logo KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC
David Emm

David Emm

Hlavní bezpečnostní výzkumník společnosti Kaspersky Lab

LinkedIn

Data nás provázejí, ať jsme kdekoli, stávají se naší součástí a zůstávají s námi po celý život. Údaje, které sdílíme v současnosti, často nebudou odrážet stejnou osobnost, jakou budeme v budoucnu. Potřebujeme lépe porozumět dopadu sdílených dat v průběhu času a jak to může ovlivnit náš další život.

Především si musíme uvědomit, zda a do jaké míry můžeme trvale vymazat svou starou digitální identitu, která již neodráží naše hodnoty. Díky službě Kaspersky Security Cloud vidíme, kde se naše data nacházejí a jak je můžeme chránit, a budovat tak bezpečnější svět.

I když více než polovina (56%) lidí je na sociálních médiích aktivní již přes deset let, mnozí stále ještě řeší, jak vyvážit pozitiva a negativa tohoto on-line prostředí. Nyní jsme přešli do nové éry, kdy se virtuální vztahy stávají normou.

Tyto jednostranné vazby však mohou eskalovat do nadměrného sdílení na sociálních médiích, když se lidé snaží tyto vztahy dále rozvíjet. To pak může vést k široké škále negativních a nepředvídatelných důsledků, např. k hackerským útokům a pokusům o phishing, doxing a šikanu, pomluvy a mnoha dalším útokům.

Je pochopitelné, že vzhledem k lockdownům, které jsme v uplynulém roce zažili, lidi přitahuje on-line prostředí a parasociální vztahy, protože jimi zahání osamělost a nudu. Je však velmi důležité, aby si zároveň uvědomovali důsledky nadměrného sdílení na internetu a dokázali najít vyváženější přístup.

Od vypuknutí pandemie hledají vlády po celé Evropě způsob, jak monitorovat šíření viru, aby mohly znovu otevřít své ekonomiky, pohostinství a cestovní ruch. Momentálně však méně než polovina (47%) Evropanů důvěřuje vládám svých zemí, pokud jde o sdílení osobních informací. Data z průzkumu ukazují, že Češi mají ještě o trochu menší důvěru, sdílení osobních dat s vládou znepokojuje 53,6% respondentů.

I když by tedy mnoho Evropanů bylo ochotno vzdát se části svého soukromí výměnou za větší uvolnění protiepidemických opatření a návrat k normálu, stojí vlády jednotlivých států před úkolem zajistit dostatečně robustní a zabezpečené řešení pro shromažďování a uchovávání potřebných osobních údajů, aby si získaly důvěru občanů a bezpečně se vymanily z pandemie.

Náš průzkum ukázal, že technologie může zmírnit některé dopady pandemie a díky tomu se lidé mohou cítit míň osaměle. Dokonce jsme zaznamenali lidi, kteří se dřív technologiím vyhýbali, ale nyní je bleskově přijali za své, aby mohli být ve spojení s těmi, které mají rádi. Služby jako videohovory nebo online streamování se staly nezbytnou součástí každodenního života.

Je skvělé, kolik z nás najednou dokáže využívat výhod technologií, ale musíme si zároveň uvědomit, že ne každý umí vyhodnotit i rizika spojená s internetovými hrozbami. Musíme zajistit, aby všichni byli připojeni bezpečně.

Pouze při bezpečném používání internetu nám můžou online a digitální nástroje, jež máme k dispozici, poskytnout lék na osamělost a hodit záchranné lano izolovaným lidem.

Žijeme ve světě, který je natolik těkavý, že je pravděpodobné, že v budoucnu dojde k událostem či procesům, jež jsme si dosud nebyli schopni ani představit. Objem a složitost proměn, které jsme zaznamenali a které ovlivnily prostředí kybernetických hrozeb, by nás mohly postavit před velké množství scénářů toho, co nás asi čeká. Na světě nadto nejsou týmy zkoumající hrozby, které by dokázaly plně rozpoznat jednání aktérů APT hrozeb.

Jistě, svět je chaotický, nicméně naše dosavadní zkušenosti ukazují, že jsme v minulosti dokázali předvídat vývoj APT hrozeb a díky tomu jsme se na ně mohli lépe připravit. Tímto směrem se budeme ubírat i nadále, budeme se snažit porozumět taktikám a metodám, jež APT kampaně a aktivity využívají, sdílet získané znalosti a vyhodnocovat dopady, které tyto cílené kampaně mají.

Nejdůležitější je situaci pozorně sledovat a být vždy připraveni reagovat - a my jsme přesvědčení, že tohle děláme dobře.