logo ESET software spol. s r. o.
Robert Šuman

Robert Šuman

Vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti ESET

LinkedIn

S podobnými e-maily se setkáváme pravidelně a v různých obměnách. Dříve převládaly anglicky psané zprávy, nyní převládají ty s takřka bezchybnou češtinou. Jde ale o masovou spamovou kampaň, kterou můžeme vidět v soukromých i pracovních e-mailových schránkách. Zároveň jde o podvod, neboť žádnou nahrávkou útočník nedisponuje, a proto není důvod žádné výkupné platit.

V souvislosti s koronavirem lze očekávat podvodné e-maily i SMS, které budou souviset s očkováním. Útočníci tuto oblast monitorují a upravují své aktivity, aby lidem nebyly podezřelé. V prosinci 2020 tak například posílali podvodné SMS s výsledky testů jménem několika pražských nemocnic.

Předpokládáme, že v roce 2021 v Česku pravděpodobně poroste počet útoků na cloudové služby, a to nejen na konkrétní účty uživatelů, ale také na zranitelné funkcionality celých služeb. V takovém případě může útočník využít chybu aplikace a útočit prostřednictvím legitimního nástroje, což je mnohem komplikovanější včas detekovat.

Cloud služby a uložiště využívají i útočníci, vidíme příklon k přesunu kontrolních serverů do cloudu, hostování malware a ukládání ukradených dat v cloudových službách.

Jedná se o takový evergreen podvodů. Detekujeme jej ve více než 20 jazykových mutacích po celém světě. Některé jazykové verze jsou povedenější, některé překlady jsou spíše strojové, nicméně vždy útočníci zneužijí jméno lokálně známé osobnosti.

V Česku takto například zneužívají jména Petra Kellnera, Petra Čecha, Jaromíra Jágra, Jaromíra Soukupa, dále světových inovátorů jako je Elon Musk či Bill Gates.

Na Slovensku jsme zaznamenali podvod s Miroslavem Trnkou, spoluzakladatelem společnosti ESET. Útočníci rychle mění webové stránky i adresy kryptopeněženky.

Pro oběti i osobnosti, jejichž jméno je takto zneužité, je velmi složité se bránit.

Pandemie proměnila i svět kybernetických hrozeb, ty se vždy odvíjejí od změn v reálném světě. Když v průběhu prvního a druhého kvartálu klesla cena Bitcoinu, ubylo také pokusů o jeho nelegální těžbu, tzv. cryptojacking. Z preventivních důvodů řada lidí pracuje z domova, v reakci na tuto změnu přibylo útoků na domácí zařízení a jejich prostřednictvím na firemní infrastrukturu.

Pozorujeme také výrazný nárůst tzv. fileless útoků. Jde o metodu, kdy se škodlivý soubor neukládá na disk, ale infikuje zařízení v paměti. Jde o vhodnou metodu pro jednorázové akce, například krádež hesel. Mimo to mírně ustupují sofistikované hrozby, jako je ransomware.

V prvním čtvrtletí jsme ale zachytili jiný nebezpečný trend. Jde o doxing, tedy postup, kdy útočníci vyhrožují zveřejněním získaných dat, pokud oběť nezaplatí.

České výzkumné centrum se loňský rok zaměřilo na bankovní malware v Latinské Americe. Chtěli jsme zjistit, jak spolu souvisí různé druhy malware, jestli budeme schopni identifikovat i nové rodiny v této oblasti a lépe tak uživatele chránit.

Nově objevená rodina malware Amavaldo se šíří prostřednictvím spamové kampaně v podobě příloh maskovaných za legitimní PDF dokumenty. Útočníci tak napadají zejména brazilské a mexické bankovní aplikace.

Nabídka zaměstnání ESET software spol. s r. o.