logo

KVADOS vybudoval jednu z nejmodernějších serveroven v České republice

Skupina KVADOS dokončila přípravu nové serverovny, která patří svými parametry k nejmodernějším v České republice a řadí se ke špičce i v rámci celé střední Evropy.

Unikátní projekt za 20 milionů Kč, na nějž 6 miliony Kč přispěla také Evropská unie, dovolil vybudovat serverovnu na souvislé ploše 70 m2 přímo v budově společnosti. Díky tomu bylo možné zajistit veškeré požadované vlastnosti a zároveň mají odborníci skupiny KVADOS do serverovny bezprostřední přístup kdykoliv.

"Projekt serverovny vznikl přibližně před rokem. Naše koncepce postavená na vysoké hustotě serverové infrastruktury na bázi blade serverů a maximální virtualizaci klade vysoké nároky na instalovaný výkon do každého jednotlivého racku. Byli jsme postaveni před složitý problém, kdy serverovny našich stávajících poskytovatelů nebyly připraveny na parametr 20 kW na rack. Tento problém jsme nakonec vyřešili schválením investice do vybudování vlastní serverovny, která bude plnit všechny požadované parametry," říká Miroslav Hampel, generální ředitel skupiny KVADOS.

Jedinečnost nové serverovny nejlépe dokládají čísla a fakta. Prostor 70 m2 se nachází mimo záplavovou oblast, je vodotěsně i protipožárně oddělen od zbytku budovy, má dvojitou podlahu i strop. Zároveň disponuje maximální úrovní protipožární ochrany. Okolnímu ohni odolá nejméně hodinu a půl a má vlastní hasicí systém schopný vázat kyslík, který do 10 sekund zlikviduje přetlakem jakékoliv hoření uvnitř serverovny. Samozřejmostí je kompletní napojení na centrální dohled.

Tato pevnost poskytuje bezpečí pro 20 racků 42U chlazených vodním systémem, s výkonem třikrát až šestkrát vyšším, než jaký nabízejí přední české konkurenční společnosti – tedy až 30 kW na rack. Zároveň je serverovna napojena na záložní UPS s bateriemi a dále pak záložní zdroj elektrické energie. O konektivitu se stará optický spoj (až 100Mb) a nezávisle na něm i bezdrátové spojení ve vyhrazeném pásmu 10G (8Mb s možností navýšení na 16Mb bez změny technologie).

Unikátně je řešena možnost měření elektrické energie každého blade šasi i jednotlivých serverů do speciální zakázkové aplikace. Vstup do serverovny je umožněn přes skener otisku prstu, celý prostor je trvale střežen a monitorován pomocí kamerového systému. Komplexní rozvod mezi racky je realizován na metalickém rozvodu kategorie 6A a paralelně pomocí optické kabeláže.

Další články k tématům - blade - KVADOS - serverovny - záložní - Miroslav Hampel

Článek ze dne 29. dubna 2010 - čtvrtek

Další články od KVADOS a.s.