logo

Datové centrum K2 s diskovým polem HP 3PAR

HP 3PAR je plně virtualizovanou úložnou platformou, která je primárně určena pro datová centra poskytující cloud, a to ať už veřejný, privátní či hybridní. Datové centrum K2 je vybudováno s parametry Tier IV a sofistikovaným systémem dohledových a environmentálních čidel.

Pro několikamilionovou investici s podporou EU se po hospodářsky úspěšném roce rozhodla společnost K2 atmitec, která vybavila Datové centrum K2 moderním enterprise diskovým polem HP 3PAR.

"Jednou z hlavních výhod 3PARu je jeho schopnost masivního paralelismu na úrovni zdrojů (tj. disků, controllerů, cest, portů a cache). Díky tomu je pole schopno najednou a paralelně zpracovat obrovské množství čtecích a zápisových operací bez toho, že by například zápis velmi malé transakce čekal na zápis velkého souboru s datovou zálohou. Tato vlastnost je v cloudových řešeních naprosto nepostradatelná pro dosažení komfortních odezev uživatelských požadavků", říká Ing. Karel Stýblo, technický ředitel K2 atmitec.

Další vlastností, která ještě více podporuje myšlenku cloudu, tj. platit jen za to, co jsem použil, je možnost automatické migrace dat mezi jednotlivými diskovými tiery (vrstvami SSD, FC SAS, SATA). Optimalizace využití jednotlivých diskových tierů je závislá na frekvenci a intenzitě využívání dat a tím na potřebě využívání vyššího nebo nižšího IO výkonu. Inteligentní optimalizační vrstva však mezi tiery nepřesouvá celé LUNy (logické volume), ale jen jejich části, tzv. chunklety, které jsou aplikacemi a službami nejvíce využívány.

"Tato vlastnost velmi zvyšuje efektivitu provozu, protože naše zkušenost je taková, že například na MS Windows serverech stačí umístit jen 1/3 datové kapacity na rychlé FC SAS disky a obsloužíme tím až 2/3 požadovaných IO operací. Samozřejmostí je vazba na reportovací billingový systém, takže zákazník vidí, jaké disky jak dlouho využíval a kolik ho to stálo. Volitelně také může požádat o analýzu, které aplikace nebo služby extrémní zátěž vyžadovaly, a případně upravit své IT procesy", dodává Stýblo.

HP 3PAR je plně virtualizovaná storage, jejímž základním stavebním kamenem je tzv. chunklet. Chunklety tvoří RAID sety, kdy každý z jeho členů je uložen na samostatném šasi (odolnost proti výpadku diskového šasi). RAID sety jsou svázány logickými disky, a ty jsou namapovány rovnoměrně na jednotlivé controllerové uzly (odolnost proti výpadku controlleru). Logické disky jsou svázány logickým volumem, LUNy jsou dále serverům prezentovány přes všechny porty všech controllerových uzlů (vysoká propustnost).

Výhody použití HP 3PARu tak ocení zejména korporátní zákazníci, kteří vyžadují garantovanou odezvu na uživatelské požadavky, a to bez ohledu na činnost uživatelů a generovanou zátěž.

Dalším přínosem je vysoké zabezpečení uložených dat a také možnost krátkodobého využití vysokého diskového výkonu pro provozované aplikace.

Další články k tématům - 3PAR - billing - cloud - Datové centrum - chunklet - platforma - RAID - SAS - SATA - SSD - Karel Stýblo

Článek ze dne 1. února 2012 - středa

Další články od K2 atmitec s.r.o.