logo ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.
Aleš Hok

Aleš Hok

Obchodní ředitel společnosti ZEBRA SYSTEMS

LinkedIn

Přesto, že téměř dvě třetiny našich IT prodejců registruje vyšší četnost kybernetických útoků, jsou zjištění z našeho dotazování mírně optimistická. Při porovnání z loňského dotazování uvádějí méně případů ztrát dat v důsledku kybernetických útoků, což svědčí o kvalitnější nástrojích kybernetické ochrany.

Ale hlavně nás těší vyšší četnost testování obnovy dat, protože takováto pravidelná cvičení zpravidla vedou k méně případům ztráty klíčových dat a k rychlejší obnově po havárii, přičemž řešení Acronis dnes umožňují obnovit provoz i do 1 hodiny.

To, před čím dlouho varovali odborníci na IT bezpečnost i u nás, je tady - ranosmwarové útoky ovládly žebříček nejčastějších bezpečnostních incidentů. Velká část našich partnerů a zákazníků tato rizika pochopila a budují komplexní, vícevrstvou ochranu svých IT infrastruktur.

Z průzkumu bohužel ale také vyplývá, že je stále mnoho organizací, které tomu nevěnují dostatečnou pozornost a stávají se obětí kyberútoků - a to i opakovaně.

Podle našich zkušeností z poslední doby můžeme potvrdit, že roste počet případů, kdy zákazníci a partneři čelí útokům vedoucím až k výpadkům obchodního provozu. Tyto útoky jsou obvykle vedeny rovnou na zálohy, protože pro útočníky představují hlavní překážku úspěšného vydírání.

Proto doporučujeme, aby podniky a organizace využívaly ucelená řešení ochrany dat a kybernetické bezpečnosti, která jsou schopná vedle tradičního zálohování zajistit bezpečí celé infrastruktury, včetně ochrany kritických záloh.

Nedávný útok na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ukázal, že dlouhodobý výpadek provozu následkem ransomwarového útoku není jen nějaké virtuální strašení. Podobné výpadky jsou obvykle důsledkem podcenění schopností útočníků a přecenění spolehlivosti stávajících záloh.

Proto doporučujeme chránit zálohy např. funkcí zajišťující jejich nezměnitelnost a pravidelně je testovat na obnovu.

Dnes již prakticky nenajdeme organizaci, která by svá data nezálohovala alespoň jednou týdně, avšak zálohování je jen první poločas. Druhý poločas představuje proces jejich obnovy a jak se ve fotbalové terminologii říká, hraje se až do konce zápasu a platí stav až po závěrečném hvizdu.

Jinými slovy, kdo pravidelně a často netestuje své zálohy, může dostat gól v poslední minutě a skončí v poli poražených stejně jako ti, kdo nezálohují vůbec.

Stránka 1/3 Další >