pro více služeb
Lepší ochrana před ransomwarem a zabezpečení online plateb pro domácí uživatele
Špionážní malware zneužívá populární cloudové služby
Jiří Bracek v čele českého týmu pro výzkum a vývoj ESET Research
ESET slaví 30 let nepřetržitých inovací v oblasti IT bezpečnosti
Bezpečnostní produkty ESET za zvýhodněnou cenu
Nový malware typu backdoor pro platformu macOS
Globální finanční výsledky ESET za rok 2021
Vývoj kybernetických hrozeb v souvislosti s válkou na Ukrajině
Nové produkty kybernetické bezpečnosti pro ISP a Telco operátory
Globální útok ATP skupiny Lazarus na letecké a obranné společnosti
Globální iniciativa ESET Heroes of Progress hledá hrdiny pokroku a vizionáře
Pozor na inzertní podvody na internetových bazarech
Tým z ESET Research na kybernetickém cvičení NATO
Platforma ESET PROTECT pomáhá se správou kybernetické bezpečnosti firmy