logo

Využití datových schránek v Česku rychle roste

Během října Češi odeslali více než 10,5 milionu zpráv pomocí datových schránek. Jejich uživatelé tak mohou pohodlně komunikovat s úřady, aniž by je museli osobně navštívit. Od 2. 11. 2020 lze zdarma také zasílat datové zprávy komerčním subjektům.

"Během první vlny pandemie jsme byli svědky rekordního nárůstu počtu nově založených a aktivovaných datových schránek. To se během druhé vlny koronaviru neděje, měsíční přírůstky nově aktivovaných datových schránek odpovídají průměrným měsíčním hodnotám mimo pandemii. Co ale výrazně narůstá, je objem zasílaných datových zpráv. Hranice 10 milionů odeslaných datových zpráv za měsíc padla vůbec poprvé," říká Martin Vondrouš, expert na využívání nových technologií ve společnosti Software602.

Během října 2020 v České republice přibylo 8892 nově aktivovaných datových schránek, což odpovídá například číslům z července, kdy se opatření proti šíření koronaviru rozvolňovala.

Oproti tomu v jarních měsících, kdy si Česká republika odbývala premiéru v opatřeních proti šíření Covid-19, zájem o zřizování a aktivaci datových schránek eskaloval a jenom za duben jich přibylo přes 20 tisíc. Běžně to přitom bývá okolo osmi až devíti tisíc měsíčně.

Využívání datových zpráv ještě poroste, minimálně po dobu stavu nouze a vládních opatření proti šíření Covid-19.

Napomůže tomu i rozhodnutí Ministerstva vnitra coby zřizovatele ISDS, podle kterého je možné od 2. 11. 2020 zasílat datové zprávy zdarma i soukromým subjektům. Dosud se za tuto službu platilo.

Bezplatné zasílání datových zpráv komerčním subjektům fungovalo i během jarní vlny pandemie Covid-19 a bylo navázané na dobu stavu nouze, jejž vyhlašuje vláda.

Nynější stav nouze platí do pátku 20. 11. - vláda ho bude chtít ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou prodloužit.

Další články k tématům - COVID-19 - datové schránky - koronavir - pandemie - zdarma - Martin Vondrouš

Článek ze dne 10. listopadu 2020 - úterý

Další články od Software602 a.s.

Nabídka zaměstnání