logo ESET software spol. s r. o.
Robert Šuman

Robert Šuman

Vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti ESET

LinkedIn

Jedná se o takový evergreen podvodů. Detekujeme jej ve více než 20 jazykových mutacích po celém světě. Některé jazykové verze jsou povedenější, některé překlady jsou spíše strojové, nicméně vždy útočníci zneužijí jméno lokálně známé osobnosti.

V Česku takto například zneužívají jména Petra Kellnera, Petra Čecha, Jaromíra Jágra, Jaromíra Soukupa, dále světových inovátorů jako je Elon Musk či Bill Gates.

Na Slovensku jsme zaznamenali podvod s Miroslavem Trnkou, spoluzakladatelem společnosti ESET. Útočníci rychle mění webové stránky i adresy kryptopeněženky.

Pro oběti i osobnosti, jejichž jméno je takto zneužité, je velmi složité se bránit.

Pandemie proměnila i svět kybernetických hrozeb, ty se vždy odvíjejí od změn v reálném světě. Když v průběhu prvního a druhého kvartálu klesla cena Bitcoinu, ubylo také pokusů o jeho nelegální těžbu, tzv. cryptojacking. Z preventivních důvodů řada lidí pracuje z domova, v reakci na tuto změnu přibylo útoků na domácí zařízení a jejich prostřednictvím na firemní infrastrukturu.

Pozorujeme také výrazný nárůst tzv. fileless útoků. Jde o metodu, kdy se škodlivý soubor neukládá na disk, ale infikuje zařízení v paměti. Jde o vhodnou metodu pro jednorázové akce, například krádež hesel. Mimo to mírně ustupují sofistikované hrozby, jako je ransomware.

V prvním čtvrtletí jsme ale zachytili jiný nebezpečný trend. Jde o doxing, tedy postup, kdy útočníci vyhrožují zveřejněním získaných dat, pokud oběť nezaplatí.

České výzkumné centrum se loňský rok zaměřilo na bankovní malware v Latinské Americe. Chtěli jsme zjistit, jak spolu souvisí různé druhy malware, jestli budeme schopni identifikovat i nové rodiny v této oblasti a lépe tak uživatele chránit.

Nově objevená rodina malware Amavaldo se šíří prostřednictvím spamové kampaně v podobě příloh maskovaných za legitimní PDF dokumenty. Útočníci tak napadají zejména brazilské a mexické bankovní aplikace.

Pomocí škodlivého kódu, který ESET detekuje jako BackSwap, mění útočníci platební příkazy internetového bankovnictví napadených uživatelů a obchází tak dvoufaktorovou autentizaci. Na účet tzv. bílého koně posílají částky v rozmezí 60000 až 200000 korun. Ty pak zpravidla vybírají z bankomatů komplicové útočníků.

Hrozba se šíří prostřednictvím přílohy elektronické pošty. Aktuální název je VydanaFaktura.zip a obsahuje soubor VydanaFaktura2010091pdf.jse. Identifikace se ale může v průběhu času měnit.

České republice se tato aktuální kampaň prakticky vyhnula. Zaznamenali jsme velice nízký počet detekcí. Rovněž jsme do této chvíle nezaznamenali zasažení ani žádné významné instituce, které by byly alespoň částečně tímto druhem malware ochromeny. Důvody, proč se WannaCry v tuzemsku nešířil více, jsou v tuto chvíli známé dva. Tím prvním je velmi brzká detekce této hrozby, která zamezila větším škodám.

Tím druhým je, že Česká republika pravděpodobně nebyla primárním cílem tohoto útoku. Před aktuální verzí této hrozby Vás bezpečně ochrání pravidelně aktualizovaný bezpečnostní software i operační systém včetně všech bezpečnostních aktualizací. Obecně rovněž platí, že by uživatel měl vždy věnovat pozornost e-mailům, které otevírá.

Zejména pokud je odeslána neznámým uživatelem nebo obsahuje potenciálně nebezpečnou přílohu. Stejně tak je vhodné pravidelně zálohovat data, o která uživatel nechce přijít, a to mimo svůj počítač.

Nabídka zaměstnání ESET software spol. s r. o.