logo ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.
Aleš Hok

Aleš Hok

Obchodní ředitel společnosti ZEBRA SYSTEMS

LinkedIn

Řada firem se mylně domnívá, že náklady na vyřešení kybernetického útoku tvoří pouze výkupné za odšifrování dat. Avšak ty tvoří pouze malou část celkových nákladů, které ještě navíc mohou zahrnout náklady na přerušení provozu, obnovu dat, posílení IT bezpečnosti, obnovu reputace či pokuty za nedodržení předpisů.

Aby se tyto náklady minimalizovaly, je v dnešní době pojištění kybernetických rizik - vedle posílení vlastní kybernetické ochrany - určitě dobrý nápad.

Přesto, že téměř dvě třetiny našich IT prodejců registruje vyšší četnost kybernetických útoků, jsou zjištění z našeho dotazování mírně optimistická. Při porovnání z loňského dotazování uvádějí méně případů ztrát dat v důsledku kybernetických útoků, což svědčí o kvalitnější nástrojích kybernetické ochrany.

Ale hlavně nás těší vyšší četnost testování obnovy dat, protože takováto pravidelná cvičení zpravidla vedou k méně případům ztráty klíčových dat a k rychlejší obnově po havárii, přičemž řešení Acronis dnes umožňují obnovit provoz i do 1 hodiny.

To, před čím dlouho varovali odborníci na IT bezpečnost i u nás, je tady - ranosmwarové útoky ovládly žebříček nejčastějších bezpečnostních incidentů. Velká část našich partnerů a zákazníků tato rizika pochopila a budují komplexní, vícevrstvou ochranu svých IT infrastruktur.

Z průzkumu bohužel ale také vyplývá, že je stále mnoho organizací, které tomu nevěnují dostatečnou pozornost a stávají se obětí kyberútoků - a to i opakovaně.

Podle našich zkušeností z poslední doby můžeme potvrdit, že roste počet případů, kdy zákazníci a partneři čelí útokům vedoucím až k výpadkům obchodního provozu. Tyto útoky jsou obvykle vedeny rovnou na zálohy, protože pro útočníky představují hlavní překážku úspěšného vydírání.

Proto doporučujeme, aby podniky a organizace využívaly ucelená řešení ochrany dat a kybernetické bezpečnosti, která jsou schopná vedle tradičního zálohování zajistit bezpečí celé infrastruktury, včetně ochrany kritických záloh.

Nedávný útok na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ukázal, že dlouhodobý výpadek provozu následkem ransomwarového útoku není jen nějaké virtuální strašení. Podobné výpadky jsou obvykle důsledkem podcenění schopností útočníků a přecenění spolehlivosti stávajících záloh.

Proto doporučujeme chránit zálohy např. funkcí zajišťující jejich nezměnitelnost a pravidelně je testovat na obnovu.

Stránka 1/4 Další >