logo ESET software spol. s r. o.
Robert Šuman

Robert Šuman

Vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti ESET

LinkedIn

V našich telemetrických datech jsme první indikátory kompromitace viděli v září roku 2020. Aktivita útočníků pokračovala rychlým tempem, až na začátku února 2021 jsme detekovali vysloveně škodlivou aktivitu - v tu chvíli jsme incident nahlásili společnosti BigNox. Máme dostatek důkazů, které potvrzují, že infrastruktura společnosti BigNox byla kompromitována za účelem šíření malware.

Naše nálezy dále naznačují, že došlo také ke kompromitaci API. V některých případech docházelo v rámci aktualizací k dodatečnému stahování dalšího malware ze serverů kontrolovaných útočníky.

Uživatelům doporučujeme přeinstalování aplikace z čistého média. Společnost BigNox již uvedla, že zavedla potřebná opatření, aby si uživatelé mohli aktualizovat službu bez rizika.

Celkově jsme detekovali 29 miliard pokusů o prolomení RDP, respektive RDS. Nejčastěji ve Spojených státech, Polsku, Španělsku, Rusku, Německu, Británii a České republice. V tuto chvíli nelze přesně určit, proč je Česko pro útočníky tolik zajímavé. Svědčí o tom i nárůst detekcí ransomware a penetračních průniků. Je možné, že jen našli dost zranitelných míst.

Apeloval bych proto na všechny instituce, aby zabezpečení bodů vystavených do internetu nepodceňovali. Podle dostupných dat útočníci nejčastěji zneužívají známé zranitelnosti, například BlueKeep a EternalBlue, byť jsou nyní jednoznačně na ústupu, proto bych doporučil dbát na pravidelné aktualizace.

Podvod hraje na naše emoce - ať už je to touha po penězích nebo touha odhalit nějakou konspiraci. Na jedné z nejnovějších stránek najdete i 40-ti vteřinový výstřižek z rozhovoru z populární české talk show, kde jeden finanční analytik popisuje, co je to bitcoin, ale nehovoří vůbec o investicích.

Najdete na nich i příběh fiktivního redaktora a dalších obyčejných lidí, kteří už přes proklamovaný investiční nástroj vydělávají - všechno je ale smyšlené. Na triky podvodníků cílící na důvěřivé investory jsme upozorňovali již letos v lednu.

S podobnými e-maily se setkáváme pravidelně a v různých obměnách. Dříve převládaly anglicky psané zprávy, nyní převládají ty s takřka bezchybnou češtinou. Jde ale o masovou spamovou kampaň, kterou můžeme vidět v soukromých i pracovních e-mailových schránkách. Zároveň jde o podvod, neboť žádnou nahrávkou útočník nedisponuje, a proto není důvod žádné výkupné platit.

V souvislosti s koronavirem lze očekávat podvodné e-maily i SMS, které budou souviset s očkováním. Útočníci tuto oblast monitorují a upravují své aktivity, aby lidem nebyly podezřelé. V prosinci 2020 tak například posílali podvodné SMS s výsledky testů jménem několika pražských nemocnic.

Předpokládáme, že v roce 2021 v Česku pravděpodobně poroste počet útoků na cloudové služby, a to nejen na konkrétní účty uživatelů, ale také na zranitelné funkcionality celých služeb. V takovém případě může útočník využít chybu aplikace a útočit prostřednictvím legitimního nástroje, což je mnohem komplikovanější včas detekovat.

Cloud služby a uložiště využívají i útočníci, vidíme příklon k přesunu kontrolních serverů do cloudu, hostování malware a ukládání ukradených dat v cloudových službách.

Nabídka zaměstnání ESET software spol. s r. o.