logo ESET software spol. s r. o.
Martin Jirkal

Martin Jirkal

Vedoucí analytického oddělení pražské pobočy ESET

LinkedIn

Tyto škodlivé aplikace označujeme jako droppery. Mají jediný úkol a tím je instalovat do zařízení další škodlivý kód. Celkově jejich počet vzrostl o více než 10%. Nejčastěji instalují bankovního trojského koně Cerberus, který představuje riziko při placení online.

Droppery pocházejí z neoficiálních zdrojů, jako jsou fóra nebo různé webové stránky. Zachytili jsme široké spektrum aplikací, které malware šíří. Útočníci je vydávají za běžné nástroje, od běžných nástrojů až po volnočasové hry či aplikace pro správu chytrých vozů.

Zástupci malware typu dropper skončili v březnu 2021 na prvním a druhém místě v přehledu detekcí.

Právě příloha s koncovkou .exe, která značí spustitelný program, by měla být varovným signálem. V tomto případě se jedná se o program, který když spustíte, nainstaluje škodlivý kód. Běžné dokumenty by měly být například ve formátu .doc nebo .pdf. Důrazně bych varoval uživatele, aby podobné soubory s koncovkou .exe nestahovali nejen z e-mailů, ale obecně z jakýchkoli nedůvěryhodných zdrojů.

Operační systém Windows ve výchozím stavu koncovky nezobrazuje, čehož útočníci zneužívají zdvojením koncovky - např. faktura.doc.exe. Windows uživateli zobrazí pouze koncovku .doc, takže uživatel může získat pocit falešného bezpečí.

Dropper je typ malware, který si uživatel nevědomky nainstaluje spolu s nějakou aplikací. Škodlivý kód poté rozbalí samotný, mohli bychom říct, náklad, v tomto případě bankovního trojského koně Cerberus. V detekcích vidíme jiný stejnojmenný malware, jde ale o stalkerware Cerberus, který slouží ke špehování digitálních aktivit.

Stejný název vznikl shodou okolností, jedná se o zcela jiný typ malware, obě detekce byly pojmenovány v jiných letech. Navíc různé analytické laboratoře mají vlastní metodiky pro pojmenování nových typů škodlivého kódu.

V telemetrických datech vidíme výkyvy 5., 9., 18. a 25. 2. 2021. V těchto dnech tedy útočníci rozesílali větší množství spamu, v jehož příloze se skrýval malware Formbook. Pokud by podobně silné kampaně pokračovaly i v březnu, je možné že se právě Formbook stane nejčastěji detekovaným malwarem v České republice.

Formbook je dalším typem spyware. Podobně jako Spy.Agent.AES se zaměřuje na odcizení přihlašovacích jmen a hesel uložených v prohlížečích. Obě hrozby mají společné také to, že je lze zakoupit na černém trhu jako službu.

Lze si pronajmout škodlivý kód, místo na serveru, a dokonce i distribuci. Kybernetický zločin je tímto dostupný i pro méně technicky zdatné útočníky. Společné mají také šíření v e-mailových přílohách.

Kód Formbooku se šíří nejčastěji v příloze s názvem Credit Card & Booking details.exe, což naznačuje, že e-mail se snaží předstírat rezervaci dovolené. Podobná strategie je v současné době velmi překvapivá.

V lednu 2021 se do popředí detekčních statistik hrozeb pro Android dostaly takzvané droppery - jde o malware s jedinou funkcí - instalovat do zařízení jiný škodlivý kód. Dominoval především TrojanDropper.Agent.EHK. Tento malware slouží jako prostředník pro stažení a spuštění mnohem nebezpečnějšího škodlivého kódu.

V Česku instaluje především bankovní malware Cerberus. Jde o kód, který obsahuje funkce pro obcházení verifikace plateb při placení online a slouží k okradení obětí.

Nabídka zaměstnání ESET software spol. s r. o.