logo

Autonomní roboti v gastronomii se stávají realitou

Robot BellaBot začíná plnit svůj úkol, jakmile je objednávku potřeba dopravit ke stolu. Přijede na místo, hostům přehraje nahranou zprávu a ti si pak své menu odeberou. S robotem se může ke stolu vydat i číšník. Hosté jsou ale podle prvních zkušeností rádi, když si jídlo mohou převzít sami.

Technologie uhánějí kupředu mílovými kroky a automatizace se prolíná napříč obory. V gastru by ale málokdo čekal takové překvapení, jaké zažili návštěvníci orlovské restaurace Silvie. Tady si totiž do svého týmu přibrali nového, trochu netradičního brigádníka.

V restauraci Silvie mají na nového kolegu nadšené reakce. Vedle úspory času a pracovní síly je to pro hosty nová atrakce, která přitahuje další klientelu. Hosté si od robota rádi přebírají objednávky a děti se s ním těžko loučí.

Společně s pražskou stejkárnou Maso a Kouř se tak staly prvními restauracemi v Evropě, kde vás robot tohoto typu obslouží.

Stačí, aby obsluha podniku nastavila číslo stolu, kam má být objednávka dopravena. Robot má na všech stranách čidla, takže je při pohybu v podniku velmi bezpečný. I když se umí pořádně rozjet, tak do ničeho nenarazí. Pokud se před něj někdo postaví, tak ho navíc upozorní.

V Česku se zatím jedná o úplnou novinku, pokud byste však zavítali do Číny, zjistíte, že tento způsob obsluhy je tam už zcela běžný.

Robot je kvalitně provedený a velmi oblíbený v restauracích určených pro rodiče s dětmi. Když se ho děti dotknou, tak k nim promluví. Navíc je navržen v kočičím provedení - jeho horní část má podobu hlavy kočky.

"V plánu je také další rozšíření pracovní náplně BellaBot robota. Podle zkušeností by číšníci ocenili pomoc při sklízení špinavého nádobí. V každé restauraci potřebují v nejvytíženějších hodinách k ruce brigádníka, který se postará o odklizení nádobí ze stolů. Stačí, aby měl číšník na ruce chytré hodinky, které se pomocí speciální aplikace propojí s QR kódy na stolech, a bude si tak moct okamžitě přivolat robota na pomoc. Zatím u nás můžete narazit pouze na dva kusy těchto robotů, na cestě už jsou ale další a vzhledem k poptávce jich bude dále přibývat. Chystáme se také objednat model do hotelu, který zastane funkci room servisu. Má na sobě skříňku, do které se dá uložit sendvič nebo nějaké pití, a robot umí objednávku doručit hostům až k pokoji. Dokonce si i sám přivolá výtah, přijede do daného patra, zavolá hostovi a s objednávkou počká za dveřmi," říká Miroslav Hampel, CEO ostravské společnosti KVADOS, která prostřednictvím své dceřiné společnosti Bettaroe Robotics do republiky tyto roboty dováží.

Roboti se již stávají běžnou součástí dnešního života, už dávno nepatří jen do žánru sci-fi. Jsou také cenově dostupní. Jeden takový robotický pomocník, jakého mají v Orlové, vyjde na zhruba 350 tisíc korun bez daně.

KVADOS ale také roboty pronajímá - zhruba od 15 tisíc korun měsíčně. Přitom dělá sedm dní v týdnu, nechce dovolenou a zvládá pracovat i na dvě směny.

Článek ze dne 6. srpna 2021 - pátek

Další články od KVADOS a.s.